Izbjegavajte ih po svaku cenu: 10 najgorih gradova za život na svijetu
Merser, jedna od najvećih kompanija za kadrovsko savjetovanje, nedavno je objavila listu gradova sa najgorim uslovima za život, sastavljenu prema Indeksu kvaliteta života.
Lista se sastavlja jednom godišnje, a u obzir je uzeto 450 gradova svijeta, piše Independent.
Neki od faktora koji su uticali na rangiranje gradova su: politička stabilnost, stopa kriminala, stepen sprovođenja zakona, bankarske usluge, cenzura i sloboda medija, stepen ograničenja lične slobode, zdravstvene usluge, stepen zastupljenosti infektivnih bolesti, rasprostranjenost i kvalitet sistema kanalizacije, zagađenje vazduha, prirodne katastrofe, kvalitet javnog prevoza, dostupnost električne energije i hrane i pijaće vode...
Predstavljamo listu 10 najgorih gradova za život:
10. Konakri, Gvineja
Lična bezbjednost stanovnika prilično je ugrožena u ovom gradu – potresaju ga nasilni kriminal, protesti i štrajkovi.
9. Kinšasa, Kongo
Dok u Kinšasi ‘cvjetaju’ nacionalni konflikti, brojne nevladine organizacije pokušavaju da ublaže problem slanjem paketa prve pomoći i hrane.
8. Brazavil, Kongo
Velika rasprostranjenost korupcije prouzorkovala je žestoke proteste u gradu, tokom kojih je policija usmrtila nekoliko osoba.
7. Damask, Sirija
Prema navodima Mersera, ‘neprestano nasilje i teroristički napadi sve češće narušavaju svakodnevnicu lokalnog stanovništva’.
6. Ndžamena, Čad
Riiječ je o jednom od najsiromašnijih gradova svijeta kojim hara islamistička teroristička grupa Boko Haram. Ova organizacija poznata je po čestim samoubilačkim bombaškim napadima u gradu.
5. Kartum, Sudan
Drugi po veličini grad u Sudanu i ključno tle za vrbovanje novih snaga Islamističke države.
4. Port o Prens, Haiti
Grad u kojem sveta nasilni kriminal izuzetno je opasan za turiste. Pljačke i silovanja svakodnevna su pojava, dok je stopa osvetničkog nasilja u porastu.
3. Sana, Jemen
Najveći grad Jemena razrušili su vazdušni napadi iz Saudijske Arabije u posrednom ratu između nje i Irana.
2. Bangi, Centralnoafrička Republika
Prijestonica Centralnoafričke Republike toliko je siromašna da mnogi stanovnici preživaljavaju isključivo zahvaljujući stranim donacijama. Osim toga, nasilni sektaški sukobi redovna su pojava.
1. Bagdad, Irak
Bagrad je tokom nekoliko ratova pretrpeo strahovito oštećenje infrastukture i poznat je po velikoj stopi nasilja. Dodatnu prijetnju predstavlja Islamska država.
(izvor: b92)