Zapadni mediji o pokušaju puča u Turskoj: Šture vijesti o krvavom puču, fokus na operacijama turske vlasti
Mediji Zapada koji su zanemarivali prijetnju demokraciji tokom krvavog pokušaja terorističke organizacije Fetullahci/Paralelna državna struktura (FETO/PDY) da vojnim udarom svrgne legitimnu i legalnu vlast u Turskoj. Isti ti mediji sada pokušavaju da obezvrijede taj puč, piše Anadolu Agency (AA).
Zapadni mediji koji nisu prenosili vijesti o krvavim napadima pučista na goloruki narod Turske, sada pokušavaju optuživati turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i tursku Vladu za prijetnju da nametnu "autoritativnu vlast".
Ugledni mediji i kolumnisti na Zapadu nisu dali prostora krvavim napadima pučista i ubijanje stotina civila koji su izašli na ulice kako bi digli glas za odbranu demokratskih načela i pravnog poretka u Turskoj.
Pokušaj puča izveli su podanici terorističke organizacije Paralelna državna struktura koja je godinama unazad u sve institucije Turske infiltrirala svoje članstvo i posredstvom tog elementa radila na rušenju turske Vlade. I puč su izveli teroristi ubačeni u redove turskih Oružanih snaga.
Zapadni mediji ažurnije su se aktivirali da izvještavaju o situaciji u Turskoj tek nakon što je pokušaj puča ugušen, a Vlada pokrenula opsežne istrage i operacije protiv terorističkih elemenata u javnom sektoru. Ti mediji pokušavaju da nametnu mišljenje da su te istrage i suspenzije infiltriranih terorista iz javnog sektora veća prijetnja demokraciji nego što je to bio krvavi pokušaj puča.
Britanski mediji, s BBC-ijem na čelu, su od početka pokušaja puča u Turskoj izvještavali o tom događaju kao o dijelu demokratskih rasprava i pokreta. Mediji s Ostrva i dalje pokušavaju da obezvrijede ulogu Fetullaha Gulena u pokušaju puča u Turskoj, iako je riječ o lideru terorističke organizacije FETO/PDY.
BBC je i u satima kada je već bilo jasno da je pokušaj puča ugušen izvještavao kako je taj pokušaj uspio, a potom je pod naslovom "Kako je došlo do puča" licitirao sve političke rasprave koje su vođene u Turskoj u proteklom periodu. Stav te medijske kuće je da je puč u Turskoj došao kao "prirodni slijed događaja".
O stavu BBC-a ponajbolje govore specijalni prilozi u kojima su paralelno predstavljeni vođa terorističke organizacije FETO/PDY i pučista Fetullah Gulen i demokratski izabrani predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan.
Dok je Erdogan predstavljen kao "nemilosrdni predsjednik", Gulen je predstavljen kao "vjerski učenjak" koji ima milione pristalica i vodi miran život, a ni u jednom dijelu nije bilo riječi o krivičnim djelima i istragama koje se vode protiv Gulena u Turskoj.
Poput BBC-a, i britanski list "The Guardian", koji je inače poznat kao zagovornik liberalne demokracije, pokušaj puča u Turskoj predstavio je kao ne tako važan čin, a operacije protiv Gulenovih podanika u turskim institucijama ocijenio je "likvidacijom".
Guardian je turski narod koji je u velikom broju izašao na ulice da spriječi puč nazvao "vladinim pristalicama", a u jučerašnjem broju tog lista objavljena je analiza u kojoj se ističe kako je već došlo do razlaza između vlasti i opozicije koje su ujedinjene u borbi protiv pučista.
Pomenuti britanski list Guardian nije dao prostora informaciji da je u pokušaju puča ubijeno 240, a ranjeno više od hiljadu ljudi, ali je zato pod naslovom "Nakon pokušaja puča slijedi krvavi proces" piše kako će sada u Turskoj doći do urušavanja vladavine prava.
Isti taj Guardian prenio je i izjave Gulena koji tvrdi da je puč u Turskoj režirala sama turska Vlada.
I list “The Times“ je turski narod koji se suprotstavio pučistima nazvao “Erdoganovim pristalicama“. Taj list nije dao značaja krvavom pokušaju puča, ali je od početka sedmice objavljivao analize u kojima izražava zabrinutos da turski predsjednik Erdogan uspostavlja “apsolutnu vlast".
Pažnju javnosti posebno je privukla vijest "The Timesa" u kojoj piše kako je turska vojska "bila posljednja opoziciona sila nasuprot Erdogana".
Kolumnista tog lista Edward Lucas je otišao još dalje i napisao kako neuspjeh vojnog udara u Turskoj znači da demokracija u toj zemlji nije odbranjena i da je sahranjena.
I list "Financial Times" je više prostora dao operacijama vladinih snaga sigurnosti nakon gušenja pokušaja vojnog udara, nego samom vojnom udaru. U današnjem broju tog lista se navodi kako u Turskoj vlada panika među populacijom koja nije glasala za Erdogana, ali nema činjenice da pripadnici i glasači svih stranaka već šesti dan ne odlaze s trgova na kojima pružaju podršku legalnim institucijama u borbi protiv organizatora puča.
Britanski mediji posebnu pažnju pridaju pitanju rasprava o prijedlogu vraćanju smrtne kazne u Turskoj, te pokušava stvoriti privid da su desetine neistomišljenika turske vlade već osuđene na smrt. Ni u jednom dijelu se ne navode izjave turskog predsjednika Erdogana koji je svaki put ukazivao na neophodnost parlamentarne procedura i ustavnih propisa kada je riječ o tom pitanju.
I britanski list “Independent“ zanemario je potez hrabrog turskog naroda koji je goloruk stao pred tenkove pučista, već je objavio vijest pod naslovom "Vojni udar u Turskoj: Teoristi zavjere tvrde da je Erdogan režirao puč".
Američki portal "Fox News" objavio je tekst kolumniste Ralpha Petersa u kojem se tvrdi da je gušenje puča u Turskoj "umrla posljednja nada", a sam puč se opisuje kao posljednji pokušaj da se zaustavi "islamizacija" Turske. U tekstu se dalje navodi kako evropski lideri osudama pokušaja puča u Turskoj mogu dobiti samo "otrovni islamski režim na svojim vratima".
List "New York Times“ piše kako je Erdogan uz pomoć “islamista“ na ulicama spriječio puč, ali kako je sudbina Turske “neizvjesna“. Ni ova medijska kuća nije dala važnosti činjenici da su se u borbi protiv puča udružile pristalice i turske Vlade i opozicije.
“Daily Telegraph“ piše kako su brojni svjetski lideri upozorili Erdogana da “ne zloupotrebljava“ ugušeni puč za pritiske i operacije protiv neistomišljenika.
Londoski sedmični časopis “Economist“ također piše o zabrinutosti za budućnost Turske ukazujući na to da je Erdogan sada još uticajnija ličnost. Navodi da je cijela opozicija zabrinuta da će Erdogan krenuti u osvetnički proces.
“Erdogan je jedini kojeg treba optuživati“, naslov je vijesti lista “Foreign Policy“ u kojoj se navodi da je Erdogan od izbora za gradonačelnika Istanbula radio i radi na islamizaciji Turske i da nije nikada održao data obećanja.
Njemački list "Die Welt“ također je zatvorio oči pred napadima pučističkih tenkova i aviona na civile u Istanbulu i Ankari, a odmah nakon zaustavljanja puča počeo pisati o tome kako će Erdogan ubrzano krenuti u "čišćenje" neistomišljenika iz javnog sektora.
Pod naslovom “Erdogan, čovjek moći“, njemački “Frankfurter Allgemeine“ objavio je portret turskog predsjednika u kojem piše kako se Erdogan !na putu ka tronu" odupro brojnim i različitim napadima, a kako je sada pokazao i fizičku silu da može izvesti ljude na ulicu. I autor tog teksta je podržao pučiste i istakao kako je vojska bila jedina sila koja je mogla "zaustaviti" Erdogana.
U toku pokušaja puča u Turskoj, američki list "The Daily Beast" objavio je vijest "Erdogan je otišao. Nije poznato gdje je turski predsjednik", a potom išao toliko daleko da je objavio i to da je turski lider Erdogan zatražio politički azil u Njemačkoj. Tekst je naknadno skinut s portala.