Bivši premijer Hrvatske tvrdi: Arkan Hrvatskoj vojsci prodao 12 šlepera srpskog oružja

Region
Bivši premijer Hrvatske tvrdi: Arkan Hrvatskoj vojsci prodao 12 šlepera srpskog oružja
Jopis Manolić je u svojim memoarima objelodanio kako je Željko Ražnatović 1991. godine u Hrvatskoj prodao velike količine kalašnjikova i protivtenkovskih raketa da bi "kupio" slobodu jer je bio uhapšen zbog sumnje da je organizovao atentat na Franju Tuđmana.

 

Jopis Manolić je u svojim memoarima objelodanio kako je Željko Ražnatović 1991. godine u Hrvatskoj prodao velike količine kalašnjikova i protivtenkovskih raketa da bi "kupio" slobodu jer je bio uhapšen zbog sumnje da je organizovao atentat na Franju Tuđmana. 

"Željko Ražnatović Arkan je još tokom istrage i boravka u zatvoru u Remetincu i prije režiranog suđenja postao dobavljač oružja za potrebe Republike Hrvatske. Početkom 1991. godine, tačnije u aprilu te godine, Republika Hrvatska kupila je njegovim posredovanjem od njegove firme iz vojnog skladišta u Batajnici mnogo oružja, pretežno kalašnjikove AK 47 i protivtenkovsko naoružanje. Bilo je riječ o 12 šlepera oružja- navodi u knjizi Manojlović.

On tvrdi da danas valja otkriti neke detalje kako bi se priča o Arkanu svela u pravi kontekst.

"Ko je odobrio trgovinu oružjem sa Željkom Ražnatovićem Arkanom? Zašto ja kao ondašnji predsjednik vlade nisam imao informaciju o tim nabavkama? Možda odgovor znaju neki pojedinci iz Osijeka koji su tih dana bili gospodari života i smrti u Osijeku, a pretpostavljam da detalje znaju i neki danas živi Vukovarci, sklonjen na ostvru Krku, kao i oni koji su pratili šlepere do istovara"..piše bivši šef tajne službe u Hrvatskoj.

Manolić u svojim memoarima navodi da nije ispitivao šta su u ovoj trgovini sa Arkanom znali Glavaš, Peraković i Šeks, ali kaže da vjeruje da im detalji nisu nepoznati.

Nekoliko dana prije plaćanja oružja Željku Ražnatoviću , naši pojedinc, u zgradi Županijskog suda u Osijeku pripremili su dvije aktovke zlata i srebra. Navodno je oružje s tim plaćeno, ali se ne zna čije je bilo i ima li neku vezu s ubijenim osječkim švercerima zlata. 

Da li je riječ o oružju koje se kasnije preprodavalo po Slavoniji i da li je dio otišao u Vukovar? Manolić ima mnogo pitanja.

"Postoji i informacija da je Arkan sebi tim oružjem kupio svoju slobodu.

"U februaru 1992. godine, Tuđman je isplatio dva miliona DM za video zapise sa Ovčare koje je posjedovao Željko Ražnatović. Novac je odnijet Arkanu, a video kaseta zamotana u aluminijsku foliju, predata je predsjdniku Tuđmanu u njegovoj porodičnoj kući u Nazorovoj ulici."

"Sukobljavali smo se u mišljenu, ali on je bio predsjednik Republike i ja sam poštovao njegove pogrešne postupke i često ih branio u javnosti čuvajući autoritet Predsjednika", piše Manolić i dodaje da se sukobio sa Tuđmanom oko nabavke video zapisa sa Ovčare,

Hrvatska javnost i medij ocjenili su da ovo poglavlje o odnosima sa Arkanom spada u najslikovitije dijelove "Politike i domovine" , knjige koju je ovih dana objavio Josip Manolić, čovjjek koji je zaboravio umrijeti jer u 95. godini funkcioniše i komunicira kao da je dvadeset godina mlađi i koji nije zaboravio bitne činjenice o nastanku Republike Jugoslavije. 

Manolić je od preuzimanja vlasti HDZ-a u aprilu 1990. godine pa do eskalacije sukoba s Tuđmanom krajem 1993. godine i početkom 1994. godine obavljao dužnosti člana Predsjedništva Republike Hrvatske, zatim premijera vlade, pa šefa obavještajnih službi i na kraju prvog predsjednika Županijskog doma. 

Novo