Radna grupa za izradu zakona o vanjskim poslovima već imala prvi sastanak

Bosna i Hercegovina
Radna grupa za izradu zakona o vanjskim poslovima već imala prvi sastanak
Bosna i Hercegovina nema zakon o vanjskim poslovima, a u revizorskom izvještaju Ureda za reviziju bh. institucija to je navedeno kao ključni problem zbog čega je, između ostaloga, nekoliko godina unazad dato mišljenje s rezervom kada je u pitanju Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) BiH.

Bosna i Hercegovina nema zakon o vanjskim poslovima, a u revizorskom izvještaju Ureda za reviziju bh. institucija to je navedeno kao ključni problem zbog čega je, između ostaloga, nekoliko godina unazad dato mišljenje s rezervom kada je u pitanju Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) BiH.

Prema preliminarnom izvještaju Ureda za 2015. godinu ovo ministarstvo ponovo će dobiti mišljenje s rezervom, a upravo to, smatra resorni ministar Igor Crnadak, treba biti upozorenje ne samo MVP-u nego i svima koji imaju ulogu u donošenju tog zakona.

O ovom problemu javno su govorili i poslanici i delegati Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine nekoliko puta do sada, a posebno zbog činjenice da je prvi pokušaj donošenja ovog zakona bio prije 15 godine i nikada do danas nije bilo moguće pronaći političku saglasnost za donošenje tog zakona.

Na posljednjoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine delegatkinja Kluba Hrvata Zdenka Džambas (HDZBiH) također je upozorila na ovaj problem pozitivnim ocjenjujući da je oformljena radna grupa koja bi se bavila upravo izradom ovog zakonskog rješenja.

U razgovoru za Fenu podsjetila je da je kao delegatkinja posjetila bh. konzulat u Jordanu, državu čiji su susjedi u ratnom vihoru, kada se uvjerila u loše uvjete u kojima se radi, posebno zabrinjavajućim ocijenivši činjenicu da nemaju ni videonadzor.

"S obzirom na to da su vanjski poslovi u nadležnosti Predsjedništva BiH nije me iznenadilo što je pokrenuta inicijativa za formiranje radne grupe da bi se konačno došlo do zakona i znalo šta se događa s diplomatsko-konzularnom mrežom (DKP)", pojasnila je Džambas.

Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak u razgovoru za Fenu podsjeća da to pitanje na čije rješenje se već dugo čeka, ali je istaknuo da će kao ministar na čelu tog resora pokušati sve da se dođe do rješenja koje će biti prihvatljivo za parlamentarne stranke i koje će moći dobiti podršku u parlamentu BiH.

On smatra da je važno što su sva tri člana Predsjedništva BiH također prepoznala značaj ovog pitanja zauzevši konstruktivan stav te su s Ministarstvom vanjskih poslova formirali radnu grupu u kojoj učestvuju predstavnici sva tri kabineta, Ministarstva te Direkcije za evropske integracije.

"Ova radna grupa treba, ne samo da pripremi zakon o vanjskim poslovima nego i da analizira u kom dijelu treba osvježiti naše smjernice vanjske politike da bi se došlo do nove vanjskopolitičke strategije, a isto tako pripremiti materijal za ozbiljnu analizu DKP mreže s mogućnostima zatvaranja nekih od postojećih DKP-a i otvaranja novih", istakao je resorni ministar, kazavši da je radna grupa već imala prvi sastanak.

Donošenje ovog zakona važno je s više aspekata, ali posebno da bi se što više profesionalizirala služba, smanjila proizvoljnost u odlučivanju kada je u pitanju napredovanje i upućivanje diplomata na određene destinacije te niz drugi stvari.

"Zakon će donijeti jednom riječju bolji red, uspostaviti procedure i okvire u kojem će se kretati naša diplomatija", stav je Crnatka, koji je upravo iz ovih razloga izrazio nadu da će se doći do zakonskog rješenja koje će dobiti "zeleno svjetlo" u parlamentu i tako "konačno staviti tačka na taj problem".

Bosna i Hercegovina ima 44 ambasade u svijetu, šest konzulata i šest stalnih misija.

(Fena)

Novo