Agius: Bol u Potočarima neizreciva, a tuga neizmjerna
Predsjednik Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) sudija Carmel Agius kazao je danas na komemoraciji povodom obilježavanja 21. godišnjice genocida u Srebrenici, da je bol u Potočarima neizreciva, a tuga neizmjerna.
- Imate divljenje svih nas za vašu ulogu i istrajnost u nastojanju da bi se osiguralo da se stravični događaji iz jula 1995. godine nikada ne zaborave i da služe kao živi podsjetnik na okrutnost i barbarizam kakva ljudska bića ponekad mogu nanijeti jedni drugima - dodao je Agius.
Podsjetio je da je 2003. posjetio Potočare prvi put. Osjetila se tada, kaže depresivna atmosfera posvuda i očigledna nemogućnosti za pomirenje, ali posljednjih godina došlo je do napretka zahvaljujući radu posvećenih pojedinaca koji žele da Bosna i Hercegovina ide naprijed, ali istovremeno pamte strahote iz prošlosti.
Naglašavajući da je nedavno upriličeno obilježavanje stogodišnjice bitke na Sommi kada je 20.000 britanskih vojnika ubijeno u Prvom svjetskom ratu, podvukao je da okolnosti nisu iste jer su tada ubijeni vojnici u bitki, a u Srebrenici su stradali nevini civili koji su bili meta zbog svoje nacionalnosti.
- Dok sam pratio tu komemoraciju razmišljao sam o BiH. Istina jeste da besmisleni pokolj iz 1916. godine nije spriječio evropske sile da stupe u još veći svjetski rat nepunih 30 godina, ali danas nekada žestoki protivnici postali su saveznici i žive zajedno. To je dokaz da je pomirenje moguće i kada se postigne bit će od koristi za sve - mišljenja je.
Podvukao je da je temelji proces pomirenja pravda, a za to sudovi imaju važnu ulogu, ali sama pravda nije dovoljna ocjenjujući da su od jednake važnosti procesi uvažavanja, no i činjenica da sve tri nacionalnosti trebaju priznati prošlost, zajednički tugovati i komunicirati te gledati ka budućnosti uz preuzimanje obaveze da se ono što dogodilo prije 21. godinu nikada više ne ponovi.
- To se mora htjeti i raditi u kućama, školama i mjestima molitve, ali i na nivou vlasti. Sve to zahtijeva vrijeme, napor i dobru volju jer su rane još otvorene i za one koji su preživjeli to, nije jednostavno krenuti naprijed - kazao je Agius.
Podsjetio je da se MKSJ tokom 23 godine bori za otkrivanje istine, a naročito istine o Srebrenici tokom zloglasne sedmice u julu 1995. godine koja je ostavila ožiljke jugoistočnoj Evropi te osramotila međunarodnu zajednicu koja je iznevjerila Srebrenicu, zaštićenu zonu Ujedinjenih nacija.
Istaknuo je da je Haški tribunal utvrdio da se u Srebrenici desio genocid osuđujući cijeli niz ključnih osoba koje su za to odgovorne, a to je potvrđeno i od Međunarodnog suda pravde.
- Pripremajući ovaj govor sklopio sam oči i prebacio se u mezarje u Potočarima te sam u tišini noći pod nebom prekrivrenim gotovo 8.000 sjajnih zvijezda mogao čuti glas na hiljade dječaka i muškaca kojima je prije 21 godinu oduzet život na brutalan način - ispričao je.
Oni su mu, kaže Agius, govorili da će smiraj naći kada budu znali da nisu zaboravljeni, da je njihova smrt na neki način poslužiti da se osnaži i osigura suživot ove zemlje, kada budu znali da je pravda provedena i da postoji opredijeljenost da se Srebrenica nikada više ne ponovi, želeći da svi shvate da se samo priznanjem prošlosti može postići budućnost istinskog i trajnog pomirenja.
Zaključio je da će historija svima jednog dana suditi, onima koji priznaju da se u Srebrenici dogodio genocid, ali i onima koji odbijaju ovaj zločin nazvati pravim imenom, te je pozvao da se svi nastave nadati jer politika nade prevlada nad politikama podjele, a događaj u Srebrenici tragična realnost koja se ne može promijeniti.
(FENA)