Još jedna ljubavna priča
Ne stišava se bura koja se podigla od kako je Duraković izjavio da u Potočarima 11. jula nisu poželjni pojedinci, ali ni predstavnici institucija koje negiraju genocid u Srebrenici, a koji je dokazan sudskom prsudom.
Iz Srbije drvlje i kamenje, i na BiH, i na Sarajevo, a posebno na Ćamila Durakovića i ovakvu odluku. Srbijanski funkcioneri zatražili su od Vučića da prekine komunikaciju sa bošnjačkim političarima.
S tim u vezi jutros je uvrijeđeni i povrijeđeni Vučić izjavio kako bez obzira na sve želi najbolje odnose sa Bosnom i Bošnjacima, ali da ni njima ni nikome drugom neće dozvoliti da gazi Srbiju.
"Imaju pravo na to da nekoga žele ili ne žele. Nećemo da pravimo problem i prihvatamo njihovu ideju da smo višak u Srebrenici. Oni su kod nas uvijek dobrodošli. I mi smo bili dobrodošli prije nekoliko mjeseci", kazao je Vučić.
S druge strane iz naše zemlje tajac. Zvaničnici, makar oni koji se za nešto u državi "pitaju" ni riječi... Osim, Bakira Izetbegovića, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, on se oglasio, još kako...
"Nikada ne bi rekao da je državni vrh Srbije nepoželjan na obilježavanju godišnjice zločina u Potočarima" kazao je Izetbegović i dodao da uskoro očekuje predsjednika Srbije u Sarajevu, jer ga je kako kaže, sam pozvao.
Ne čudi to, složit će se mnogi, imajući u vidu da su prije manje od mjesec dana upravo zvaničnici SDA naredili pokrivanje ploča na Vijećnici kako bi unutra ušao četnički vojvoda Tomislav Nikolić. Na pločama, podsjetićemo, piše ko je odgovoran za spaljivanje Vijećnice.
S tim u vezi iz Građanskog saveza poručili su kako je Srebrenica linija preko koje se ne može preći, a Aleksandru Vučiću i drugim srbijanskim zvaničnicima nije mjesto među liderima civiliziranog svijeta, koji nemaju sumnje o tome šta se u UN-ovoj zaštićenoj zoni dogodilo u julu 1995.
"Zaprepašteni smo nikakvom ili slabom reakcijom bh. vlasti na otvoreni pritisak Beograda na zajednicu preživjelih žrtava genocida. Odluka Bakira Izetbegovića da za eskalaciju, koja je rezultat odluke porodica, optuži načelnika Srebrenice Ćamila Durakovića, predstavlja rijedak primjer kapitulantstva. Izetbegović u najcrnjem srpskom nacionalizmu očito vidi sagovornika i mogućeg partnera" - poručili su iz Građanskog saveza.
Naposlijetku, napomenimo da su ovakvu odluku donijele porodice žrtava, majke i udruženja koja imaju pravo razmatrati ko treba prisustvovati komemoraciji - kazao je načelnik Srebrenice Ćamil Duraković.
On je dodao i da se nada da srbijanski premijer Aleksandar Vučić nije mislio da se donacijom pretplati na ulazak u Memorijalni centar jer istina o genocidu nije na prodaju.
"Ni pet, ni 50, ni 500 miliona eura ne bi promijenilo naš stav. Neke stvari jednostavno nisu na prodaju" - poručio je Duraković.