Ne možete nikako smršati? Naučnici otkrili da sve zavisi o ovoj jednoj stvari

Zdrav život
Ne možete nikako smršati? Naučnici otkrili da sve zavisi o ovoj jednoj stvari
Imate li problema u obuzdavanju apetita? Možda to ima veze sa zbivanjem u mozgu i lučenjem leptina

Imate li problema u obuzdavanju apetita? Možda to ima veze sa zbivanjem u mozgu i lučenjem leptina. Leptin je hormon sitosti. U organizmu ga luče masne stanice da suzbiju apetit, to je poruka mozga da treba prestati jesti i da smo siti. Nedostaje li leptina ili postoji neravnoteža hormona, stvari se mogu ozbiljno poremetiti.

Suprotan leptinu je grelin, hormon gladi. Kada su u ravnoteži, ova dva hormona održavaju potrebu za jelom, normalnom. Što znači, gladni smo onda kad bi trebali biti i siti poslije obroka. Nedostaje li leptina, grelin postaje glavni i izaziva kruljenje u želucu i želju za hranom.

Što više imate masnih stanica, tijelo proizvodi više leptina

Potreba za hranom i nekontrolisani apetit neki puta se mogu povezati sa nedostatkom leptina. Na eksperimentu na dva laboratorijska miša, jednom normalne kilaže, a drugom gojaznom, pokazalo se da je gojaznom mišu itekako nedostajalo leptina.

Što više imate masnih stanica, tijelo bi trebalo proizvoditi više leptina (osim ako imate neravnotežu hormona, poremećaj, rezistenciju ili slično). Izgubite li naglo dramatično na težini, možda se borite sa gladi i željom za hranom jer su vam razine leptina pale.

Ekstremne dijete vode do poremećaja lučenja leptina

Ekstremne dijete mogu dovesti do poremećaja lučenja leptina. Izgladnjujete li se i uskraćujete li sebi veliki broj kalorija, past će vam razine leptina povećavajući glad i apetit.

Sad ste pomislili, što je više masnih stanica to je više leptina pa zašto onda gojazni ljudi imaju probleme sa apetitom? Tu se sumnja na rezistenciju na leptin. Ima li previše leptina, mozak postane neosjetljiv, znači da ne vidi leptin pa smatra da smo još uvijek gladni.

Ne uzimajte suplemente

Što možete učiniti ako sumnjate na rezistenciju ili neravnotežu leptina? Ne uzimajte nikakve dodatke. Ne djeluju i nisu naučno podržani. Uz to, ako imate rezistenciju, dodavanjem više leptina neće se baš ništa dogoditi. Postoje i suplementi koji ne sadrže leptin nego sastojke koji “poboljšavaju funkcionisanje leptina”, nisu nužno štetni mada još nema dovoljno istraživanja o tome.

Mučite li se sa kilažom, najbolje je da posjetite ljekara. Provjerite postoje li drugi faktori koji otežavaju gubitak kilograma. Visoke razine triglicerida mogu interferirati sa putevima leptina iz mozga ili visoke razine inzulina koje mogu povećati rezistenciju na leptin.

 

(Novi.ba/ Telegram)

Novo