Mensur Peljto za Novi.ba: Sretan sam što je pobijedila pravda u ovom vremenu

Bosna i Hercegovina
Mensur Peljto za Novi.ba: Sretan sam što je pobijedila pravda u ovom vremenu
Osnovni sud Brčko distrikta BiH donio je i javno objavio presudu kojom je optuženog Mensura Peljto oslobodio optužbe da je počinio ratni zločin protiv ratnih zarobljenika i civilnog stanovništva.

Osnovni sud Brčko distrikta BiH donio je i javno objavio prvostepenu presudu kojom je optuženog Mensura Peljto oslobodio optužbe da je počinio ratni zločin protiv ratnih zarobljenika i civilnog stanovništva.

Sud je istovremeno donio i rješenje kojim je ukinuo mjere zabrane prema optuženom, koje su određene rješenjem od 22. jula 2014. godine, s obzirom da više nema potrebe za njima, jer je donesena oslobađajuća presuda.

"Ovo je trijumf pravde u odnosu na nepravdu. Moj advokat, Rifat Konjić, dokazao je da su zarobljenici Vojske RS-a živi i spašeni zahvaljujući meni i jedinici Vojne policije HVO-a, Armije RBiH. Sretan sam i drago mi je da je pobijedila pravda u ovom vremenu, koje je vrlo specifično", prokomentarisao je presudu za Novi.ba Mensur Peljto, bivši svjetski bokserski prvak i sportista 1996. godine u Bosni i Hercegovini.

"Iskreno se nadam se da će ovo biti stimulans i podstrek pravosuđu Brčko distrikta i Bosne i Hercegovine da se poštenije i pravednije, te dugoročnije rade ispravne stvari", dodao je Peljto, koji je naglasio da mu je ovo jedan od najsretnijih dana u životu.

Sudija Muhamed Avdić je, kao razloge oslobađajuće presude, naveo nevjerodostojne dokaze, kao i zamjenu identiteta, odnosnu činjenicu da je Peljtin identitet zamijenjen identitetom neke druge osobe.

Predmet protiv Mensura Peljte pokrenut je zbog sumnje da je 1992. godine, na području predratne općine Brčko, navodno, počinio ratni zločin nad civilima i ratnim zarobljenicima srpske nacionalnosti.

Optužnicom se Peljti stavljalo na teret da je, kao pripadnik 108. brigade Hrvatskog vijeća obrane, tokom maja i juna 1992. godine, vršio mučenja, nečovječno postupanje, nanosio velike patnje i povrede tjelesnog integriteta civilima i ratnim zarobljenicima, zatočenim u krugu bivšeg šumskog gazdinstva Majevica, na lokalitetu Okrajci.

"Od početka smo bili uvjereni da će u ovom krivičnom predmetu presuda biti oslobađajuća. Niko od saslušanih svjedoka, na jedan konkretan i nedvosmislen način, nije potvrdio navode optužbe. Peljti se stavljalo na teret da je zamahnuo da udari jednog čovjeka, pa ga promašio i zakačio po ramenu. Sad je to ratni zločin zbog kojeg Mensur Peljto, koji nije nikad ušao u te prostorije, treba da bude osuđen i da ide u zatvor. Za drugog čovjeka se tvrdilo da je zamahnuo da ga udari, pa se ovaj izmakao i da ga je malo udario po podlaktici, te da je ovaj imao neznatan krvni podliv. To ne predstavlja obilježje krivičnog djela", poručio je nakon izricanja presude Rifat Konjić, Peljtin branilac.

"Počela se proturati teza kako je neko umro zbog tog zlostavljanja nakon 25 godina, pa kako je neki od njih dobio karcinom debelog crijeva zbog zlostavljanja u tom objektu, opet nakon 25 godina. Razočaran sam time šta su ljudi spremni da urade za 200-300 KM, te cijelim ovim postupkom koji se vodio u jednom gradu, koji je doživio šta je doživio. Ovdje su se desili stravični zločini. Razočaran sam time šta se u ovom gradu, koji je i moj grad, procesuira kao ratni zločin, a šta se sve ne procesuira kao ratni zločin", dodao je Konjić.

Protiv navedene presude stranke imaju pravo izjaviti žalbu Apelacijskom sudu Brčko distrikta BiH, u skladu sa zakonom.
 

Razgovarao: Mirza Hadžijusufović, Novi.ba

Novo