BiH spremna za 3.200 pitanja

Bosna i Hercegovina
BiH spremna za 3.200 pitanja
Sve institucije vlasti u BiH u proteklom periodu obavile su niz metodoloških priprema, održale su niz seminara, konferencija i obuka u sklopu priprema za dolazak upitnika Evropske komisije.

Sve institucije vlasti u BiH u proteklom periodu obavile su niz metodoloških priprema, održale su niz seminara, konferencija i obuka u sklopu priprema za dolazak upitnika Evropske komisije. Ovo je jučer za "Nezavisne" rekao Edin Dilberović, direktor Direkcije za evropske integracije (DEI) BiH, najavljujući, na neki način, sutrašnji dolazak u Sarajevo evropskog komesara za proširenje Johanesa Hana. Han će u svojoj aktn-tašni donijeti upitnik s oko 3.200 pitanja za BiH, te je potpuno jasno zbog čega će u cijelom procesu, osim velikog broja stručnih timova, učestvovati i čitava "vojska" prevodilaca koju čeka Sizifov posao prevođenja od 25.000 do 30.000 stranica odgovora. "Odgovori na upitnik nisu jedini, ali jesu najvažniji izvor informacija za EK u pripremi mišljenja.

Zato je ključno da budu kvalitetni. Oni su, zapravo, 'sistematski pregled' u procesu integracije jedne zemlje", ističe Dilberović. Pojašnjava da će bukvalno sve institucije vlasti učestvovati u pripremi odgovora, u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima, te da će biti veliki broj pitanja na kojima će morati zajedno raditi veliki broj institucija. "Sljedeće je korištenje mehanizma koordinacije da se dođe do jedinstvenog odgovora, jer to je temeljni zahtjev EU", naglašava Dilberović. Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, rekao je juče da je BiH u proteklom periodu realizirala sve dogovorene obaveze. "EU nas je prepoznala kao stručne i kredibilne partnere. Svjesni smo da odgovori na upitnik moraju predstavljati usaglašene stavove i da BiH mora govoriti jednim glasom. Ako u roku od šest mjeseci na stručan i prihvatljiv način odgovorimo na pitanja, realno je da BiH dobije status kandidata do kraja 2017. ili najdalje u prvom kvartalu 2018. godine", izjavio je Zvizdić. I član Predsjedništva BiH Dragan Čović ističe da je država spremna za upitnik, ali i da je "vrlo važno da se ne relativizira Master plan Predsjedništva".

"Na njemu ću do kraja inzistirati. Tu smo precizno po mjesecima dali što moramo uraditi da bismo kandidacijski status dobili krajem iduće godine", rekao je Čović te podsjetio da je jedna od ključnih odrednica ovog plana provedba presude "Sejdić i Finci". Iako izražava određene rezerve po pitanju efikasnosti rada mehanizma koordinacije, Nikola Lovrinović, predsjedavajući Zajedničke komisije parlamenta BiH za evropske integracije, vjeruje da je BiH "u tehničkom smislu" dovoljno spremna za odgovore. "Očekujem da sva tijela vlasti odgovorno pristupe izradi odgovora, a da se nesuglasice rješavaju kroz koordinacijski mehanizam. Nema nikakvog razloga da ovlaštena tijela odmah ne pristupe izradi odgovora", rekao je Lovrinović. Mladen Bosić (SDS), predsjedavajući Predstavničkog doma parlamenta BiH, pak smatra da je, prije svega, važno vidjeti kakva će biti sudbina EU. "U ovoj situaciji, od Italije, Brexita, ostalih nestabilnosti, ekonomske neizvjesnosti, jača pokret u EU koji ne želi proširenje. To nas dovodi u situaciju da, možda, moramo definisati neke druge prioritete", rekao je Bosić. Kako god, jasno je da sve nivoe vlasti očekuju sveobuhvatna pitanja, od onih o tačnom broju ovaca, junica, krava muzara, pilića, o zaštiti životinja i svilene bube, do pitanja o vrstama rakija i vina koje se proizvode u BiH.

Također, EK će zanimati i odnos zaposlenih žena i muškaraca, broj pretplatnika na mobitele, ko štampa školske udžbenike, koliko je u zemlji kafića, restorana i hotela, koliko je ribe ulovljeno u posljednjoj deceniji. Između ostalog, EK će zanimati i koliko u BiH ima oružja, registriranih pištolja, da li postoje glasački listići na Brajevom pismu, tačan broj učenika svih nacionalnosti, WC-a i kupatila u domaćinstvima… Kako saznajemo, odgovori bi trebalo da budu pripremani na sva tri službena jezika u BiH (svako na svom) te bi onda bili finalizirani i, na kraju, prevedeni na engleski. Vigemark: Ne žuriti s odgovorima Lars-Gunar Vigemark, šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH, upitnik smatra "važnom prekretnicom za BiH". On je najavio da neće biti formalnog krajnjeg roka za davanje odgovora na pitanja, te da će nakon prve faze odgovora uslijediti dodatna pitanja. Vigemark je preporučio bh. vlastima da odgovore ne daju u žurbi, jer će oni poslije biti korišteni za analizu kapaciteta BiH za njeno kretanje na putu ka članstvu.

Novo