Može li Rusija spriječiti ulazak Crne Gore u NATO?
Viktor Kolbanovski, direktor ruskog Balkanskog centra za međunarodnu saradnju, ocjenjuje da većina stanovništva Crne Gore proces atlantske integracije doživljava kao "faktičku aneksiju suverene države".
"Djelovanje NATO-a posljednjih godina u Crnoj Gori i na Balkanu veoma radikalizuje situaciju, koja jako podsjeća na scenario iz Ukrajine 2013. godine", smatra on.
Kolbanovski upozorava da "postoji velika opasnost od 'ukrajinizacije' Balkana" i tvrdi da je 17. i 24 oktobra 2015. godine "Crna Gora bila praktično na rubu građanskog rata".
"Taj problem izazvali su upravo koraci ka evroatlantskoj integraciji. I sada, kada je potpisan takozvani protokol o pridruživanju Crne Gore NATO-u, to izaziva još veće nezadovoljstvo", navodi on za TV kanal "Rosija jedan".
Zamjenik predsjednika Ruske dume Sergej Železnjak napominje da u NATO alijansi postoji disciplina koju članice moraju poštovati bez obzira na svoje suverenitete.
"Ali, kada oni prisiljavaju rukovodstvo nezavisne Crne Gore da zemlja protiv volje većine njenih građana bude uvučena u NATO, onda to već nije povezano sa politikom unutar NATO-a", ocjenjuje Železnjak i dodaje:
"To onda ima veze sa nasilnim širenjem vojnog bloka prema onim zemljama koje su u svoje vrijeme postale žrtve napada i bombardovanja NATO-a".
Srna