Paradžemati postoje i u Srbiji

Bosna i Hercegovina
Paradžemati postoje i u Srbiji
On smatra da zajednički cilj bezbjednosnih organa u regionu mora biti suzbijanje svih radikalnih propagandi koje utiču na buduće terorističke aktivnosti i eventualno regrutovanje novih terorista.

Vršilac dužnosti direktora Policije Srbije Vladimir Rebić rekao je danas na Ministarskoj konferenciji o saradnji u području granične bezbjednosti u Jugoistočnoj Evropi da se i Srbija suočava sa činjenicom o postojanju paradžemata, posebno na području Raške oblasti, te da prate njihove aktivnosti.
On smatra da zajednički cilj bezbjednosnih organa u regionu mora biti suzbijanje svih radikalnih propagandi koje utiču na buduće terorističke aktivnosti i eventualno regrutovanje novih terorista. 

Rebić je ocijenio da je ova dvodnevna konferencija na Jahorini pokazala da su sve zemlje u regionu na dobrom putu zaštite državne granice u sprečavanju najprisutnije opasnosti, a to su teroristički akti. 

On je novinarima rekao da budućnost razvoja granične bezbjednosti zavisi od tri faktora - migracionih kretanja, terorizma sa svim svojim pojavnim oblicima i zloupotrebe azila. 

"Mi ne možemo značajno uticati na migraciona kretanja, ali se moramo prilagoditi situaciji i aktivno delovati. Kada je u pitanju terorizam, mislim da možemo napraviti korak dalje i ići u blagovremenu i čvrstu razmenu informacija bitnih sa aspekta bezbednosti, pre svega praćenju lica koja su bila na ratištima u Siriji i Iraku", zaključio je Rebić. 

Direktor Programa odjeljenja Ženevskog centra za demokratsku kontrolu oružanih snaga /DCAF/ u LJubljani Anton Travner rekao je, po okončanju konferencije, da su učesnici skupa utvrdili da su zajedničke operacije bezbjednosnih agencija u regionu od 2012. godine išle u pravom pravcu. 

Travner je rekao novinarima da je utvrđeno da su zemlje iz regiona prvi put slale svoje policijske službenike u inostranstvo da, koristeći policijska ovlašćenja, rade na graničnim prelazima, što im je omogućeno Međunarodnom konvencijom o policijskoj saradnji u Jugoistočnoj Evropi. 

On je istakao da je DCAF već pripremio program rada za period 2016-2020. godine koji se preko različitih instrumenata fokusira na najbitnije izazove sa kojima se susreću zemlje iz regiona i koji im nudi pomoć i podršku u približavanju EU. 

"Mi smo ovaj program već usvojili, a inicijativa za regionalnu bezbjednost dobila je nove dimenzije koje podrazumijevaju saradnju svih učesnika u regionu kako bi se izbjegli troškovi za neke stvari koje su već bile odrađene", rekao je Travner. 

U okviru Ministarske konferencije o saradnji u području granične bezbjednosti u Jugoistočnoj Evropi, koju su organizovali Ministarstvo bezbjednosti BiH i DCAF, potpisana je i Jahorinska deklaracija. 

U Deklaraciji su definisani prioriteti budućeg djelovanja i saradnje u okviru DCAF programa, posebno kada je u pitanju razmjena informacija o novim izazovima i trendovima u oblasti granične bezbjednosti, organizovanja obuka i usvajanje evropskih standarda i pricipa koji važe u zemljama Šengen zone. 

Deklaraciju su potpisali ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić, direktor policije Srbije Vladimir Rebić, sekretar ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore Dragan Pejanović, ministar unutrašnjih poslova Makedonije Mitko Čavkov, te zamjenici ministara unutrašnjih poslova Albanije i Moldavije Elona Gjebrea i Dorin Purice.

Novo