U Čapljini obilježen Dan Europe, dodjeljeno 80 priznanja
Ovogodišnji domaćin obilježavanja Dana Europe, kojeg već jedanaestu godinu zaredom organizira Europski pokret u BiH, je Čapljina.
U ovom hercegovačkom gradu u petak su se okupili predstavnici društvenog, političkog, kulturnog i sportskog života kako bi sudjelovali u promicanju europskih vrijednosti.
- Želja nam je poslati jasnu poruku da je bh. proeuropski orijentirano društvo i da BiH ima mjesto među državama Europske unije. Svake godine organiziramo obilježavanje Dana Europe u drugom dijelu BiH kako bismo poslali poruku da proces europskih integracija nije nešto što se tiče samo Banja Luke, Sarajeva ili Mostara, već svih građana na cijelom području BiH - kazao je u izjavi za novinare predsjednik Europskog pokreta u BiH Predrag Praštalo.
Po njegovim riječima, ove je godina Čapljina izabrana za domaćina jer je dobar primjer funkcionalne lokalne zajednice. Inače, današnja se svečanost, u povodu Dana Europe, provodi pod sloganom "5 do 12 - Vrijeme je za Europu i regionalno partnerstvo".
Čapljinski načelnik Smiljan Vidić istaknuo je kako je iznimno zadovoljan što je općina Čaplina prepoznata kao sredina u kojoj se gaje pozitivne europske vrijednosti i nastojanja da se u političkom, gospodarskom i u bilo kojem drugom smislu stvara pozitivan ambijent.
- Sve razine vlasti, počevši od ovih najnižih pa do državne, imaju svoju ulogu na europskom putu BiH. Jasno da smo mi na razini općina najviše u doticaju s ljudima, dok ove više razine i nemaju toliko doticaja s običnim ljudima. Zato smo mi i najpozvaniji da uradimo sve što je u našoj moći kako bismo ubrzali taj proces integracije - kazao je Vidić.
Dodao je kako mu iznimno drago što više razine vlasti u BiH konačno počinju prepoznavati važnost lokalnih samouprava.
- Jedno vrijeme postojao je trend da se jedinice lokalne samouprave razvlašćuju, da im se uzimaju prava, a daju obveze. Ipak, zadnjih par godina polako se te stvari mijenjaju. Još nismo do kraja zadovoljni, jer mislimo da se još može puno toga napraviti u odnosima viših i nižih razina vlasti.
U programu obilježavanja Dana Europe u Čapljini sudjelovao je i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić koji je bh. kolegama prenio poruku podrške Zagreba i Hrvatske.
- Bosna i Hercegovina, kao i svi njezini narodi i građani, u meni imaju iskrenog prijatelja i mislim da je to dobro poznato. Stoga mi je posebice drago što vidim napredak BiH u njezinim euroatlantskim integracijama. Možda taj napredak ide sporo, ali bitno je ići naprijed, a nadam se kako će doći i do ubrzanja – kazao je Bandić.
Na svečanoj akademiji, kao i prethodnih godina, podijeljena su plakete i priznanja za pojedince i institucije koje su u protekloj godini bile pozitivan primjer.
Podijeljeno je oko 80 priznanja, a među dobitnicima su Amer Bukvić, Damir Beljo, Borjana Krišto, Ćamil Duraković, Dragan Čović, Amel Tuka, Semiha Borovac, Smiljan Vidić, Zoran Janković, Mirko Šarović, Vincent Tan i brojni drugi.
Posthumno priznanja su dodijeljena zeničkom gradonačelniku Husejinu Smajloviću te bivšem članu Predsjedništva BiH Sulejmanu Tihiću.
Nagrađeni su i gradovi Beograd, Bihać, Bijeljina i Doboj, općine Bosanska Krupa, Čapljina, Cazin, Gračanica, Livno, Travnik, Derventa, Prnjavor, Prozor-Ram, Ugljevik, kadetska košarkaška reprezentacija BiH, rukometna reprezentacija BiH, kao i glavni urednik bh. izdanja Večernjeg lista Jozo Pavković za manifestaciju Večernjakov pečat.
- Od 2007. godine Europski pokret u BiH dodjeljuje priznanja kojima u ovom društvenom sivilu promoviramo pozitivne primjere. Naši kritičari kažu da dijelimo plakete kao da smo tiskara. No, ako ne možemo svakog tjedna naći neki pozitivan primjer, pojedinca ili instituciju, koji zaslužuju pažnju i priznanje, onda mislim kako Bosna i Hercegovina nema budućnost i perspektivu – poručio je predsjednik Europskog pokret u BiH.
Podsjetio je kako BiH nema zakona o priznanjima o odličjima, pa samim tim država ne može službeno zahvaliti dobročiniteljima, kako domaćim tako ni stranim.
- Mi na neki način spašavamo ugled države i političara da ne budemo jedina zemlja na svijetu koja ne može dodijeliti čovjeku priznanje. A dobar primjer je malezijski biznismen Vincent Tan koji donirao više od pola milijuna dolara u dobrotvorne svrhe, a država mu se ni jednim običnim pismom ne može zahvaliti - dodao je Praštalo.
Europski pokret u BiH je nevladina organizacija utemeljena 2006. godine uvezivanjem nevladinih organizacija i pojedinaca iz više gradova BiH, a od 2007. redovito, jednom godišnje organizira program u povodu Dana Europe.
Općina Čapljina prva je lokalna zajednica s područja Hercegovine koja je ugostila taj program.
izvor: fena