Dragana Jovanović za Novi.ba: " Nije rijetka situacija da u Srebrenici imamo miješane brakove"

Bosna i Hercegovina
Dragana Jovanović za Novi.ba: " Nije rijetka situacija da u Srebrenici imamo miješane brakove"
Suživot u Srebrenici je tema koja velikim dijelom ostaje tabu za medije. Obično se o Srebrenici čuje samo u kontekstu ratnih stradanja i genocida. Međutim, postoje i pozitivne priče poput informacije o sklapanju nekoliko mješovitih brakova zbog čega je Novi.ba je kontaktirao Draganu Jovanović, predsjednicu udruženja „Prijatelji Srebrenice“ koje već godinama radi na pomirenju, interakciji među mladima, pomaže u mnogim aktivnostima i svojim radom se istaknulo među mnogim sličnim udruženjima. Udruženje je osnovano 2005. godine. Pitali smo g. Jovanović o samom udruženju i trenutnim aktivnostima.

Suživot u Srebrenici je tema koja velikim dijelom ostaje tabu za medije. Obično se o Srebrenici čuje samo u kontekstu ratnih stradanja i genocida. Međutim, postoje i pozitivne priče poput informacije o sklapanju nekoliko mješovitih brakova zbog čega je Novi.ba je kontaktirao Draganu Jovanović, predsjednicu udruženja „Prijatelji Srebrenice“ koje već godinama radi na pomirenju, interakciji među mladima, pomaže u mnogim aktivnostima i svojim radom se istaknulo među mnogim sličnim udruženjima. Udruženje je osnovano 2005. godine. Pitali smo g. Jovanović o samom udruženju i trenutnim aktivnostima.

„Udruženje „Prijatelji Srebrenice“ se bavi prije svega mladima. Ciljna grupa su mladi i dvije glavne teme pred tom ciljnom grupom su informisanje i kreiranje pozitivne medijske slike o regiji u kojoj živimo te promocija mogućnosti i potencijala regije. Druga  je programi u oblasti zapošljavanja, od pružanja podrške start up-ovima i mladima koji imaju neku ideju. Pomažemo im da kreiraju svoje biznis planove, da ih predstave i traže  podršku od potencijalnih donatora.“

Koordinacija sa organima vlasti i drugim organizacijama. Nominalno, udruženje djeluje na području Bratunca i Srebrenice, ali to nije prepreka za širu saradnju. Jovanović nas je uputila u saradnju sa drugim organizacijama i istakla kako bi mogla biti bolja.

„Udruženje djeluje na području cijele regije Birač, pri čemu je Media projekat usmjeren na dešavanja u Srebrenici i Bratuncu, ali ni to nije pravilo, pratimo neke događaje u cijeloj BiH. Što se tiče saradnje i uvezanosti udruženja, sigurno da uvijek ima prostora za poboljšanje. Mislim da smo svi opterećeni politikom i grupisanjem po različitim osnovama. Ne mogu da kažem da je saradnja izuzetno dobra i izvanredna i optimalna. Definitivno može biti bolja. Ali mogu da kažem da ima nekih primjera izuzetno dobre saradnje i sa vladinim institucijama i sa drugim nevladinim organizacijama.“

U posljednje vrijeme je sklopljeno pet miješanih brakova u Srebrenici...

„U principu u Srebrenici u posljednje dvije godine, a i ranije, posebno prije rata nije bila rijetka situacija da imamo miješane brakove. Sada, u posljednje vrijeme nekoliko miješanih brakova se desilo. Mi kao mediji smo bili zainteresovani za njihove priče. Uglavnom su ti mladi se borili da se što prije uklope. Željeli su da što manje priča ima oko njih jer su bili zauzeti smirivanjem svoje okoline i vjerovatno su se borili da što prije budu prihvaćeni i da ne iskaču. Njima nije u interesu da se na bilo koji način odvajaju od ostalih vršnjaka. To je pohvalno i potpuno normalno u sredini gdje živi više etničkih grupa. To što je, nažalost, Srebrenica jedna od rijetkih istinskih multietničkih sredina, to je druga priča. Mladi ljudi su definitivno okrenuti budućnosti i zainteresovani da žive što bolje i nađu posao.  Bave se temama koji direktno utječu na njihov život. Ovi mladi su naša budućnost.“

Kako sredina reaguje na slučaj miješanih brakova?

„To najbolje znaju oni koji su se odlučili na taj korak. Oni su najsvjesniji  sa kakvim se sve izazovima susreću. U svakom slučaju, mislim da im nije baš potpuno lako. Ali, kao i u svim vremenima, svako čudo prođe za tri dana i nastavi se sa svojim životom i to je to.“

Kakva je budućnost Srebrenice, vidite li napredak i kako naprijed?

„Mislim da budućnost Srebrenice reflektuje budućnost cijele Bosne i Hercegovine. Ovdje u Srebrenici se prvo uoče najave nekih promjena koje se dešavaju na nivou BiH. Nekako je Srebrenica lakmus papir za sve u BiH. Mislim da smo svi preopterećeni politikom, Treba naći način da se fokus pomjeri na običnog čovjeka i njegove potrebe. Kao i svi u Bosni i Hercegovini, mi smo manje-više samo scenografija. Potpuno smo obrnuli priču i umjesto da običan čovjek bude u centru pažnje i da politika služi tome da on živi što bolje, ovdje je fokus pomjeren na političare i sve je u svrsi tome da oni žive što bolje. Jedini način da se krene nekim normalnim putem jeste da se okrenemo poslu, privredi i da se bavimo svojim životima i da sebe stavimo u centar svojih života. I to je ono što mi pokušavamo sa mladim ljudima sa kojima radimo, da im objasnimo da moraju da razmišljaju o svom životu, svojim karijerama i svom obrazovanju te da proaktivno djeluju u zajednicama u kojim žive.“

Foto: AA

 

Novo