Obilježen Dan bolnice: "Ova bolnica mi je sve, kao druga majka!"

Vijesti
Obilježen Dan bolnice: "Ova bolnica mi je sve, kao druga majka!"
Danas u 12:00 sati pred Općom bolnicom "Prim.dr. Abdulah Nakaš" obilježen je Dan bolnice, dan koji se tradicionalno obilježavao u bivšoj vojnoj bolnici od 1993. godine do 2013. godine kada je promjenom rukovodstva, i dolaskom Sebije Izetbegović na čelo bolnice, ta tradicija ukinuta.

Danas u 12:00 sati pred Općom bolnicom "Prim.dr. Abdulah Nakaš" obilježen je Dan bolnice, dan koji se tradicionalno obilježavao u bivšoj Vojnoj bolnici od 1993. godine do 2013. godine, kada je promjenom rukovodstva i dolaskom Sebije Izetbegović na čelo bolnice ta tradicija ukinuta. Danas su bivši uposlenici bolnice, a kojima su se pridružili i sadašnji uposlenici, uz građane Sarajeva odali poštu i obilježili Dan bolnice koja je simbol odbrane Sarajeva od agresije.

Na polaganju cvijeća ispred fontane pojavio se i primarijus doktor Bakir Nakaš koji je dao izjavu za Novi.ba

„Devetog maja je JNA napustila bolnicu da bi se vratila navečer da prespavaju jer ih nisu primili u Lukavici tako da su otišli tek 10. maja. To je bilo 1992. godine. 1993. godine mi smo donijeli odluku da 10. maj obilježavamo kao Dan bolnice i ta praksa je trajala za vrijeme agresije na bih i poslije toga. Sve do 2013. godine kada je naprasno prekinuto bilo kakvo obilježavanje ili bilo kakav znak da je taj dan bitan i relevantan za ovu ustanovu. Medjutim, oni ljudi koji osjećaju ovu ustanovu kao svoju i dalje su to imali u svojoj glavi i osjećajima i znali su da je 10. maj jedna prekretnica koja je na određeni način, iz bolnice koja je bila anatemisana u jednom momentu od strane građana, jer je u njoj boravila grupa niških specijalaca i svih onih koji su joj narušili ugled, ponovo iskrsla kao feniks i na određeni način pružala usluge sve do 2013. godine kada je neko odlučio da taj dan prekine. Mi smo imali svečane akademije, dodjeljivali smo plakete i zahvalnice i to je bilo poznato u gradu.

Mi smo se ponovo okupili. Ja se nadam da će ovo ponovo biti jedan simbol. Ako je ono bila 93., ovo je 2016. pa na neki način tu ima jedan određeni simbolični znak da se to ponavlja ponovo.“

Na pitanje da li razumije odluku zašto je ukinuta praksa obilježavanje dana bolnice dr. Nakaš je odgovorio da to treba pitati one koji su to učinili i dodao da nije ušao u bolnicu upravo od 2013. godine

Za Novi.ba se želio obratiti Momčilo Dragičević, građanin Sarajeva koji je preživio rat i bio dio bolnice u ratnom stradanju.

„Boli me jedna stvar. Generacije malih Sarajlija su rađane u ovoj bolnici i u toku rata. Ona je dobila časni naziv „Prijatelji beba“ u ono vrijeme kada je trebalo spašavati život trudnica na koje su pucali gore u bolničkim prostorijama. Boli me još jedna stvar. Nijednog borca ne vidim ovdje.“

Poslije ceremonije polaganja cvijeća obratili su se dr. Bakir Nakaš i drugi uposlenici bolnice koji su izašli da odaju počast i polože cvijeće.

„Ova bolnica mi je spasila život više puta. Ona mi je kao druga majka.  Mi kao borci smo se borili za nju.“  - izjavio je Suad Bektić, bivši borac.

Ne propustite