Zvanično objavljena odluka o referendumu u RS-u teškom tri miliona KM
U „Službenom glasniku Republike Srpske“ i zvanično je objavljena Odluka Narodne skupštine RS-a o raspisivanju republičkog referenduma o 9. januaru kao Danu RS-a. To znači da je i zvanično stupila na snagu.
Objavljena je i Odluka o prijevremenom stupanju na snagu Odluke o raspisivanju republičkog referenduma te Odluka o izboru članova u Republičku komisiju za rovođenje referenduma.
Sve ove odluke zvanično su objavljene u „Službenom glasniku“ od 12. augusta.
Stranci su za sve krivi
Dan ranije zvanično je objavljena i Odluka Vijeća za zaštitu vitalnog interesa pri Ustavnom sudu RS-a, koje je odlučilo da Odlukom Narodne skupštine RS-a o raspisivanju referenduma koji se odnosi na 9. januar kao Dan RS-a nije povrijeđen vitalni nacionalni interesa konstitutivnog bošnjačkog naroda.
Poslanici stranaka sa sjedištem u RS-u su 15. jula ove godine donijeli odluku o referendumu u tom bh. entitetu 25. septembra, dok je istovremeno nedavno iz entitetskog parlamenta upućen zahtjev Ustavnom sudu BiH za preispitivanje prethodne odluke o neustavnosti 9. januara kao Dana RS-a.
Ustavni sud BiH je još 26. novembra 2015. godine donio odluku kojom su odredbe Zakona o praznicima RS-a, koje se odnose na 9. januar kao Dan RS-a, neustavne.
Srpski posalnici su tražili usvajanje zakona o tom sudu, u kojem ne bi bilo stranaca i ne bi se, kako tvrde, odlučivalo preglasavanjem, ali to nije podržano.
Nakon toga usvojena je skupštinska odluka o referendumu u RS-u o Danu RS-a, koju nisu podržali bošnjački poslanici.
Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a je stavio veto na ovu odluku o referendumu, ali je nakon svih provedenih procedura Vijeća za zaštitu vitalnog interesa pri Ustavnom sudu RS-a, koje je odlučilo da Odlukom Narodne skupštine RS-a o raspisivanju referenduma koji se odnosi na 9. januar kao Dan RS-a nije povrijeđen vitalni nacionalni interesa konstitutivnog bošnjačkog naroda.
Srpski političari smatraju da RS ima pravo na referendum, koji je skupštinskom odlukom zakazan za 25. septembar, a pitanje o kojem bi se građani izjasnili glasi: “Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike?”.
Da na ovo treba da reaguje visoki predstavnik u BiH, jer se krši Ustav i Dejtonski sporazum, smatraju bošnjački zvaničnici.
Dužničko ropstvo i referendum
Podsjećamo, održavanje referenduma koštat će građane/poreske obveznike u manjem bh. entitetu novih tri miliona KM, koji će se finansirati iz budžeta Vlade.
Tako je ukupan dug Republike Srpske na kraju 2015. godine iznosio je 5,3 milijardi, a do kraja 2016. godine dug će premašiti 6 milijardi KM. To znači da će svaki građanin RS-a biti opterećen sa više od 3.000 KM duga.
(Novi.ba/Agencije)