Duraković za Novi.ba: Nećemo se predati dok istinu ne istjeramo na čistac
Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine, odlučujući o zahtjevu Općinskog suda u Mostaru, donio je odluku o rješavanju spornih pravnih pitanja u vezi sa velikim brojem slučajeva tužbi za kredite u švicarskim francima koji se vode pred mostarskim sudom. Odluka je objavljena na internet stranici Vrhovnog suda FBiH.
Prema stajalištu Vrhovnog suda FBiH ugovori o kreditu zaključeni između fizičkih lica i banaka u švicarskim francima, čija je isplata izvršena u KM, u kojoj valuti se vrši otplata anuiteta i plaćanje kamata, predstavljaju ugovore sa valutnom klauzulom, a ne devizne kredite.
Zakonom o deviznom poslovanju u FBiH predviđena je mogućnost zaključenja ovakvih ugovora između domaćih fizičkih lica i banaka, pa se ne radi o ništavom pravnom poslu u smislu člana 103. i 105. Zakona o obligacionim odnosima.
Također Vrhovni sud FBiH u svojoj odluci ističe da su odredbe ugovora o kreditu koje se odnose na promjenljivu kamatnu stopu, koja sadrži tačno određenje fiksnog i varijabilnog djela kamatne stope, dovoljno odredive sa aspekta predmeta obaveze, pa ne predstavljaju ništavu odredbu u smislu člana 47. Zakona o obligacionim odnosima.
Iz Udruženja korisnika kredita "Švicarac" istakli su za Novi.ba da će najvjerovatnije morati ići na jednu veću pravosudnu instancu, "do Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, ili Ustavnog suda Federacije BiH".
"Više od 540 presuda izrečenih do sada u Mostaru ne može niko poništiti. A o tome može mišljenja davati ko god hoće, odnosno tumačiti ih na svoj način", kazao je predsjednik Udruženja Kemal Duraković, dodavši da valutna klauzula nikad nije bila sporna, te da je ovdje riječ o deviznim kreditima.
"Krediti s valutnom klauzulom su uvijek bili dozvoljeni jer se vežu za euro. A tada su bili u istom odnosu zakonski", navodi on.
Dodao je da se u tom mišljenju navodi da su to krediti sa valutnom klauzulom, a da se u odluci suda nisu htjeli složiti o deviznim kreditima. Dakle, jesu li to devizni krediti ili ne.
"Vrijeme će to pokazati, a nama predstoji borba. Presude niko ne može poništiti. Posredstvom Evropskog suda pravde u Strazburu srušeni su krediti u Mađarskoj, u Austriji. I ovdje bi imali istu presudu. Bilo bi mi žao naroda ako bismo i mi morali ići do Strazbura, jer ljudi zaista ovo više ne mogu trpe. Ili da država stane u zaštitu svojih građana, protiv banaka. A mi se nikad nećemo predati dok istinu ne istjeramo na čistac", kategoričan je on.