Jedan SSP, a entiteta dva: Praznih ruku na samit u Parizu!
Čelnici šest zemalja EU i šest zemalja zapadnog Balkana okupit će se danas u Parizu na 3. samitu Berlinskog procesa, koji je pokrenut prije dvije godine. S obzirom na to da je adaptacija SSP-a, naročito u dijelu koji se odnosi na trgovinu, jedan od ključnih uslova Brisela na putu BiH prema EU, Novi.ba otkriva s kakvim argumentima u Pariz stižu politički predstavnici iz Bosne i Hercegovine
Usvajanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) jedno je u nizu pitanja koje se u bosanskohercegovačkim političkim kombinatorikama razmatra sa entitetskih stajališta. Bilo da se radi o političkim akterima ili o njihovim zdušnim apologetima.
Iako se SSP još uvijek nije ni pomjerio iz faze lažnih obećanja, u međuvremenu je loptica odgovornosti počela da se prebacuje, s državnog na entitetske nivoe, sa entitetskih na nivo poljoprivrednika i njihovih udruženja, pa opet nazad na veće nivoe...
Čak do nivoa Evropske unije. Tako je ovaj put u obećanja uključena i njemačka kancelarka Angela Merkel. Kazao je predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović da je upravo ona obećala pomoć da se financijski udar prilagodbe SSP-a podnese.
Politička trgovina
Naravno da je pitanje SSP-a neodvojivo od ostalih političkih trakavica, koje se u bosanskohercegovačkoj političkoj sceni ogledaju kroz popis stanovništva, reformsku agendu...
Novi.ba je već ranije pisao da su strane diplomate prije popisa stanovništva održavale redovne kontakte sa Bakirom Izetbegovićem kako bi ga natjerale da napravi ustupke glede objave rezultata popisa stanovništva, kako bi s druge strane, predstavnici vlasti iz RS-a prihvatile SSP. No, kako su rezultati popisa stanovništva već objavljeni, sada je potez na političkim predstavnicima iz RS-a.
Delegat u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Lazar Prodanović priznao je za Novi.ba da bi bilo dobro da se ispoštovao dogovor od 5. maja, kada je u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine dogovoreno da se prolongira objava konačnih rezultata popisa stanovništva, te da je sada evidentno da je Bosna i Hercegovina u problemu glede adaptacije SSP-a, kao i reformske agende...
Ostaje nam da naslućujemo jesu li podijeljena mišljenja poljoprivrednika, mljekara i voćara iz Bosne i Hercegovine prva reakcija nakon objave rezultata popisa stanovništva, kada je riječ o uvoznoj i izvoznoj kvoti iz izvještaja za adaptaciju SSP-a.
Naime, mišljenja su podijeljena po entitetskoj liniji, pa su poljoprivrednici iz entiteta Republika Srpska odbili prihvatiti izvještaj za adaptaciju SSP-a. Zbog toga je, navodno, srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić odbio učestvovati u sazvanoj telefonskoj sjednici Predsjedništva BiH, na kojoj je trebala biti razmatrana adaptacija SSP-a Bosne i Hercegovine sa Evropskom unijom.
Podsjećamo, Mladen Ivanić je već ranije najavio da će blokirati određene procese u BiH, jer nije zadovoljan time što će Agencija za statistiku BiH objaviti rezultate popisa stanovništva. Unatoč tome što je adaptacija SSP-a, naročito u dijelu koji se odnosi na trgovinu, jedan od ključnih uslova Brisela na putu BiH prema EU. Time su se stavovi srpskog člana Predsjedništva BiH Mladena Ivanića približili stavovima predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
S SSP-om u Pariz
Samit koji se danas održava u Parizu nastavak je procesa koji je počeo 28. augusta 2014. u Berlinu, a potom i u augustu 2015. godine u Beču. Kako je najavljeno iz bh. institucija, na sastanku će se razgovarati o dosad ostvarenom napretku u dva područja: povezivanju prometne i energetske infrastrukture na zapadnom Balkanu kako bi se potaknula ekonomska saradnja, te u inicijativama za mlade kako bi se povećala njihova mobilnost unutar regije i EU-a s ciljem da im se poboljšaju izgledi za zapošljavanje i osnaži njihova uloga kao čimbenika približavanja njihovih zemalja Evropskoj uniji.
O Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju nije bilo ni riječi u najavama koje su portparoli i predstavnici svekolikih državnih institucija Bosne i Hercegovine slali na adrese medija. Valjda zbog toga što je očigledno kakvu poruku bh. politički predstavnici u Pariz nose.
Stara narodna bi kazala: nisu došli s obrazom!