Tajni luksuz Tita: Sve je bilo najbolje od odjeće pa do alkoholnih pića

Lifestalgija
Tajni luksuz Tita: Sve je bilo najbolje od odjeće pa do alkoholnih pića
Među Titovim ličnim stvarima u kutijama su sačuvane čak i njegove kupaće gaće, raznih nijansi i modela, kape i štapovi za hodanje, koje je on koristio nekoliko decenija prije nego što su ušli u modu.

Među Titovim ličnim stvarima u kutijama su sačuvane čak i njegove kupaće gaće, raznih nijansi i modela, kape i štapovi za hodanje, koje je on koristio nekoliko decenija prije nego što su ušli u modu.

Josip Broz Tito, bivši predsjednik SFRJ, ne samo da je jedan od najživljih subjekata naših života, nego predstavlja i sasvim solidan izvor afera i skandala iz svih područja, od istorije do životnog stila.

Maršal je, naime, u suštini bio monarh, i to takav kakve ovi prostori nisu nikad imali – iako je bio vođa socijalističke revolucije, imao je puno više sličnosti s Aristotelom Onasisom ili plejbojem Porfirijem Rubirozom, nego sa Staljinom, Pol Potom ili Trockim…

Veliko skladište Titovih rekvizita na Brionima, s više od hiljadu predmeta iz svakodnevne upotrebe – svjedoči o jedinstvenom djelu u životu balkanske političke klase koji se, sasvim sigurno, više nikad neće ponoviti.

Sve su to bili birani primjerci – od odjeće pa do alkoholnih pića, sve je bilo najbolje na svijetu ili jedinstveno…

U jednom od skladišta na Brionima vrijeme kao da je stalo. U njemu se nalazi više od hiljadu ličnih Titovih predmeta, pažljivo spremljenih i sačuvanih te uredno popisanih.

Tu su Titove naočare – koje je osamdesetih znala cijela Jugoslavija – njegovi alati, cijela radionica, četka za brijanje, četka za kupanje, njegove lule… Sve je spremljeno u kutije.

Čovjeku odmah upada u oči Diorova kolonjska voda, kao i cijeli set za brijanje Dior, te parfem marke Yves Saint Laurent, što pokazuje da je Broz voleo kvalitet.

Dobro su očuvani i brojni Titovi “panamski” šeširi koje je stalno mijenjao.

Josip Broz tako se ponašao od mladosti. Čini se da je i u fazama prije nego što je postao državnik imao dosta stila.

Ako malo bolje pogledamo, u istoriju politike na ovim prostorima takav dendizam nije zabiljžen nikad, ni prije ni poslije.

Josip Broz Tito ni na jednoj od nekoliko stotina hiljadu fotografija nema neurednu frizuru.

Prvo lijepo odijelo mladi Josip Broz kupio je od štednje još kao bravarski šegrt. Koštalo je 20 kruna,cijelu njegovu mjesečnu platu. Ostavio ga je u sobi i otišao u bravarsku radionicu da se pozdravi s drugovima. Kad se vratio u sobu, odijela nije bilo. Bio je neopisivo razočaran. Kupio je neko polovno za četiri krune i takav se vratio u Zagorje.

Početkom prošlog vijeka Tito je radio u fabrici automobila Benz u Majnhamu. U Beču, tačnije u Bečkom Novome Mestu, radio je u fabrici automobila Dajmler kao probni vozač Mercedesa. Tamo je naučio njemački i češki jezik.

Na svečanom prijemu u Hamburgu, koje mu je gradonačelnik priredio kao šefu države šest decenija kasnije, domaćin mu je postavio zanimljivo pitanje: “Vi ste danas najveći komunista na svijetu. Što bi se s vama dogodilo da ste iz Njemačke, 20-ih godina, uspjeli otići u Ameriku?”. “Bio bih najveći kapitalista“, rekao je Broz zapanjivši prisutne.

Još u austrougarskoj vojsci imao je goleme ambicije – u sportu je dogurao do pozicije drugog mačevaoca u cijeloj armiji. Prije Drugog svjetskog rata gutao je knjige iz diplomatije i čitao Klaušvica.

“Prošli sam rat proveo kao kaplar, u sljedećem sam odlučio da budem komandant”, rekao je jednom biografu.

Još od mladosti pažnju je poklanjao zdravlju i kondiciji. Najviše je volio mačevanje, bio je pravi majstor. Nema sumnje da ga je tom sportu privukla elegancija i otmjenost, aristokratski profil koji s radničkom klasom nema puno veze.

“Postao sam najmlađi narednik vodnik u puku. Pobjeđivao sam na pukovskim takmičenjima u mačevanju, a bio sam i dobar skijaš…”, reći će poslije.

Nakon što je 1938. preveo “Istoriju SKPb, kratki kurs”, pri čemu je umalo bio optužen za trockizam (to je značilo strijeljanje), od honorara je kupio zlatni prsten s brilijantom koji nije skidao do kraja života.

Među Titovim ličnim stvarima u kutijama su sačuvane čak i njegove kupaće gaće, raznih nijansi i modela, kape, štapovi za hodanje – on ih je koristio nekoliko decenija prije nego što su ušli u modu – tabakera s posljednjom cigarom, a sačuvan je i dar koji je dobio – cigare s njegovim likom, te one s likom Čerčila, Kendija, Nehrua, Nasera…

Dobro su očuvane i umjetnine, dar umjetnika Božidara Jakca koji je Tita portretisao još u Jajcu 1943. godine.

Među istorijskom ostavštinom čuvaju se i Titovi češljevi za kosu od slonove kosti, njegov novčanik i razni ključevi, trofejni list koji pokazuje da je bio lovac te brojni darovi iz cijelog svijeta koji u skladištu imaju svoje mjesto.

“Tito je boravio na Brijunima šest mjeseci u godini i obožavao Brione i Vangu. Sačuvali smo njegovu fotolaboratoriju i radionicu metala jer je kao bravar volio i to da radi, a svi ti predmeti 90-ih su godina, uglavnom s Vange i Bele vile, prebačeni u to skladište. Čuvamo i veliki izbor fotografija koje je lično slikao, pa su među njima i one koje je slikao iz aviona, poput Zagreba, Pule i Briona u to vrijeme.

Strastveno je volio životinje, pa su sačuvane i brojne fotografije njega sa životinjama iz zoološkog vrta koji je nekad bio na Brionima. 

Imao je i dvije ptice, Mara i Toro, koje bi, čim bi se Tito našao u blizini, počele pjevati: Marjane, Marjane…”, rekao je Nikola Brščić, koordinator rezidencijalnih objekata na Brionima.

Među starim stvarima nalaze se i ploče za gramofon, a po popisu ploča Tito je volio slušati “Eru s onog svijeta” Jakova Gotovca i Mocarta.

Od osoblja koje je već odavno u penziji saznajemo da je Tito volio piti kafu bez kofeina, ali kad bi mu došli gosti, pio bi pravu.

Obožavao je i filmove, a prije službenog prikazivanja filmova u pulskoj Areni imao je ekskluzivu gledanja tih filmova dan ranije u Beloj vili, u kojoj je ugostio i neke od poznatih glumaca kao što Jul Briner, Sofiju Loren, Ričard Barton i druge.

“Tito je volio svoje osoblje i rado je s njima razgovarao kad je bio na Brionima. Jednom prilikom je jednoj domaćici koja je ostala duže na bolovanju poslao tadašnjih milion i po dinara preko koleginica. Kad se vratila na posao, lično joj je prišao i pitao je li dobila novac od njega. Ona je u početku ostala u šoku jer je mislila da je novac neko protokolarno poslao, a ne lično maršal”, rekli su na Brionima.

Među čuvanim stvarima nalaze se i darovi, poput velike makete broda koji je Tito dobio na poklon iz brodogradilišta Uljanik, te makete voza, dar Fabrike železnih vozila iz Sarajeva.

Tito je tokom predsedničke karijere putovao u 169 državničkih poseta u 73 zemlje i uvek se vraćao s darovima koji su uglavnom ostavljani u skladištu, a rijetke među njima je lično koristio.

Većina predmeta iz brionske zbirke spada baš u tu vrstu jer su Brioni de facto bili Titov dom.

Na Brionima su sačuvani i brojni Jovankini lični predmeti poput mrežice za kosu.

Kažu da bi najbolje bilo kad bi se ti lični predmeti izložili u muzeju, i to baš na tom otoku, tako da ih i javnost može vidjeti.

Joža Oseli, Titov “batler”, ispričao je prije mnoštvo indiskrecija o Titovim i Jovankinim danima na Brionima.

“Britanskoj kraljici Elizabeti II pripremili smo bosanski specijalitet, sarmice u vinovoj lozi s jangjetinom. Elizabe Tejlor je voljela bifteke, a Ričard Barton meso na žaru i Džek Deniels”, rekao je Oseli, kojem je Tito bio doživotni uzor.

Prošlogodišnja beogradska izložba o Titovom životnom stilu, koja je privukla mnogo posjetilaca, otkrila je kako je Tito nabavljao naočare u Parizu. Autori izložbe Veselinka Kastratović Ristić rekla je kako je izložba dala sliku državnika koji je i pored političkih obaveza težio uživanju.

“Uvijek je bio lijepo obučen, presvlačio se nekoliko puta dnevno, ali nije bio opterećen da to budu uvijek nove stvari. Tako smo našli jedno lovačko odijelo koje je bilo ušiveno. A isto tako je znao obući smoking”.

 

(Telegraf.rs / Express.hr)

Novo