Žestoke reakcije političke scene na dogovor Izetbegovića i Dodika

Aktuelno
Žestoke reakcije političke scene na dogovor Izetbegovića i Dodika
Jučerašnji dogovor lidera SDA i SNSD-a, Bakira Izetbegovića i Milorada Dodika, izazvao je pravu lavinu oprečnih komentara koji se kreću u rasponu od potpunog razočarenja i odbijanja do bezrezervne podrške.

Jučerašnji dogovor lidera SDA i SNSD-a, Bakira Izetbegovića i Milorada Dodika, izazvao je pravu lavinu oprečnih komentara koji se kreću u rasponu od potpunog razočarenja i odbijanja do bezrezervne podrške.

SDP BiH je među prvim reagirao na dogovor Izetbegovića i Dodika a njihov stav je krajnje negativan.
 
-Famozni mehanizam koordinacije, koji je dogovoren u kafani u Istočnom Sarajevu, predstavlja vrhunac urušavanja države, jer su Federacija BiH, Republika Srpska i kantoni dobili status jednak državi i njenim vlastima. Drugim riječima, bez državnih vlasti može se dogovoriti sve što se tiče puta BiH ka EU, dok bez saglasnosti RS ili nekog od kantona ne može ništa“, navodi se u oštro intoniranom saopćenju Socijaldemokratske partije BiH.
 
Dogovor lidera SDA i SNSD-a u SDP-u su ocijenili kao uvod u konfederalizaciju BiH po etničkom principu.
 
„Niko, ko želi jaku državu, ovakav dokument nikada ne bi potpisao. Posebno je ponižavajuće za sve građane ove zemlje da se za kafanskim stolom zadužuju za milijardu KM.
 
Potpuno je neshvatljivo da takve dogovore ne samo da podržava, već ih i organizira predstavnik Evropske unije u BiH Lars Gunar Wigemark. Sasvim smo sigurni da evropski standard nije odlučivanje za kafanskim stolovima, već se, naprotiv, BiH i njeni građani na ovaj način samo dodatno udaljavaju od ključnih evropskih vrijednosti“, piše u saopćenju, uz poruku kako će SDP će koristiti sve oblike političke borbe da, kako tvrde, ne dozvoli urušavanje države pod izgovorom navodnog evropskog puta.
 
„Posebno boli činjenica da Izetbegović nije imao hrabrosti, a ni državničke mudrosti, Miloradu Dodiku uopšte spomenuti otkazivanje referenduma o Danu RS. Taj neustavni referendum najteži je napad na stabilnost BiH od završetka rata, ali Izetbegovića i SDA to očito uopšte nije briga“, stav je čelnika SDP-a.
 
Željko Komšić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH i predsjednik Demokratske fronte, smatra da je Bakir Izetbegović, predsjedavajući Predsjedništva BiH i lider SDA, prevaren.
 
„Što se tiče mehanizma koordinacije, sudeći po izjavama i komentarima nakon dogovora, posebno Dragana Čovića, čini se da od toga nema ništa. Dakle, to je suština svega. Zašto je Izetbegović u to ušao, to morate pitati njega”, rekao je Komšić komentarišući jučerašnji dogovor na sastanku zvaničnika BiH i RS u Istočnom Sarajevu.
 
“Postavlja se pitanje, ako su se Dodik i Izetbegović dogovorili, šta to znači za odluku koja je već važeća. Da li Izetbegović ima punu podršku svoje stranke? Bojim se da je Dodik dobio ono što je tražio, a to je aranžman sa MMF-om, konkretno novac koji mu je neophodan da zatvori rupe u budžetu RS. To ga primarno interesuje”, smatra Komšić.
 
Dragan Čović, hrvatski član Predsjedništva BiH i lider Hrvatske demokratske zajednice, izjavio je da se ne slaže sa dogovorom između SDA i SNSD-a.
 
Lider HDZ-a BiH je rekao da je njemu lično drago što su se našli "predstavnici bošnjačke i srpske stranke". Dodao je što se tiče dogovora u vezi s kreditnim aražmanoom MMF-a da se po njemu u vezi s tim nema šta više razgovarati.
 
"Prema onom šta sam ja vidio da su usaglasili, to može biti dobar dogovor dvije stranke, ali nikako dogovor koji može proći na Savjetu ministara BiH jer imam osjećaj da je Izetbegović prihvatio da se u sporazum unesu neki elementi za koje smo se u petak dogovorili da su neprihvatljivi..
 
Ni u jednoj varijanti se ne može praviti dogovor, a da se izuzmu kantoni iz načina koordinacije u skladu sa ustavnim ovlaštenjima, odnosno nadležnostima", kazao je Čović..
 
Građanski savez (GS) smatra da je jučerašnji sastanak između stranačkih delegacija SDA i SNSD u Istočnom Sarajevu nastavak procesa razgradnje BiH pod krinkom integracije u Evropsku uniju.

U saopćenju za javnost ove stranke navodi se kako je "od tehničkog pitanja raspodjele novca koje BiH treba dobiti u sklopu EU integracija je napravljena redefinicija ustavnih nadležnosti kojom se BiH pretvara u labavu uniju entiteta RS i kantona".

"Zabrinjava spremnost EU da učestvuje u ispunjavanju ratnih ciljeva susjednih država. Nakon što je 2012. postignut sramni sporazum kojim je legitimiran princip nejednake vrijednosti glasa na etničkom prinicipu, i nakon što je 2013. dogovoreno da su narodi izborne jedinice u tzv. briselskim principima, postaje jasno da proces EU integracija u svojoj konačnici ne mora podrazumijevati da će BiH ostati jedinstvena država", navodi se u saopćenju GS-a.


Milica Marković, zastupnica u Parlementu BiH, izjavila je da se mehanizam koordinacije koji je potpisan suštinski razlikuje od onog koji su ranije prihvatili ministri Saveza za promjene u Vijeću ministara BiH.
 
Komentirajući  izjavu poslanika SDS-a u Parlamentarnoj skupštini BiH Aleksandre Pandurević da jučerašnji dogovor o mehanizmu koordinacije pokazuje da su ministri Saveza za promjene u Vijeću ministara BiH radili dobro i da je mehanizam koordinacije koji su oni ranije dogovorili bio dobar, te da nema suštinskih razlika u odnosu na ovaj koji je prihvaćen, Markovićeva je rekla upravo suprotno.
 
"Upravo suprotno, ono što su oni ranije prihvatili bilo je katastrofalno. Osim toga, ishod jučerašnjih pregovora pokazuje da nju i njene stranačke kolege niko ništa i ne pita", ocijenila je Markovićeva.
 
Johannes Hahn, Komesar Evropske unije za politiku susjedstva i proširenje, pozdravio je dogovor koji su u Istočnom Sarajevu postigli predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i predsjednik RS Milorad Dodik.
 
Hahn je na svom zvaničnom Twitter profilu napisao kako se raduje narednim koracima BiH na putu ka EU.

Hrvatski narodni sabor BiH (HNS BiH), smatra kako zaključci sastanka dvije stranke u Istočnom Sarajevu, predvođene Miloradom Dodikom i Bakirom Izetbegovidem, ni po načinu, niti po sadržaju nisu prihvatljivi za Hrvate u Bosni i Hercegovini.

Prema njihovom mišljenju, zabrinjavajuće je i to što je pokrovitelj tog okupljanja bio Ured delegacije EU u BiH na čelu sa šefom Delegacije veleposlanikom Lars-Gunnarom Wigemarkom.
 
"Rezultat tog sastanka je takozvani 'sporazum' čije dijelove smo mogli vidjeti u pojedinim medijima. Na žalost, opet se u Bosni i Hercegovini, zemlji dominantno tri konstitutivna naroda pravi greška na način da se iz dogovora isključuju legitimni predstavnici Hrvata, a poznato je kako je takva politika do sada uvijek bila štetna za cijelu Bosnu i Hercegovinu", ističe se u ssaopštenju za javnost Glavnog vijeća HNS-a BiH, koje potpisuje predsjednik tog vijeća Božo Ljubić.

U nastavku pogledajte šta parlamentarci misle o Izetbegovićevom i Dodikovom dogovoru.

 

(Novi.ba)

Novo