Deset knjiga koje vrijedi pročitati

Kultura
Deset knjiga koje vrijedi pročitati
Deset knjiga koje preporučujemo ovo ljeto.

Deset knjiga koje preporučujemo ovo ljeto. Redoslijed knjiga ni na koji način ne odaje kvalitetu knjiga. Poredane su abecednim redom.
Ljeto je doba kad se najviše čita, pa vam nastojimo, uz laganije knjige, preporučiti i djela za koja mislimo da bi ih bilo šteta ne pročitati. Uživajte u ljetu i uživajte u čitanju!

1. Agnesina ispovijed, Hannah Kent
Roman inspiriran istinitom pričom o posljednjoj pogubljenoj osobi na Islandu – tajanstvenoj sluškinji Agnes Magnúsdóttir koja je optužena da je ubila svojeg ljubavnika. Dirljiva, moćna i sjajno ispričana priča!

2. Blue Moon, Damir Karakaš
Najnoviji roman Damira Karakaša, po čijoj je zbirci priča "Kino Lika" Dalibor Matanić snimio istoimeni film, na prvu je “lagana” priča o sudbini fanatičnog rockabillyja, propalog zagrebačkog studenta iz provincije na koncu osamdesetih. No "Blue Moon", kako se radnja približava devedesetima, ubrzo dobiva gorku notu - otkrivajući mračne događaje iz hrvatske prošlosti i ne skrivajući sramotne postupke iz gotovo pa hrvatske sadašnjosti.

3. Bračni zaplet, Jeffrey Eugenides
Rane su osamdesete. U kafićima Sveučilišta Brown pametni klinci čitaju Barthesa, Ecca, Derridu i slušaju Talking Headse. Madeleine Hanna, studentica književnosti iz dobrostojeće američke obitelji, piše diplomski na temu Jane Austen i George Eliot, književnica koje postavljaju "bračni zaplet" u srce velikoga britanskog romana. Upravo to – bračni zaplet – dogodit će se i njoj, kad joj u život uđu dva muškarca: karizmatični osamljenik Leonard i prijatelj Mitchell, opsjednut idejom da mu je ona suđena. Novi roman autora koji je za "Srednji spol" dobio Pulitzerovu nagradu za književnost.

4. Brdo, Ivica Prtenjača
Yann Martel, ili ako vam je draže – Pi, imao je u čamcu tigra, Ivica Prtenjača na brdu ima magarca. Prtenjača je prije svega pjesnik – to znači da je njegov izraz, čak i u prozi, lišen svake suvišnosti, a istodobno poetičan, savršeno precizan i bogat slojevima koji se odmataju pred čitateljem. U nekoj drugoj zemlji, Prtenjača bi također pisao male knjige, ali bi bio zvijezda. Jedan od onih na koje se čeka da nešto novo objave, a onda se njihove kondenzirane knjižice nose u torbi i čitaju dok se čovjek vozi na posao i s posla vlakom, autobusom ili podzemnom. Čitaju se rano ujutro, ili kasno navečer, i pomognu čitatelju da iz divljaka na poslu opet prijeđe u ljudsko biće žedno ljepote. Roman koji je osvojio nagradu VBZ-a za najbolji roman 2014. godine i 100 tisuća kuna.

5. Circle, Dave Eggers
Mae Holland nadobudna je dvadesetgodišnjakinja koja je upravo dobila posao u najmoćnijoj svjetskoj internetskoj kompaniji, Circleu, nekoj budućoj inačici Googlea, Applea, Facebooka i Twittera, sve zajedno. U Circleu je toliko lijepo da većina zaposlenih uopće ne želi doma: uredski prostori su otvoreni i napučeni najsuvremenijim tehnološkim uređajima, u kantini se poslužuju vegetarijanski meniji, za radnike su s ukusom opremeljene spavaonice koje su potpuno besplatne, u pauzama od rada zabavljaju ih glazbenici, održavaju se portugalske zakuske, vježba u teretani, pliva u bazenu... No u Circleu nedostaje nešto ključno – sloboda. Zastrašujuć roman koji bi lako mogao postati stvarnost.

6. Dječak iz sjene, Carl-Johan Vallgren
Pisac od ranije poznat hrvatskoj publici po romanu "Povijest jedne čudesne ljubavi", sada nam se predstavlja kao autor jezovitog trilera. U ljeto 1970. maleni dječak nestaje sa stanice podzemne željeznice u Stockholmu. Nepoznata žena odvodi ga sa sobom te mu se gubi svaki trag. Nekoliko desetljeća poslije nestaje i dječakov brat, bogati nasljednik Joel Klingberg. Njegova supruga obraća se Dannyju Katzu, muževu prijatelju iz Prevoditeljske škole Oružanih snaga, geniju za jezike ovisničke prošlosti, moleći ga za pomoć. "Dječak iz sjene" prvi je roman iz serije noir-trilera Carl-Johana Vallgrena s Dannyjem Katzom kao glavnim likom. Uskoro u izdanju Frakture!

7. Doviđenja, vidimo se sutra, William Maxwell
Roman koji se redovito uvrštava u vrhunce američke književnosti 20. stoljeća, a 1982. godine dobio je National Book Award. U središtu priče je ubojstvo jednog farmera u gradiću Lincolnu, u pokrajini Illinois, početkom 1920-ih godina, a mentalna rekonstrukcija toga događaja nakon mnogo godina postaje pripovjedačev pokušaj isprike za propušteno, za odabir koji će poništiti jedno prijateljstvo i emotivno obilježiti njegov kasniji život. Iz naoko običnih događaja i "nevažnih" smrti William Maxwell gradi bravurozan roman o tuzi obiteljskih odnosa, o društvu koje određuje strah od promjene i narušavanja normi i u kojem se bliskost i otvorenost smatraju prijetnjom i slabošću.

8. Duboki pad, Karin Slaughter
Peti roman iz serijala Atlanta, jedne od najčitanijih i najprodavanijih američkih autorica trilera, konačno daje odgovor na pitanje što će biti s disleksičnim agentom Willom Trentom i liječnicom Sarom Linton. Autorica koja je prodala 30 milijuna romana i nedavno je gostovala u Zagrebu, i ovaj put je čitateljima "servirala" vrhunski zločin – nepoznati kriminalci otimaju majku treće glavne junakinje, odvažne i inteligentne specijalne agentice Faith Mitchell. Slaughter piše napeto i pametno, a njezini likovi su slojeviti i dugo se pamte!

9. Dudov svilac, Robert Galbraith
Iza pseudonima Robert Galbraith, to već znamo, skriva se J. K. Rowling, a "Dudov svilac" nastavak je njezine krimi uspješnice "Zov kukavice". Stari junaci su tu – privatni istražitelj Cormoran Strike i njegova zanosna i britka pomoćnica Robin Ellacott. Ubijen je Owen Quine, književnik koji je, čini se, napisao "roman s ključem" u kojem je otračao svijet nakladništva, a to mu je stvorilo mnogo neprijatelja... Rowlingova koja voli staromodan način pisanja krimića ovdje je ipak modernija i daleko okrutnija.

10. Empatija, Roman Krznarić
Empatija je najvažnija vrlina koju čovječanstvo mora razviti u 21. stoljeću kako bi opstalo i napredovalo, smatra Roman Krznaric, britanski filozof koji je nedavno u Zagrebu održao predavanje o važnosti suosjećanja. Globalne probleme poput ratova, govora mržnje, klimatskih promjena ili pak nezdravih odnosa ne možemo riješiti bez empatičnog postupanja u svakodnevnom životu. Kao odgovor na pitanje kako to činiti Krznaric je na temelju svojih opsežnih istraživanja utvrdio šest navika koje prakticiraju izrazito empatični ljudi.

Novo