Austrija: Parlament glasa o nacrtu kontroverznog Zakona o islamu
Zastupnici u austrijskom Parlamentu danas glasaju o nacrtu Zakona o islamu kojim se reguliše status muslimana u toj srednjoevropskoj zemlji.
Vlada je 10. decembra 2014. prihvatila nacrt koji je nakon toga upućen u parlament. Vladajuće partije Socijaldemokratska (SPO) i Narodna strana (OVP) su pripremile ovaj nacrt, koji je izazvao niz polemika i doveo u pitanje demokratsko društvo u Austriji.
Naime, ovim zakonom islamskim udruženjima se zabranjuje finansiranje iz inozemstva, čime su pogođeni i Bošnjaci, koji već preko 120 godina žive na teritoriju današnje Austrije.
S druge strane, Ruska pravoslavna crkva i Jevrejska zajednice i dalje mogu primati novčana sredstva iz inozemstva, jer njih ovaj zakon ne dotiče.
Prema pomenutom nacrtu zakona, zapošljavanje imama, odnosno islamskih vjerskih službenika, a koji dolaze iz inozemstva, zabranjeno je. Predviđeno je da imami budu edukovani na austrijskim univerzitetima. Trenutno u Austriji radi oko 300 imama.
Nacrt, međutim, omogućuje vlastima da ponište određene vjerske aktivnosti zbog mogućih sigurnosnih razloga. Prema nacrtu zakona, džamije koje nemaju potrebnu dozvolu za rad bi bile zatvorene.
Nacrt zakona bi za oko 500.000 muslimana u Austriji ipak osigurao pravo na odsustvo s radnog mjesta kako bi prisutvovali džumi i korištenje neradnih dana prilikom određenih islamskih vjerskih praznika.
Pored toga, škole i druge javne institucije, uključujući bolnice, vojne ustanove i zatvore, morat će posluživati i halal hranu za pripadnike islamske vjeroispovijesti.
Islam je zvanična religija u Austriji od 1912. godine. Austrijski Zakon o islamu donesen je iste te godine, nakon što je tadašnja Austro-Ugarska monarhija anektirala Bosnu i Hercegovinu.