Na izborima ništa novo
Nakon zadnjih općih izbora u Španiji na vlasti se zadržala ista partija “PP-Partido Popular” i isti predsjednik, Mariano Rajoy, koji vodi vladu još od 2011. godine. Ali to nije bila uobičajna pobjeda, jer PP nije samostalno osvojio većinu glasova pa nakon mnogo godina nisu sami mogli formirati vladu. Od prvih demokratskih izbora nakon Frankove diktature, prvi put u historiji politika je veoma razjedinjena jer smo do sada imali po jednu snažnu partiju desnice i ljevice, a sada je situacija potpuno drugačija. Ako uporedimo izbore iz 2011., PP je osvojila 186, PSOE (socijalisti) 110, a trećeplasirana partija imala je 16 mandata. Ali u slučaju posljednjih decembarskih izbora, PP je osvojila 123, PSOE 90, Unidos Podemos 42 (nova stranka nastala nakon velikih demonstracija a koja podržava katalonski referendum), Ciudadanos je osvojio 40 mandata (nova desničarska stranksa sa sjedištem u Kataloniji, ali sa idejama velikih stranaka)...
Tako da možemo zaključiti da se za 4 godine politička svakodnevnica u španskom parlamentu promijenila, podijelila i da odnosi snaga više nisu isti. U ovoj situaciji vječiti rivali, PP i PSOE, naravno nisu mogli napraviti koaliciju, a iz Unidos Podemos-a ( ime u prevodu znaći "zajedno možemo") su rekli da nikada neće podržati desničarsku stranku. Predsjednik Mariano Rajoy obratio se kralju Španije i rekao da on nije u mogućnosti da sastavi koaliciju. Nakon što nova vlada nije formirana, prvi put u historiji sazvani su novi vanredni izbori koji su održani jučer.
Preliminarni rezultati, uz najslabiju izlaznost do sada, skoro su identični ili čak još i više zbunjujući. PP sa Marianom Rajoyom je osvojila 14 mandata više ( sa 123 skočili su na 137 mjesta u parlamentu), PSOE 85 ( 5 manje nego prošli put), Unidos Podemos 71, Ciudadanos 32, ostatak se dijeli na male stranke.
Situacija se čini komplikovanijom nego prije i izgleda da je španska vlada potrošila novac i vrijeme građana bez nekog opipljivog rezultata. Zašto? Zato što različite stranke koje bi i mogle da sarađuju nemaju potrebnu većinu, a pitanje katalonskog referenduma stopira saradnju malih katalonski partija koje ga podržavaju i velikih partija koje su kategorično protiv (sve osim Podemosa). Političke komplikacije u Španiji se nastavljaju I, kao što je jedan poznati španski novinar danas rekao, nema potrebe uklanjati stranačke plakate sa ulica jer ćemo uskoro imati nove izbore.
Umjesto zaključka: PP je ponovo pobjednik izbora u Španiji. Ali je zato u Baskiji i Kataloniji najviše glasova osvojio Podemos. Dovoljno razloga da očekujemo vrelo političko ljeto u mojoj domovini!