Bošnjačka djeca u Vrbanjcima zaboravljena od nadležnih u RS i ove školske godine

Aktuelno
Bošnjačka djeca u Vrbanjcima zaboravljena od nadležnih u RS i ove školske godine
Bošnjačka djeca iz Vrabanjaca kod Kotor-Varoši ni ove školske godine nisu krenula na nastavu u matičnu školu u tom mjestu.

Bošnjačka djeca iz Vrabanjaca kod Kotor-Varoši ni ove školske godine nisu krenula na nastavu u matičnu školu u tom mjestu.

I dok nadležni u Ministartsvu prosvjete u Republici Srpskoj (RS) danas naglašavaju da je počela nova školska godina za đake u tom bh. entitetu, učenike bošnjačke nacionalnosti iz Vrbanjaca niko nije ni spomenuo.

Već nekoliko godina njihovi roditelji traže da se ovim đacima omogući izučavanje nacionalne grupe predmeta, ali bez uspjeha.

Predstavnik roditelja bošnjačke djece iz Vrabanjaca Nedžad Smajlović kaže za Fenu da se prema ovim učenicima nadležni u RS-u ponašaju kao da ne postoje.

- Tako je i danas na početku još jedne školske godine. Ovo je prešlo sve granice. Očekivali smo pomak, slali zahtjeve na sve strane, ali ništa se nije pomjerilo s mrtve tačke – ogorčeno konstatira Smajlović dodajući da njihova djeca i ove školske godine ne mogu ići u matičnu školu "Sveti Sava" jer im se uskraćuje pravo na bosanski jezik.

Direktorica škole Slađana Šubara, kako je naveo, nije ni pokušala da kontaktira roditelje bošnjačke djece.

Umjesto u školu u Vrbanjcima,  sedamdesetoro bošnjačke djece će 5. septembra ponovo, kao i prošle školske godine, na istruktivnu nastavu u Hanifiće, koje izvode nastavnici iz Osnovne škole "Prvi mart" Jelah.

- Imamo probleme i s finanansiranjem tih nastavnika, odnosno kada su u pitanju njihove plaće, ali oni su spremni raditi i na volonterskoj osnovi. Nadamo se da će se ipak naći novac za njihov rad – rekao je Smajlović.

Ističe da, kako se zalažu da njihova djeca uče nacionalnu grupu predmeta, daju podršku i svim drugim roditeljima, pa i onim srpske nacionalnosti da im se omogući isto u školama u FBiH.

U resornom entitetskom ministarstvu već duže vrijeme tvrde da se ponašaju u skladu s Ustavom RS-a, u kojem piše da se u RS-u izučava jezik bošnjačkog naroda i ne priznaju bosanski jezik.

I danas su saopćili da je u tom bh. entitetu počela nastava u školskoj 2016./2017. godini za 134.781 učenika u 187 osnovnih i 92 srednje škole.

Ministar prosvjete i kulture RS-a Dane Malešević uputio je svim osnovnim i srednjim školama u RS-u prigodnu čestitku, u kojoj nijednom riječju ponovo ne spominje bošnjačke đake iz Vrbanjaca.

(Fena)

Novo