Kako se ponašati kad dvogodišnje dijete neće da govori?

Mame i bebe
Kako se ponašati kad dvogodišnje dijete neće da govori?
Uglavnom izgovori prvi slog i očekuje od mene da završim riječ.

Kako da se ponašamo? Moj dvogodišnji sin još nije počeo govoriti. Uglavnom izgovori prvi slog i očekuje od mene da završim riječ. Receptivni govor mu je razvijen, kao i sluh. Intelektualni razvoj prati uzrast. Razvoj i krupne i fine motorike je zadovoljavajući. Svi naši pokušaji da ga potaknemo da govori nisu dali rezultata. Logoped u domu zdravlja smatra da još ne treba započinjati tretman.

 

– Iako kod djeteta postoje svi uslovi za razvoj govora, ima još nekoliko pitanja koja bi doprinijela rasvjetljavanja uzroka odloženog ekspresivnog govora (nasljedni faktori, stanje na rođenju, jače izražena žutica, učestale angine ili upale ušiju).

Ako se i ovo ne dovodi u sumnju, onda je uzrok samo nedovoljno razvijena auditivna percepcija. To podrazumijeva dobru slušnu pažnju i sposobnost razlikovanja slušnih utisaka.

Izgovor početnih slogova riječi koje je dijete razumjelo i unijelo u svoj receptivni vokabular govori o kratkom opsegu slušne pažnje i nerazvijenim audiovizualnim i audiokinestetičkim sistemima.

Put razvoja strukture riječi nije lak za dijete, jer je određuju mnogi faktori kao što su: vrsta i broj glasova koje dijete već upotrebljava, njihov redosljed u riječima, suglasnički spojevi, akcentuacija i melodija, dužina riječi, učestalost ponavljanja, sposobnost pamćenja…

Vi možete stimulirati dijete kroz igru s poznatim predmetima i stvarima, biranjem kraćih riječi, dopunjavanje djeteta i dodatnim uprošćavanjem imenovanja pojmova.

Budite neumorni i strpljivi u verbalnoj komunikaciji s djetetom, tako da ono ne osjeća da od njega baš nešto zahtijevate. Što više čitanja, pjevanja, ritmičkih igara i gledanja slikovnica, i vidjet ćete da će se riječi početi nizati kao biseri.

Novo