Priča o čovjeku koji je sam zasadio 5.5 km² šume

Dobre priče
Priča o čovjeku koji je sam zasadio 5.5 km² šume
Od 1979. godine Jadav Payeng iz Indije je počeo da sadi drveće, kako bi sačuvao otok, a od tada je sam zasadio 5.5 kilometara kvadratnih šume.

Od 1979. godine Jadav Payeng iz Indije je počeo da sadi drveće, kako bi sačuvao otok, a od tada je sam zasadio 5.5 kilometara kvadratnih šume.

Kada je na neplodnom zemljištu ugledao na hiljade zmija kako umiru na suncu, on je odlučio da nešto uradi po tom pitanju. Kada su mu govorili da je nemoguće da na toj zemlji bilo šta nikne, njegova upornost je dovela do toga da je sam stvorio rezervat gdje su utočište pronašle brojne životinje.

Zmije su umrle od vrućine, na mjestu bez ikakvog hlada. Sjeo sam i plakao nad njihovim beživotnim tijelima. To je bio pokolj. Upozorio sam šumarski institut i pitao ih da li mogu da posade drveće na tom mjestu. Odgovorili da tu ništa ne može da izraste. Umjesto toga, predložili su mi da da uzgajam bambus. To je je bolno, ali sam uspio, iako nije bilo nikog da mi pomogne. Niko nije bio zainteresovan - riječi su Jadav Payenga.

Iako je sve radio sam, sjemenke sadio ručno, ujutro i navečer, te ih i sam zalijevao, uspio je da neplodno područje za nekoliko godina pretvori u gustu šumu bambusa.

 

Čak je na to područje donio i mrave, kako bi održao ekološki balans.

Tada sam odlučio da posadim prava stabala. Skupljao sam ih i konačno zasadio. Također sam donosio i crvene mrave iz sela, uboli su me nekoliko puta. Crveni mravi mijenjaju osobine tla. To je bilo i te kakvo iskustvo.

Za nekoliko godina, mnoge životinje su tu pronašle utočište, one vrste koje su bile visokougrožene, pa i na granici istrebljenja usljed gubitka prirodnih staništa - jeleni, mnoge vrste ptica, tigrovi, slonovi, jednorogi nosorog, Bengalski tigar.

Tek 2008. godine vlasti Indije su saznale za njegov projekat, tek kada se krdo od 100 slonova nastanilo u Molaijevoj šumi.

Pomoćnik za očuvanje šuma Indije kad je upoznao Jadava, izjavio je kako su bili iznenađeni kad su vidjeli tako gustu šumu.

Mještani, čije su kuće slonovi uništili, htjeli su je smanjiti, ali Molai im je rekao da radije njega ubiju. On se prema drveću i životinjama odnosi kao prema vlastitoj djeci. Vidjevši to, odlučili smo mu pomoći. Da je bio u nekoj drugoj zemlji, od njega bi napravili heroja.

Zvaničnu nagradu sa ovaj podvig, Jadav Payeng dobio je 22. aprila 2012. godine.

U videu koji slijedi Payeng nas vodi na putovanje kroz njegovu nevjerovatnu šumu. Nadamo se da će ovaj podvig poslužiti kao inspiracija ljudima širom svijeta.

Novo