„Građani Višegrada su dobro obaviješteni o zločinima, a još uvijek o njima šute“

Aktuelno
„Građani Višegrada su dobro obaviješteni o zločinima, a još uvijek o njima šute“
Obilježavanje 24. godišnjice stradanja višegradskih civila, na Bikavcu, nije moglo proteći bez aktivista Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK).

Obilježavanje 24. godišnjice stradanja višegradskih civila, na Bikavcu, nije moglo proteći bez aktivista Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK).

Koordinator tog Udruženja, Edvin Kanka Ćudić, kazao je za Novi.ba da, govoriti o Višegradu danas znači govoriti o gradu ženoubica, djecoubica.

„To je grad u kojem se još uvijek traga za više od 3.000 nestalih osoba, što je za ovako mali grad veoma velik broj. Činjenica je da u ovom gradu još uvijek postoji spomen-obilježje Draži Mihailoviću. U ovom gradu postoji obilježje ruskim i grčkim dobrovoljcima. Sjetite se izjave Petra Đokića, ministra industrije, energetike i rudarstva RS-a, koju je dao prilikom otkrivanja spomen-obilježja ruskim dobrovoljcima, kazavši da je na području Višegrada ratovalo više od pet stotina ruskih i grčkih dobrovoljaca. To nam ostavlja jedan utisak da je Višegrad kao i poslije Drugog svjetskog rata, pa i poslije ovog, ostao grad nezavršene prošlosti, odnosno, da su se najteži zločini koji su se dogodili u Drugom svjetskom ratu ponovili“, kazao je on.

Dodao je da su to činjenica zbog kojih nas ne treba čuditi što je Milan Lukić – čovjek četničkog porijekla.

„Za ove zločine počinjene u Višegradu, za koje su osuđeni Milan i Sredoje Lukić, sudija Haaškog tribunala je okvalificirao kao najgore zločine koji su se dogodili s kraja 20. stoljeća. Ova se njegova tvrdnja ne odnosi samo na Bosnu i Hercegovinu, nego na globalnom nivou. S druge strane, ovi ljudi koji su ubijeni u Pionirskoj i na Bikavcu bili su čisti civili, civilne žrtve rata koje nisu imale veza sa zločincima. Najstarije žrtve bile su 1907. i 1910. godište, a najmlađa žrtva bila 1991. godine rođena“, napomenuo je Ćudić.

Istakao je da je najbolnija činjenica da su se ovi zločini dogodili u naseljima, kako u Pionirskoj ulici, tako i na Bikavcu, što znači da su građani ovoga grada itekako bili dobro obaviješteni o zločinima koji su se dogodili, a da 24 godine nakon toga nemamo nijedan manji dio koji potvrđuje da se dogodilo živo spaljivanje civila.

„Ono što će ostati upamćeno za Višegrad jeste da je to trenutno možda jedini grad u Bosni i Hercegovini u kojem su se dogodile žive lomače. Bosna i Hercegovina, građani Bosne i Hercegovine, civilno društvo, maltene, dovoljno i ne obraća pažnju na ove zločine“, upozorio je.

Milan Lukić, Sredoje Lukić, Mitar Vasiljević i svi ostali koji su optuženi, njih 16, za ratni zločin počinjen u Višegradu pokazuje da je ovaj grad među najvišim gradovima u Bosni i Hercegovini kad je riječ o ratnom zločinu, po broju optuženih predmeta. Preko 10 predmeta se idalje vodi na sudu u vezi ovih zločina.

(Novi.ba)

Novo