Politika uništava sve u ovoj državi, pa i rudnike
Svaka nova rudarska nesreća, novi je šamar bh. političarima. O svakoj se priča onoliko kolike su razmjere nesreće. Posljednja, sinoćnja nesreća u jami rudnika "Abid Lolić" u Han Biloj kod Travnika rezultovala je povređivanjem 42 rudara, od kojih je 15 zadržano na liječenju. Na sreću, ni jedan rudar nije životno ugrožen. No, tu se sva priča završava. Bar za one koji ne bi smjeli šutjeti i zatvarati vrata pred očiglednim problemom ogromnih razmjera.
Šta uraditi da se konačno stane u kraj rudarskim nesrećama u BiH? Pitali smo to Mehmeda Oruča, predsjednika Sindikata rudara RMU "Zenica" i sekretara rudara Federacije BiH, i dobili očekivan odgovor. Nema političke volje.
“Postoje rješenja, ali potrebna je politička volja. Jedino mi, u regiji bivše Jugoslaviji, zavisimo od Elektroprivrede, umjesto da je obrnuto. Treba ona da zavisi od nas, mi smo direktni proizvođači uglja. Elektroprivreda kao potrošač, naše resurse maksimalno koristi za ostvarivanje svojih i političkih ciljeva. Nažalost, kada poredimo primanja rudara koji idu od 800 do 1000 metara pod zemlju, sa primanjima u Elektroprivredi, to su ogromne razlike. Npr, jedna čistačica u Elektroprivredi ima 1500 KM platu, 900 i više regresa. A da bi država opstala, i rudnici moraju opstajati, jer sve počinje od rude, električna energija je bitan faktor. A ipak nam se dešavaju stvari o kojima se priča nekoliko dana i kasnije se sve zaboravi. Najslabija karika je jeftina cijena uglja. Tona uglja na svjetskoj berzi skuplja je 5-6 puta nego kod nas. I to je glavni razlog zašto rudnici ne mogu da opstanu.”, izjavio je za Novi.ba Mehmed Oruč, predsjednik Sindikata rudara RMU "Zenica"
Najava kupovine metanometrijske stanice, samo je zamazivanje očiju, jer se povuče jedan potez i opet se sve vrati na staro, ističe Mehmed Oruč.
“Od rata na ovamo u rudnike se nije ulagalo, osim rudnika Breza I Kakanj. Rudari su navikli na ovakve uslove rada, ne znaju za bolje. Politika je ta koja generalno uništava rudnike, državu. Bez uglja nema struje, nema termoelektrana, to je glavni stub države. Nakon nesreće u jami Raspotočje, uvedena je nova metodologija mjerenja plinskih strana u rudnicima, tako da svake tri sekunde imamo informacije o svim dešavanjima. Metanometrijska stanica stub je poboljšanja sigurnosti u rudnicima, a nova oprema, mašine za kopanje I slično svakako bi poboljšale uslove rada.”
A i prilikom nabavke opreme, npr. mehanizovanog čela što je posljednji slučaj u rudniku Zenica, javljaju se ogromni problem, ističe Oruč, jer se na tender prijavljuju ljudi koji su uopće ne bave takvom vrstom posla. Da li je to odraz generalnog stanja u državi ili samo pitanje političke koristi kroz namještanje tendera? Kako god, upravo to rudnike uništava i dovodi do čestih nesreća.
(novi.ba)