Pogledajte snimke sa današnjeg obilježavanja godišnjice masakra na Tuzlanskoj kapiji
Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježju Slana Banja i na mjestu stradanja tuzlanske mladosti, spomen-obilježju Kapija danas je u Tuzli odata počast svim civilnim žrtvama proteklog rata.
Na tuzlanskoj Kapiji 25. maja 1995. godine ugašen je 71 život, što predstavlja najmasovniji zločin u Tuzli, koji su počinile srpske snage pod komandom ratnog zločinca Novaka Đukića, a ovaj datum se godinama u Tuzli obilježava kao Dan žalosti.
Cvijeće i vijence su položili članovi porodica poginulih 25.maja 1995. godine, predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti FBiH, Tuzlanskog kantona i Grada Tuzle, predstavnici Oružanih snaga BiH, predstavnici vjerskih zajednica u BiH, mnogobrojna boračka udruženja, udruženja građana, i mnogi drugi.
- Svake godine na ovaj dan dođemo na Slanu Banju gdje su mladi ljudi ukopani i na Kapiju na mjesto stradanja i to su teška prisjećanja na agresiju na BiH. Ovo su za Tuzlu dani puni tuge i sjećanja na našu mladost - izjavio je za Fenu federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambenooslobodilačkog rata Salko Bukvarević.
Zločin na tuzlanskoj Kapiji je dokaz da su oni koji su izvršili agresiju na BiH imali za cilj da unište sve civilizacijske tekovine uperivši svoje nišanske sprave na mlade ljude, koji im nisu bili ništa krivi, smatra Bukvarević.
Premijer TK-a Bego Gutić izjavio je za Fenu da je zločin na Kapiji zločin protiv mladosti, protiv života, dodavši da ako se uzme u obzir da su kategorija žrtava mladi ljudi, to pokazuje da je zločin na Kapiji bio planski organizovan i osmišljen, kao i zločin u Srebrenici.
- Ono što nas žalosti da odgovorni za ovaj zločin i dalje hodaju slobodni - dodao je Gutić i pozvao pravosudne institucije da se izvrši ekstradicija zločinca Novaka Đukića, te da se uputi na izvršavanje zločina.
Gradonačelnik Grada Tuzla Jasmin Imamović u izjavi za Fenu je istakao da je zločin na Kapiji najveća tragedija u historiji Tuzle.
- Karadžićeva, Mladićeva i Đukićeva paravojska koja je tri i po godine barbarski granatirala Tuzlu, 25. maja 1995. ispaljenim granatom ubila je 71 mladu osobu prosječne dobi 23 godine i ranila više od 150 - naglašava on.
Čekamo i da Međunarodni sud i domaće pravosuđe dovrši suđenje i Karadžiću i Mladiću i da Srbija izruči Đukića koji je osuđen za ratni zločin pa pobjegao, dodao je Imamović.
- Ne možemo oprostiti ovaj zločin dok pravosuđe ne završi svoj dio posla - poručio je Imamović.
Otac poginule Lejle Bučuk, Hilmo Bučuk, izjavio je za Fenu da je od 25.maja 1995 godine 21 godina tuge, bola i žalosti u njegovom životu.
Ono što se desilo na Kapiji je strašno, jer je ubijena mladost među kojim je i moja kćerka, koja je imala nepunih 17 godina. Kada vam neko ubije dijete, to je čovjeku najteže u životu. To je tuga koja je neprestano prisutna, a posebno u vrijeme praznika i obilježavanje godišnjice, kada se odvijaju filmovi rasta i razvoja djeteta do trenutka kada se to desilo na Kapiji, izjavio je Bučuk.
Večeras će u 20.55 u Tuzli biti oglašena sirena, tačno u vrijeme kada je s Ozrena 25.maja pala granata na tada glavno okupljalište mladih Tuzle.