Dr. Drljević: Bojim se da će političke stranke pokušati zagospodariti Ljekarskim komorama
Harun Drljević, predsjednik Ljekarske komore Federacije BiH, uputio je pismo Ljekarskoj komori KS vezano za "nezakonito otuđivanje novca koji ljekari redovno izdvajaju za članstvo u Ljekarskoj komori KS", a po odluci Sebije Izetbegović, direktorice KCUS-a.
Prim. dr. Drljevića kontaktirali smo telefonski, a dodatni komentar na sadržaj pisma nije imao. Pismo prenosimo u cijelosti:
Duboko razočaran i sa tugom pratim dešavanja među ljekarima u Kantonu Sarajevo, još od vremena drskog i brutalnog pokušaja pretvaranja Opće bolnice u drugu namjenu. Zvuči nevjerovatno, ali i krajnje drsko, nastojanje menadžmenta Kliničkog Centra da zadrže novac od članarina naših kolega i da ta sredstva usmjere u drugu namjenu (?). Nečuveno! Ne pada mi napamet da branim ili da ne branim postojeću izabranu garnituru Lječničke komore, ali sam apsolutno siguran da je ista legalno izabrana; siguran, jer sam svjedočio tom izboru na Skupštini ove Komore. Apsolutno sam siguran i da ogromna većina mojih kolega u Kliničkom Centru koja živi i radi pod velikim pritiskom i strahuje za svoju egzistenciju, ne podržava odluku nekoliko odabranih rukovodilaca kliničkih službi Kliničkog centra u Sarajevu.
Potpuno je neobjašnjiva činjenica da su se pitanja legatiteta, finansijskog poslovanja i druga nezadovoljstva prema izabranim dužnosnicima sarajevske Liječničke komore naprasno pojavila i aktuelizirala baš kada ja čelo Kliničkog centra u Sarajevu došla prof. dr. Sebija Izetbegović. Postojeći dužnosnici Sarajevske komore već dugo obavljaju svoje funkcije, ali ove eksplozije nezadovoljstva ranije nije bio. Koliko usješno vode Komoru – to može odgovoriti samo Skupština sarajevske Komore i niko drugi – kaže se u pismu dr. Drljevića.
Nadalje, dr. Drljević upozorava da je društvo (a ne država ili političke stranke ) dalo ljekarima instrument Komore.
Komora (uz ostalo) ima dva vrlo važna zadatka: da uredi odnose među samim ljekarima i da obezbjedi organizovano i jedinstveno nastupanje naše profesije prema trećim licima, a u cilju zaštite svoje profesije, ali i stanja zdravlja stanovništva. I u jednom i u drugom zadatku Komora ima potpunu autonomiju i mora biti apsolutno odvojena od politike. Dakle, ne može menadžment Kliničkog centra tražiti Vanrednu Skupštinu komore. Za to postoji procedura propisana Statutom. Za to i postoje legalno izabrani delegati koje su delegirali druge kolege – članovi ove Komore, a ne kolege koje čine menadžment Kliničkog centra. Upravo zato sada Federalna komora podžava isključivo ove sadašnje, legalno izabrane dužnosnike sarajevske Komore. Kada Skupština sarajevske Komore (ali samo i isključivo Skupština ove Komore) izabere legano nove dužnosnike, Federalna komore će automatski početi podržavati te nove dužnosnike – navodi se u pismu.
Ako su cijenje kolega iz menadžmenta Kliničkog centra željele da daju doprinos svom esnafu i svojoj struci, onda su na medijima trebali postaviti pitanja: Zato eminentini stručnjaci odlaze sa Kliničkog centra u Sarajevu? Zato su plate ljekara tako male?
Zašto masovno odlaze mladi ljekari iz Sarajeva, ali iz BiH? To su pitanje koja su trebala iznijeti na medijima pred javnost u ime struke i naše profesije, a ne ratovati sa svojim kolegama iz svoje Komore putem medija. Za takvo sukobljavanje postoji institucija Skupštine Komore Kantona Sarajevo.
Ali nije samo ovaj sukob ono što me najviše muči. Strašno se bojim se onoga što će proizaći iz ove situacije. Bojim se, da će poslije svega ovoga, političke stranke pokušati zagospodariti i Ljekarskim komorama na isti način kako to rade i sa javnim zdravstvenim ustanovama. Toga se najviše bojim. U početku su strukture vlasti sa simpatijama pratile osnivanje Komora. Kad su Komore stasale i počele iz pozicije struke ukazivati na neka negativna dešavanje u zdravstvenom sistemu, tada strukture vlasti više nisu bile onako blagonaklone prema Komorama. Zato će se , po mom mišljenju, u vrlo skoroj budućnosti pokušati i Komore staviti pod političku kontrolu. To bi bio i kraj instituciji Komore. To bi bilo tragično. Sarkastično primjećujem da će sljedeće što možemo očekivati biti to, da će poltička partija kojoj je „pripala“ Komora odlučivati ko će se operisati, a ko neće i kako će se operisati ili liječiti pacijent.
Pozivam sve kolege na jedinstvo. Dajem apsolutnu podršku svim mojim/našim kolegama u Kliničkom centru u Sarajevu u ime svih kolega Federacije BiH i svoje lično ime. Molim ih da istaju, ali ih molim da konačno hrabro počnu javno govoriti o svojim problemima i o svom položaju. Pozivam uvažene kolege – koje trenutno obnašaju funkcije rukovodilaca kliničkih službi u Kliničkom centru Sarajevo, da se priklone svojoj „braći po struci“ (kako to Hipokrat lijepo reče). Jer profesorica Sebija Izetbegović će, kao i sve drugo, biti i proći. Kako će onda moći pogledati svojim kolegama u oči.