Najčešći krivac slabijeg SLUHA kod djece je...

Mame i bebe
Najčešći krivac slabijeg SLUHA kod djece je...
To je vrlo važno kako bi se spriječio nastanak komplikacija u uhu te utjecaj na sluh i razvoj govora kod djeteta.

Sluh je prvo čulo pomoću kojeg još u majčinoj utrobi možemo čuti otkucaje srca i umirujući glas roditelja. On je i jedna od najvažnijih veza s drugim ljudima i to tijekom čitavog života. Većini ljudi izgovorena riječ bolje dopire do srca nego osječaji koje primaju okom. Stoga govor i dobar sluh potiču psihičko zdravlje i emocionalnu stabilnost.

Pogodno tlo za razvoj bakterija

'Najčešći uzrok slabijeg sluha kod male djece su povećani adenoidi, odnosno treći krajnik. Oni dovode do poremećaja funkcije Eustahijeve tube (koja spaja nos i srednje uho) i do smanjenja tlaka zraka u šupljini srednjeg uha te izljeva tekućine u njemu.

To stvara pogodno tlo za razvoj bakterija i uzrokuje česte upale uha (gnojne upale ili serozni otitis). Stoga, primijete li roditelji smetnje kod djeteta kao što su česte 'prehlade', upale uha, stalno curenje iz nosa, disanje otvorenih usta, hrkanje i nemirno spavanje, trebaju dijete odvesti na otorinolaringološki pregled koji će utvrditi postoji li uvećanje treće mandule i indikacija za operaciju. To je iznimno važno kako bi se spriječio nastanak komplikacija u uhu te utjecaj na sluh i razvoj govora kod djeteta.

Pregled se obavlja kroz nos tankim i mekanim endoskopom, što djeca podnose bez većih problema', objašnjava prof. dr. Mislav Gjurić, jedan od najvećih stručnjaka za bolesti nosa, sinusa i uha te plastično-rekonstruktivnu kirurgiju glave i vrata, koji je, među prvim, u Poliklinici Sinteza okupio tim vrsnih stručnjaka te na jednome mjestu objedinio otorinolaringologiju, audiologiju i logopediju te najsofisticiranijom opremom obavlja ispitivanja vrste i stupnja oštećenja sluha kod djece (od 3. godine) i odraslih.

Uklanjanje treće mandule ili adenotomija rutinski je zahvat koji se obavlja kroz usta djeteta u kratkoj općoj anesteziji. Zahvat traje nekoliko minuta. Roditelji su cijelo vrijeme uz dijete prije same operacije i odmah nakon buđenja iz anestezije. Poslije 3-4 sata, tijekom kojih je pod intenzivnom liječničkom kontrolom, ako nema primjetnog krvarenja, dijete može isti dan ići na kućnu njegu.

Značajan napredak u poboljšanju kvalitete sluha omogućili su nevidljivi slušni aparati koji se ugrađuju pod kožu u srednje uho.

Novo