Intervju: U državi gdje vlada opšta besposlica posao na kruzeru je idealan za one koji žele dobru zaradu!

Aktuelno
Intervju: U državi gdje vlada opšta besposlica posao na kruzeru je idealan za one koji žele dobru zaradu!
Selma Kazaz (23) je Mostarka, završila je studij komunikologije i govori Engleski, Francuski i Španski jezik. Zbog nemogućnosti da pronađe posao u svojoj državi odlučila je da se prijavi za posao na kruzeru.

Selma Kazaz (23) je Mostarka, završila je studij komunikologije i govori Engleski, Francuski i Španski jezik.  Zbog nemogućnosti da pronađe posao u svojoj državi odlučila je da se prijavi  za posao na kruzeru. Išla je na put oko svijeta, upoznala mnoga egzotična mjesta i mnoge drage ljude. Selma je za naš portal odlučila da podijeli svoje iskustvo sa našim čitateljima i da poruči mladima u BiH koji nemaju posao da se prijave na kruzer jer je to neobično iskustvo uz koje se može lijepo i zaraditi. 

Novi: Koliko puta ste išli da radite na kruzer i šta vas je motiviralo?

Za rad na kruzeru dva puta sam potpisala ugovor, prvi put smo obilazili Mediteran, a drugi put smo išli na put oko svijeta.
Zbog nemogućnosti da dobijem posao u svojoj državi odlučila sam da svoju šansu potražim na nekom drugom mjestu.S obzirom da sam po prirodi avanturista brod mi je bio odlična prilika da spojim ugodno s korisnim.

Novi:  Kako ste došli do tog posla, kakva je procedura?

Preko interneta sam  aplicirala u jednoj agenciji u Zagrebu i zahvaljujući tome što odlično govorim  Engleski, Francuski i Španski jezik brzo sam došla do posla u jednoj od najprestižnijih kruzerskih kompanija u svijetu. Nakon intervjua, imala sam sreću da brzo prikupim potrebnu dokumentaciju, obavim ljekarski pregled, dobijem vizu i ukrcam se .

Novi: Da li je posao na kruzeru naporan i da li ste imali morsku bolest?

Posao na kruzeru je jako naporan i podrazumjeva rad 12 do 14 sati dnevno bez ijednog slobodnog dana. Kao i svaki drugi posao i ovaj ima i prednosti i nedostatke. Neke od prednosti su: zarada, putovanja, učenje jezika, upoznavanje drugačijih kultura i zemalja, sticanje novih poznanstava i razbijanje predrasuda. Također, brod vas psihički i fizički ojača jer tu vladaju potpuno drugačija pravila i uslovi života i rada. Pogled na zvjezdano nebo sa otvorene palube dok pored vas iskaču delfini je veličanstven. Morsku bolest sam imala na početku prvog ugovora, ali na svu sreću postoje različite metode kojima se ona može spriječiti.

Novi: Da li bi mladim ljudima u BiH preporučili da idu raditi na kruzer i šta ih čeka tamo?

U državi gdje vlada opšta besposlica posao na kruzeru je idealna prilika za mlade ljude koji su željni rada i putovanja. Građani iz cijele bivše Jugoslavije prijavljuju se na kruzere i svi se divno druže i pomažu međusobno, što bih posebno istakla kao veliku prednost življenja na brodu. Bez obzira na to što se mnogo radi, rad na brodu vam pruža mogućnost posjete mnogim  egzotičnim mjestima poput Hawaja, Hong-Konga, Singapura, Tailanda i mnogih drugih. 
Brod nije mjesto za besposličare i pogrešno je misliti da je život na brodu samo uživanje koje vide na slikama na Facebooku i drugim društvenim mrežama. Ukoliko niste spremni na red, rad i veliku disciplinu brod nije mjesto za vas.

Novi: Da li se na brodu može zaraditi pristojna plaća i isplati li se ići na kruzer?

Visina plaće zavisi od kompanije koja vas angažira, različite su, od kompanije do komanije i sve zavisi iz koje sredine dolaziš. Koliko sam mogla primjetiti jako mnogo je Filipinaca kojima ugovor traje duplo duže i mnogo manje su plaćeni. Osobe iz našeg regiona su pristojno plaćene, još ako uzmemo u obzir da život na brodu nije skup jer imamo besplatan smještaj i hranu, onda slobodno mogu reći da je dobra zarada odličan motiv za rad na kruzeru.
Nedavno sam diplomirala i ukoliko ne uspijem da se zaposlim u BiH defintivno se vraćam na kruzer ili napuštam državu.

Novo