Edin Ramulić za Novi.ba: Ne želimo da ovo bude bošnjačka priča, već univerzalno ljudska
Danas će se šetnjom kroz glavnu gradsku prijedorsku ulicu i polaganjem cvijeća na gradskom trgu biti obilježen "Dan bijelih traka" u Prijedoru. U Prijedoru se 31. maja održava Međunarodni dan bijelih traka u znak sjećanja na zločin koji se dogodio nad nesrpskim civilima.
Ubijeno je i 102 prijedorske djece, a njihovi roditelji već dvije godine na zakonski prihvatljiv način traže izgradnju spomen-obilježja. Peticija za izgradnju spomenika ubijenoj djeci po protokolu je predata prije dvije godine gradskim vlastima Prijedora, međutim, gradski čelnici se do danas nisu izjasnili o ovoj inicijativi roditelja ubijene djece.
Tim povodom razgovarali smo sa Edinom Ramulićem, jednim od članova inicijative "Jer me se tiče" koja organizuje ovo obilježavanje u Prijedoru.
Novi.ba: Kakva je danas situacija u Prijedoru? Da li su se desili neki pomaci od prošle godine, ipak protestnu šetnju i obilježavanje organizujete već četvrti put zaredom.
Ramulić: Kod običnih građana, Srba, ima pozitivnih pomaka i sve nam se više priključuju da pomognu ili prisustvuju, ali se to najbolje ogleda u učestvovanju mlađih u ovoj našoj inicijativi obilježavanja Dana bijelih traka. Problem imamo samo sa vlastima, javnim preduzećima i udruženjima iz prošlog rata. Ustvari, generalno sa udruženjima i institucijama finansiranim iz budžeta. Jučer smo baš imali problema sa tim udruženjima, jer su namjerno organizovali manifestacije kojima pokušavaju umanjiti značaj našeg rada, zatim pogledajte, ravnogorci su dobili svoje kancelarije u Prijedoru, a stranačke oligarhije pojačavaju svoje aktivnosti u ovim danima. Ipak, naš cilj nije da utičemo na te strukture, već isključivo naš fokus leži na građanima i na pozivanju onog ljudskog u njima.
Novi.ba: Optužuju vas da potpirujete nacionalnu netrpeljivost svojim aktivnostima...
Ramulić: Odmah da napomenem da mi ne želimo da ovo bude bošnjačka priča i da bude usmjerena samo na taj dio populacije. Ovo je univerzalna ljudska priča i usmjerena je ne samo na dešavanja iz rata, već i na one nevidljive bijele trake što ljudi nose, jer su svakodnevno po nekom osnovu diskriminisani ili zlostavljeni. Oni su zakinuti, ljudi, i naš je cilj da se svako može prepoznati u ovim aktivnostima. Prije 23 godine prijedorski nesrbi su se morali ‘označiti’ bijelim trakama. Kao akt sjećanja i suosjećanja, mi oko ruke nosimo bijele trake, koje nisu samo simbol sjećanja na progon, nego i znak trajne borbe protiv fašizma i diskriminacije na osnovu drugačijeg identiteta, te poricanja zločina.
Novi.ba: I u drugim gradovima u Bosni i Hercegovini organizuju se manifestacije povodom Dana bijelih traka. Jesu li one organizaciono povezane, kako gledate na njih?
Ramulić: Negdje se to organizuje u saradnji sa nama, negdje samostalno, neovisno od nas. Mi doista imamo problem sa tim da neki pokušavaju da ovaj dan iskoriste u političke svrhe . Jednostavno nisu dobrodošle nacionalne stranke i njihovi podmladci, vjerske ili bilo kakve druge identitarne organizacije da učestvuju u organizaciji obilježavanja. Želimo da ovaj događaj bude takav da u njemu mogu učestvovati i Srbi i Hrvati i drugi. Vidite, ja sam bio jedan od onih koji su bili žrtve politike 90-tih u Prijedoru i iskreno želim da ovo ne ostane samo moja priča, već univerzalno ljudska kakvom smo je i naumili. I ovog puta svoju podršku pružili smo i roditeljima ubijene djece, te svojim prisustvom u Prijedoru, sa bijelom trakom oko rukava, pridružiti se njihovim nastojanjima za izgradnju spomenika dječacima i djevojčicama koji su ubijeni tokom rata.
Protestna šetnja u Prijedoru zakazana je za danas u 13 sati, sa početka glavne šetnice u ulici Kralja Petra I Oslobodioca.