Njemačka poslanica: 'Hoćete da nas uvučete u rat s Rusijom, da svi izginemo'
Njemačka ljevičarka i poslanica Sahra Wagenknecht dobila je gromoglasan aplauz za svoj govor u Bundestagu dok je vodila raspravu o NATO samitu u Varšavi.
Sahra se obratila predsjedniku, kolegama i kancelarki rekavši da politika ne ide unaprijed već unazad u vrijeme koje se nikom ne dopada.
- Danas, 75 godina od rata Njemačke i Sovjetskog Saveza, nedaleko od ruske granice se ponovo sprovode vojne vježbe u kojima učestvuje Njemačka - rekla je ona. „Navodno se američka nuklearna oružja postavljaju u Njemačku kako bi se spriječila Putinova agresija na Baltik. Da li oni zaista očekuju da povjerujemo u takve gluposti?“, pita poslanica na sajtu Sahra Wagenknecht.
Kada su je upitali zašto Rusija onda sprovodi velike manevre i zašto stalno pomjera granice u protekle dvije decenije, ona je odgovorila: „Zar nije to ono što NATO radi?“
- Navodno se nova trka naoružanja sprovodi kako bi se suzbila Rusija. Zar nisu mogli da smisle neki bolji razlog? Vojni trošak NATO-a je 13 puta veći od ruskog, a sada NATO treba dodatno da poveća bezbjednost Evrope. Kakve su to gluposti? - upitala je retorički.
Ona je napala kancelarku Angelu Merkel da je odobrila dodatnih 25 milijardi eura svake godine za oružje, tenkove i vojnu opremu, iako navodno nema novca za penzije i obrazovanje, prenosi Sputnjik.
Veliki političar George Kennan je nazvao istočno širenje NATO-a krajem devedesetih godina najfatalnijom greškom američke politike još od Hladnog rata upravo zato što opkoljavanje Rusije ne osigurava mir u svijetu već ga ugrožava“, rekla je ona, dodavši da je podrška Merkelove takvoj politici neodgovorna.
- Redovno pominjete Član 5 NATO sporazuma, a ignorišete Član 1 po kom su članice NATO-a obavezne da se suzdržavaju od prijetnji i upotrebe sile. Mislim da je jasno kao dan da NATO, a naročito SAD krše ovaj sporazum i međunarodni zakon svakodnevno svojim ratovima - rekla je ona.
- Moram da kažem da pričanje o destabilizaciji Bliskog istoka bez pominjanja glavne odgovornosti NATO-a u ratu u Iraku u potpunosti pokazuje kako se to pitanje posmatra samo iz jednog ugla - dodala je.
Ona je navela da manevri u istočnoj Evropi samo povećavaju šanse za nastanak nuklearnog rata, prekidajući za trenutak svoj govor kako bi ukazala kancelarki Merkel da bi joj bolje bilo da sluša njen govor umjesto što priča sa gospodinom Herrn Hofreiterom.
Ona je istakla da izjava Willyja Brandtsa da je rat sa Rusijom "posljednja opcija i potpuna ludost“ danas važi više nego sedamdesetih godina prošlog vijeka i da bi evropska vanjska politika trebalo da bude usmjerena na uspostavljanje kolektivnog bezbjednosnog sistema koji uključuje Rusiju i kojim ne dominiraju SAD.
Wagenknechtova je takođe pomenula da je Helmut Schmidt rekao kako postoji veća opasnost od SAD nego od Rusije, kao i da novi izbori u SAD ništa neće promijeniti.
- Nažalost, odnosi sa Rusijom i prijetnja rata nisu jedina pitanja po kojima se politika vraća unazad. Moram da kažem da je značajno to što je vladino objašnjenje o prošlonedjeljnim rezultatima Evropskog saveza povučeno sa agende. Šutnjom se borite protiv krize - rekla je , Wagenknechtova okrivivši Merkelovu za Brexit i rast nacionalizma u inostranstvu.
- Sramotno je to što čitavoj Evropi pokušavate da nametnete njemačku ekonomsku politiku. Prestanite s tim i razmislite prije nego što bude prekasno - dodala je ona.
Ona je navela da Evropska unija nema budućnost, a da je pitanje i da li ima sadašnjost jer je danas rast u većini država EU veoma mali, a nezaposlenost veoma velika u odnosu na ranije.
- Širom Evrope je sve veća nejednakost. Između beskrajnog bogatstva i očajničkog siromaštva nalazi se sve manja srednja klasa koja se osjeća zapostavljeno. Sve je manji entuzijazam za EU u kojoj je prosperitet sve manji i u kojoj demokratska prava ne važe. Najveći neprijatelj Evrope danas sjedi u Briselu. Ne znam da li je Marine le Pen unajmila gospodina Junckera za kampanju Frexita, ali je definitivno on njen najbolji izbor. Glasovi Velike Britanije uopšte nisu bili bitni kada je Juncker ponovio da se CETA sporazum o trgovini treba odobriti nezavisno od volje država-članica - kaže.
Ljevičarka je istakla i da "iako je komisija odobrila pravo na ratifikaciju sporazuma državama-članica, to je samo varka koja služi da zavara ljude da postoji demokratija“.
- To nije sve. Samo nekoliko dana nakon Brexita, Evropska komisija je odobrila herbicid glifosat za koji se sumnja da je kancerogen pokazujući indiferentnost ka mlađim generacijama koje treba da budu naša nada. Onaj ko ne želi da se Evropa raspadne mora da se osloni na društveni i demokratski preporod i Evropu koja će dokazati da referendumi nisu prijetnja već normalni dio demokratije - zaključila je ona.