Visoki zvaničnici EU: Dosta nasilju nad ženama
Na današnji Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama kažemo: sada je dosta. Žene i djevojke u i izvan EU-a i dalje proživljavaju nasilje. Žene i djevojke iz cijelog svijeta izložene su fizičkom nasilju u vlastitom domu, seksualnom i ekonomskom iskorištavanju, zlostavljanju na ulici ili radnom mjestu, zlostavljanju putem interneta ili tokom sportskih aktivnosti, silovanju, sakaćenju ili prisiljavanju na brak.
Svaka je treća žena u EU-u doživjela neki oblik rodno uvjetovanog nasilja. Ne možemo negirati velike posljedice koje to nasilje ima za porodice, zajednice, društva te ekonomiju - navodi se u zajedničkoj izjavi Fransa Timmermansa, prvog potpredsjednika Evropske komisije, Frederice Mogherini, visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku te potpredsjednice Komisije, Johannesa Hahna, komesara za europsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju, Nevena Mimice, komesara za međunarodnu suradnju i razvoj, Dimitrisa Avramopoulosa, komesara za migracije, unutrašnje poslove i građanstvo, Christosa Stylianidesa, komesara za humanitarnu pomoć i upravljanje krizama, Věre Jourove, povjerenice za pravosuđe, zaštitu potrošača i ravnopravnost spolova, Tibora Navracsicsa, komesara za obrazovanje, kulturu, mlade i sport i Juliana Kinga, komesara za sigurnosnu uniju.
Visoji evropski zvaničnici navode da bi trebalo više učiniti u EU po tom pitanju kako bi se iskorijenio svaki oblik nasilja nad ženama. Skoro 25 posto žena iz EU-a doživjelo je od svoje 15. godine fizičko i/ili seksualno nasilje od svoga partnera. Više od 25 posto Evropljana opravdava spolni odnos bez pristanka. Više od 20 posto Evropljana smatra da žene često izmišljaju ili preuveličavaju priče o zlostavljanju ili silovanju. Žrtve nasilja često ne podnose prijavu za kazneno djelo. Prolaznici ponekad nisu spremni priskočiti upomoć.
- Zajedno se moramo boriti protiv toga kao i protiv stereotipa zbog kojih se ne vjeruje pričama žena te pokazati da je nasilje nad ženama neprihvatljivo i neće se tolerirati ni u kom slučaju - navodi se u izjavi.
Također se podsjeća da su žene i djevojke posebno ranjive u situacijama sukoba i kriznim situacijama u kojima eskaliraju nasilje, iznude, krijumčarenje, iskorištavanje te razni oblici rodno uvjetovanog nasilja. Kao posljedica toga, milioni žena i djevojaka prisiljeni su napustiti svoje domove. Dok su u bijegu i traže utočište u izbjegličkim kampovima, suočavaju se s dodatnim rizicima od nasilja od drugih migranata, krijumčara te u nekim zemljama čak i od nadležnih tijela. Skoro sve žrtve trgovanja ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja u EU-u su žene i djevojke, koje su došle iz trećih zemalja nakon opasnih putovanja.
- Ulažemo sve napore kako bismo to promijenili. Našim humanitarnim projektima koji se odnose na rodno utemeljeno nasilje pomoći ćemo gotovo 3,4 miliona žena, djevojaka, dječaka i muškaraca iz cijelog svijeta. U sklopu akcijskog plana EU-a za rodnu jednakost za razdoblje 2016. - 2020. u području vanjskih odnosa nastavljamo ulagati u žene i djevojke iz cijelog svijeta čija se prava krše jer su isključene iz obrazovanje, s tržišta rada i iz političkog života dok se suočavaju s nejednakim pravilima i zakonima o nasljedstvu, građanstvu ili stjecanju vlasništva nad zemljom. U 2017. pružit ćemo posebnu podršku žrtvama nasilja u najudaljenijim i najosjetljivijim područjima - navodi se u izjavi.
EU također usmjerava sve veće napore kako bi se ženama i djevojkama, koje bježe u EU-u od sukoba, progona, nestabilnosti ili siromaštva, osigurala medicinska pomoć, pravna podrška, odgovarajuće savjetovanje i psihosocijalna podrška, ako su bile izložene diskriminaciji i nasilju.
- Na današnji dan Evropska komisija pokreće niz mjera za 2017. za borbu protiv svih oblika nasilja nad ženama i djevojkama. Dodijelili smo 10 miliona eura za podršku naporima koji se ulažu na lokalnom nivou za sprečavanje rodno uvjetovanog nasilja i za podršku njegovim žrtvama u Europskoj uniji. Naš cilj je podići nivo svijesti, pružiti informacije i podići nivo svijesti o nasilju nad ženama, pri čemu se obraćamo općoj javnosti kao i stručnjacima koji mogu doprinijeti promjeni situacije: policijskim službenicima, učiteljima, liječnicima, sucima itd.
Moramo konačno reći ne ovoj jasnoj povredi temeljnih prava. Zbog toga moramo već danas nešto poduzeti. Udružit ćemo snage s državama članicama kako bismo zaustavili nasilje nad ženama. Sve bi žene i djevojke trebale živjeti bez straha od nasilja u Europskoj uniji ili bilo gdje u svijetu, navodi se u zajedničkoj izjavi visokih evropskih zvaničnika povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
(FENA)