Carl Bildt, bivši Visoki predstavnik u BiH: Zbog čega je zapad izgubljen?

Svijet
Carl Bildt, bivši Visoki predstavnik u BiH: Zbog čega je zapad izgubljen?
Nedavni politički diskurs sa obje strane Atlantika je podigao uznemirujuće pitanje koje postaje sve teže da se odbaci: Da li se SAD i Europa udaljavaju od politike otvorenosti koja je kroz historiju bila pokretač njihovog ekonomskog uspjeha?

 

Nedavni politički diskurs sa obje strane Atlantika je podigao uznemirujuće pitanje koje postaje sve teže da se odbaci: Da li se SAD i Europa udaljavaju od politike otvorenosti koja je kroz historiju bila pokretač njihovog ekonomskog uspjeha?

U SAD-u, Donald Trump, republikanski kandidat za predsjednika, vodi verbalni rat protiv gotovo svakog trgovinskog sporazuma koji je njegova zemlja ikada potpisala. On je prijetio da će pocijepati veoma uspješan Sporazum o slobodnoj trgovini Sjeverne Amerike, te da će blokirati svaki pokušaj da se krene naprijed s nedavno zaključenim Trans-Pacific partnerstvom (TE).

Ukoliko bi Trumpovi stavovi postali dio platforme Republikanske stranke, pomak bi redefinisao političku scenu u vezi slobodne trgovine. Na kraju krajeva, republikanci su standardni nosioci slobodne trgovine u SAD-u - za razliku od Demokratske stranke, koja se borila sa skeptičnim glasovima iz sindikata koji čine dio izborne jedinice.

S druge strane, Trumpova protivnica na opštim izborima, Hillary Clinton, čini se da je smotala zastavu i usvojila barem dio Trumpove i Sandersove politike protiv , te se okrenula protiv sporazuma TE-a, uprkos tome što ga je ranije podržavala. Ona se sada također protivi i okvirnom planu trenutnog američkog predsjednika Barack Obame da se ratificira Kongres odmah nakon izbora u novembru.

Ovakvo ponašanje je neviđeno, nikada ranije vodeći kandidati za predsednika SAD nisu podsticali strahovanje da bi slobodna trgovina mogla uništiti američki prosperitet. Koji god kandidat pobijedi u novembru, posljedice će vjerovatno biti jako ozbiljne.

U Evropi je situacija samo marginalno bolja, čitava austrijska politička scena se čvrsto protivi predloženoj transatlantskoj trgovini i investicijskim partnerstvima (TTIP) između SAD-a i Europske unije. Njemačka ima slične stavove uprkos tome što je svoje bogatstvo stekla na osnovu globalnog tržišta, a u Nizozemskoj aktivisti prijete da će održati referendum za odbijanje bilo kakvih trans-atlantskih trgovinskih sporazuma.

Ovaj razvoj nas zbunjuje uzimajući u obzir povijest Zapada. Razvoj Evrope počeo je onda kada su brodovima počeli istraživati nova tržišta i mogućnosti. Ovo nije samo potpomoglo rast bogatstva, nego i razvoj novih inovacija za otvaranje tržišta, a na kraju krajeva, i sticanja znanja.

U decenijama nakon kraja Drugog svjetskog rata, sigurnost Zapada je prije svega izgrađen na ekonomskom uspjehu SAD, Zapadne Evrope i Japana - uspjeh koji je vođen integracijom, trgovinom i inovacijama. Prema skoro svakom indikatoru izuzetan rast u trgovini u protekle četvrtine stoljeća dala čovječanstvu neke od najboljih decenija ikada.

To je razlog zašto je nemoguće zamisliti postizanje ambicioznih ciljeva globalnog razvoja bez omogućavanja slobodne trgovine i globalizacije u centru strategije. Šta će to značiti za siromašne zemlje i zemlje u razvoju ukoliko Zapad izgubi vjeru u sebe i okrene se od same prakse koja ga je učinila uspješnim?

Srećom, još ništa nije izgubljeno, no spašavanje trgovine mora postati prioritet, te će zahtjevati izuzetnog vođu i upornost. Ovo bi mogla biti odlučujuća godina jer trgovinski sporazumi koji uključuju SAD, Aziju i Evropu su važni ne samo u smislu tradicionalnih proizvoda, ali i po pitanju slobodnog protoka podataka. Dok trgovina fizičkom robom pokazuje znakove stagnacije, protok podataka je povećan za 45 % u posljednjih deset godina.

Ukoliko Obama uspije osigurati ratifikaciju TE i dovede TTIP pregovore do zaključka, on bi postavio temelje za budući napredak. Ukoliko učini malu grešku na jednom zadatku - ili, katastrofalnu na oba - svijet će se suočiti sa jako neizvjesnom budućnošću.

Politički lideri koji još uvijek vjeruju u Zapad moraju se posvetiti odbrani slobodne trgovine i izgradnji otvorenog svijeta i moraju učiniti sve što je u njihovoj moći da spriječe uvođenje protekcionističkih mjera i podizanje prepreka globalizaciji.

 

 

Novo