Da li je bolje spavati u hladnoj ili toploj sobi: Naučno dokazano!
Najzdravije je pokriti tijelo prekrivačem, a ostaviti samo glavu otkrivenu. Dok cijela dužina vašeg tijela ostaje topla, glava ostaje hladna, što obezbjeđuje jednaku tjelesnu temperaturu
Svima je potreban dug i miran san, bez obzira da li volimo da spavamo u zamračenoj sobi, sobi hladnoj kao led ili da se prekrijemo jorganom čak i kad je ljeto na vrhuncu.
Prema mnogim istraživanjima, tijelo i metabolizam će biti zdraviji ako je temperatura sobe u kojoj se spava ipak niža, piše Simplemost.
Studije su pokazale da spavanje u hladnim prostorijama može da poboljša rad vašeg metabolizma, jer iako se ne krećete mnogo, vaše tijelo sagorijeva kalorije čak i dok spavate.
San je najbolji lijek za tijelo, što više i bolje spavate, to više melatonina naše tijelo proizvodi. Kada je hladno, mi ljepše spavamo. Dakle, smanjite temperaturu u vašoj spavaćoj sobi prije nego što legnete, i ustaćete odmorni.
Najzdravije je pokriti tijelo prekrivačem, a ostaviti samo glavu otkrivenu. Dok cijela dužina vašeg tijela ostaje topla, glava ostaje hladna, što obezbjeđuje jednaku tjelesnu temperaturu.
Neke studije su pokazale da su simptomi bolesti poput apneje i fibromialgije smanjeni kada spavate u hladnoj sobi.
Temperatura tijela se prirodno smanjuje kada spavamo. Zato je normalno da nam je hladno kada se probudimo tokom noći, čak i tokom ljeta. Ukoliko spavate u hladnoj sobi, vaša temperatura tijela će brze pasti i lakše ćete zaspati.
Ukoliko spavate i pidžami, nemojte da oblačite donji dio. Ukoliko spavate sa dugim rukavima, probajte da spavate u majici. U svakom slučaju, ne bi trebalo da se za spavanje oblačite slojevito.
(Novi.ba/Stil)