Sutra zajednička dženaza i ukop posmrtnih ostataka osam prijedorskih žrtava

Bosna i Hercegovina
Sutra zajednička dženaza i ukop posmrtnih ostataka osam prijedorskih žrtava
Posmrtni ostaci osam prijedorskih žrtava bit će ukopani sutra na zajedničkoj dženazi u Prijedoru.

Posmrtni ostaci osam prijedorskih žrtava bit će ukopani sutra na zajedničkoj dženazi u Prijedoru.

 

Glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Lejla Čengić je ranije kazala Feni da je najmlađa žrtva koja će biti sutra ukopana petogodišnja djevojčica Emira (Emir) Mulalić, ubijena u prijedorskom logoru Trnopolje. Njeni posmrtni ostaci pronađeni su u julu prošle godine na lokalitetu Čarakovo, na području Prijedora. 
  
Čengić podsjeća da je do sada na području Prijedora ekshumirano i identificirano 57-oro djece, a traga se još za 40-oro nestale djece. 
  
- Riječ je o djeci bošnjačke i hrvatske nacionalnosti koja su ubijena u i okolini Prijedora. Dvanaestero djece iz porodice Bačić, starosti od tri do 17 godina, ubijeno je i njihovi posmrtni ostaci još nisu pronađeni - istaknula je Čengić. 
  
Najstarija žrtva koja će biti ukopana sutra na zajedničkoj dženazi u Prijedoru je Hamo (Ragib) Hodžić koji je imao 62 godine. Negovi posmrtni ostaci ekshumirani su na lokalitetu Čarakovo, na području Prijedora. 
  
Sutra će biti ukopani posmrtni ostaci Miralema (Rasim) Kardumovića koji je imao 28 godina kada je ubijen. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su na tri lokaliteta na području Prijedora, na lokalitetu Sredice-Karagići, na lokalitetu Rizvanovići, a lobanja je pronađena na lokalitetu Žabari. 
  
Čengić ističe da su u porodici Kardumović ubijena četiri brata -  Suad koji je imao 29 godina, Miralem 28, Fahrudin 23 i Mirsad 19 godina. Posmrtni ostaci trojice Miralemove braće Suada, Fahrudina i Mirsada pronađeni su u masovnoj grobnici Tomašica 2013. godine i ukopani su na šehidskom mezarju Hambarine u Prijedoru. 
  
Posmrtni ostaci civila bošnjačke nacionalnosti koji će biti sutra ukopani ekshumirani su iz masovnih grobnica Jakarina Kosa, Korićanske stijene, jama Lisac i na lokalitetima Čarakovo, Bišćani i Kozaruša-Sušići. 
  
Čengić kaže da je do sada pronađeno 2.325 prijedorskih žrtava. Pronađene su na više od 450 različitih lokaliteta, od toga 98 masovnih grobnica. Grobnice su pronađene na području Prijedora, ali i u drugim gradovima: Sanskom Mostu, Bosanskoj Krupi, Bosanskoj Gradišci, Bosanskoj Dubici, Skender- Vakufu, Bosanskom Novom, Vukosavlju, Banjoj Luci, Hrvatskoj Kostajnici i drugim gradovima. 
  
- Posljednja masovna grobnica u kojoj su pronađene prijedorske žrtve je masovna grobnica Hozića kamen, na području Bosanskog Novog, iz koje je ekshumirano 11 žrtava. Ekshumirani posmrtni ostaci nisu još identificirani i nalaze se u Centru za obdukciju i identifikciju Šejkovača u Sanskom Mostu
- navela je glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH. 
  
Po njenim riječima, u Šejkovači se trenutno nalaze 334 posmrtna ostatka koji su ekshumirani u ranijem periodu iz pojedinačnih i masovnih grobnica, a većina posmrtnih ostataka je nekompletna. 
  
- Od 334 posmrtna ostatka koji se nalaze u Šejkovači, 40 žrtava je identificirano i DNK analizom i od  porodica, ali još nisu ukopani. U nekim slučajevima riječ je o nekompletnim posmrtnim ostacima gdje porodice čekaju da se pronađu i ostali dijelovi tijela, a u nekim slučajevima porodice čekaju da pronađu i druge nestale članove svoje porodice da bi ih mogli zajedno ukopati - pojasnila je Čengić. 
  
Osim ovog broja, 54 žrtve su identificirane na temelju DNK analize, ali još nisu  identificirane i od  porodica. 
  
Čengić podsjeća da se u Prijedoru traga za oko 788 žrtava koje se vode kao nestali, s tim da treba imati u vidu da je ovaj broj sigurno manji, jer je jedan broj posmrtnih ostataka pronađen i nalazi se u Šejkovači, u Sanskom Mostu. 
  
Do sada je pronađeno i identificirano 2.325 prijedorskih žrtava. 
  
Žrtve čiji će posmrtni ostaci biti ukopani sutra na zajedničkoj dženazi u Prijedoru su: 
1. Emira (Emir) Mulalić (1987.); 
2. Nihad (Eniz) Sušić (1971.); 
3. Nedim (Sakib) Omanović (1966.); 
4. Miralem (Rasim) Kardumović (1964.); 
5. Senadin (Sejdo) Šara (1962.); 
6. Velid (Muhamed) Bešić (1948.); 
7. Derviš (Salih) Karagić (1931.); 
8. Hamo (Ragib) Hodžić (1930.)

 

Fena

Novo