Šarolike reakcije

Bosna i Hercegovina
Šarolike reakcije
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović osvrnuo se na odluku Britanaca da istupe iz Evropske unije, ističući da će BiH izgubiti jednog od svojih zagovornika na putu ka Evropskoj uniji, ali je još strašnijim nazvao scenarij ukoliko tim stopama krenu i neke druge zemlje članice...

Predsjednik SDA Bakir Izetbegović osvrnuo se na odluku Britanaca da istupe iz Evropske unije, ističući da će BiH izgubiti jednog od svojih zagovornika na putu ka Evropskoj uniji, ali je još strašnijim nazvao scenarij ukoliko tim stopama krenu i neke druge zemlje članice. Mišljenja je međutim da do toga neće doći jer je interes zemalja članica EU da imaju veliku asocijaciju jer to pojeftinjuje i pojednostavljuje funkcioniranje njihovih ekonomija, kretanje ljudi i roba zbog čega smatra da će ta činjenica prevagnuti. 

"Jedan od najboljih dijelova svijeta je dobro organizirana EU, s dobro obrazovanim i organiziranim stanovništvom. BiH će nastaviti i to će biti naš strateški cilj da ide ka članstvu u EU" - kazao je Izetbegović, izražavajući uvjerenje da će EU opstati, jačati i popunjavati se s članicama poput BiH. 

Predsjednik Socijaldemokratske partije BiH Nermin Nikšić smatra da izlazak Velike Britanije iz Evropske unije predstavlja vjerovatno najveći potres u EU od njenog osnivanja.
„O posljedicama je još uvijek rano govoriti sa preciznošću, ali je vrlo moguće da će to izazvati i druge političke potrese, pa i finansijske krize. Zaista se nadam da aktuelna vlast neće pomisliti da alibi za svoj nerad potraži, naprimjer, u odluci građana Velike Britanije, nego da će konačno zasukati rukave i početi ispunjavati ono što građani od njih očekuju.

Krajnje je vrijeme da vlast u BiH, koja svoju politiku bazira na principu da će stranci popustiti sa zahtjevima ili da će neko drugi umjesto njih uraditi njihov posao, za promjenu prestane obmanjivati građane i počne raditi u njihovu, a ne svoju korist.

Potrebno je da prestanu tajno donositi odluke koje se tiču budućnosti države i da proces priključenja BiH Evropskoj uniji vode transparentno. U taj proces neophodno je uključiti, ne samo opoziciju, nego i nevladin sektor i akademsku zajednicu.

Put Bosne i Hercegovine u EU ne smije biti upitan jer on predstavlja dostizanje visokih i jasno određenih standarda koje naša država nažalost danas ne ispunjava. Svi zajedno smo dužni da učinimo sve što je u našoj mogućnosti da te standarde ispunimo, najviše radi nas samih, a ne radi EU“, kaže u svojoj izjavi Nikšić.

Građanski savez traži ovim putem od vlasti da, u ovom ozbiljnom i slobodno možemo reći istorijskom trenutku, saopšti javnosti i građanima BiH koje su posljedice izlaska Velike Britanije iz članstva EU po naše integracijske procese. 

Tako velika i značajna promjena se nije dogodila od 1989. godine. Cijenu uspostave novog međunarodnog poretka, početkom devedesetih godina prošlog vijeka, platila je upravo BiH i njeni građani, te stoga smatramo da vlast u ovom trenutku mora imati jasnu viziju našeg daljnjeg puta.

Mi, u Građanskom savezu, smatramo ovu odluku lošom odlukom po Bosnu i Hercegovinu i smatramo da moramo biti vrlo oprezni i spremni na posljedice kad je u pitanju status Bosne i Hercegovine i njene aktivnosti u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.
Smatramo da poslije ove odluke BiH nema pravo ultimativno i isključivo posmatrati Evropsku uniju kao jedini izvor napretka i jedino mjesto gdje demokratske i civilizacijske vrijednosti postoje. EU je rezultat napretka, a ne njegovo ishodište.

Građanski savez smatra da BiH ne treba više stavljati sve karte na evropske integracije, niti praviti kompromise sa isključivim nadležnostima države zarad ulaska u klub koji se očito počeo raspadati. Podsjećamo, upravo to je spremna da uradi SDA, odnosno Bakir Izetbegović i Denis Zvizdić, dajući kantonima veto na pitanja iz domena vanjske politike u okviru tzv. mehanizma koordinacije.

Mi, u Građanskom savezu, smatramo da se u narednom periodu moraju ljubomorno čuvati sve ovlasti države i njene institucije, odnosno odlučno odbiti prenos ovlasti na niže nivoe vlasti ili smanjivanje državnih institucija u zamjenu za neizvjesnu mogućnost integracije u EU. Moramo biti mudri i oprezni i za razliku od prošlih vremena, donositi odluke isključivo u interesu građana Bosne i Hercegovine.

Novo