Kasetna municija pokriva 8,1 kilometar kvadratni površine BiH
U BiH površina za koju se sumnja da se na njoj nalazi kasetna municija iznosi 8,1 kilometara kvadratnih, saopćeno iz Komisije za deminiranje povodom šest godina od stupanja na snagu Konvencije o zabrani upotrebe, skladištenja, transporta i proizvodnje kasetne municije koja se navršava 1. augusta.
Na ovoj površini se procjenjuje da ima još oko 2.000 komada zaostale municije. Riječ je o 282 mikrolokacije, koje se nalaze unutar 35 ugroženih opština, gdje živi 54.314 stanovnika. Najugroženija područja pogođena ovim problemom u BiH su Gornji Vakuf, Travnik, Ribnik, Sapna i Olovo.
Od početka provođenja operacija tehničkog izviđanja i čišćenja kasetne municije u BiH od 2012. godine do sada je obrađena površina od 4,56 kilometara kvadratnih gdje je pronađeno i uništeno 1.865 komada kasetne municije i 69 komada eksplozivnih sredstava zaostalih iz rata.
Procjenjuje se da će operacije uklanjanja preostale kasetne municije biti završene u periodu 2017. do 2021. godine. Trenutno se provodi osam zadataka uklanjanja kasetne municije na području Livna, Čapljine, Hadžića, Jajca, Zenice i Tuzle sa površinom od 0,5 kvadratnih kilometara. Do sada je od posljedica nesreća izazvanih kasetnom municijom stradala 231 osoba, od čega 41 sa smrtnom posljedicom.
Konvencija o kasetnoj municiji usvojena je 30. maja 2008. godine u Dablinu u Irskoj, a potpisana je 3. i 4. decembra 2008. u Oslu. Do sada se ukupno 119 zemalja priključilo Konvenciji, od čega 100 kao zemlje članice i 19 potpisnica. BiH je Konvenciju ratifikovala 7. septembra 2010. godine.
Iz Komisije za deminiranje u BiH se napominje da se potpisivanjem tog dokumenta BiH suočila s novim međunarodnim pravnim obavezama koje zahtijevaju poštovanje određenih rokova u smislu da se u narednih osam godina provedu obaveze koje nosi Konvencija.
Već u prvih 10 mjeseci od dana stupanja na snagu uništeno je 500 komada kasetne municije i preko 100.000 komada prateće podmunicije, čime se pokazalo da je BiH odlučna da obezbijedi brzo uništenje preostalih zaliha.
izvor:avaz