Pogledajte kako je Dan pobjede nad fašizmom proslavljen širom BiH

Bosna i Hercegovina
Pogledajte kako je Dan pobjede nad fašizmom proslavljen širom BiH
U Sarajevu je Manifestacijom "Djeci Sarajeva" te prigodnim kulturno-umjetničkim programom danas je na Spomen-obilježju ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva obilježen Dan pobjede nad fašizmom.

U Sarajevu je Manifestacijom "Djeci Sarajeva" te prigodnim kulturno-umjetničkim programom danas je na Spomen-obilježju ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva obilježen Dan pobjede nad fašizmom.

"Sarajevska škola ubijene djece 1992-1995", kako je mnogi nazivaju, brojala je 1.601 đaka koji su podijeljeni u 66 odjeljenja po 24 učenika.  

Predsjednik "Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995" Fikret Grabovica kazao je da su prošle već dvije decenije, ali da bol i patnja postaju sve veći, jer zločinstvo ubijanja nevinih i brutalnost načina na koji je to učinjeno, bivaju sve očigledniji.

- Uz to, svjesni smo da nasilje moćnih i patnja djece ne prestaju, već samo mijenjaju oblike i kontinente. Primjeri i poruke, vapaji i molbe u ovom surovom svijetu, igraju vrlo skromnu ulogu – poručio je.

Bosanskohercegovačke tragedije, dodao je, nemaju snagu da opomenu svijet da se slično zlo nikada ne smije ponovo desiti.

Cvijeće na spomen-obilježje danas su, između ostalih, položili roditelji ubijene djece Sarajeva, potpredsjednici Federacije BiH Melika Mahmutbegović i Milan Dunović, dopredsjedavajuća Predstavničkog doma FBiH Vesna Švancer, šef Delegacije Evropske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark, ambasadorica Francuske u BiH Claire Bodonyi te delegacija Kantona Sarajevo.

Polaganjem vijenaca na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca i u Banjoj Luci je danas je obilježen 9. maj, Dan pobjede nad fašizmom.

Vijence su položili predstavnici SUBNOR-a RS-a te predsjednik i premijerka RS-a Milorad Dodik i Željka Cvijanović, delegacija Narodne skupštine, predstavnici boračkih organizacija te brojne druge delegacije.

Da se ne smiju zaboraviti tekovine antifašističke borbe, ukazao je Blagoja Gajić, predsjednik SUBNOR-a RS-a podsjetivši na žrtve koje su pale u Drugom svjetskom ratu, te da je to u historiji čovječanstva bio najmasovniji i po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kome je poginulo između 55 i 60 miliona ljudi.

Predsjednik RS-a Milorad Dodik je u čestitki svim građanima RS-a, povodom 9. maja, Dana pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu i Dana Evrope, istakao da je Drugi svjetski rat najmračnije razdoblje u historiji čovječanstva, u kojem je živote izgubilo više od 50 miliona ljudi.

-Obilježavajući Dan pobjede odajemo počast svim žrtvama antifašističke borbe, koje nas podsjećaju na veliko zlo koje je zadesilo cijeli svijet. Srpski narod, po tradiciji slobodarski narod, dao je veliki doprinos u antifašističkoj borbi, čije su tekovine duboko utkane u naše društvo koje baštini civilizacijske vrijednosti zasnovane na miru, slobodi i toleranciji - naveo je Dodik.

Republika Srpska je, dodao je, izgrađena na ovim principima i danas je simbol društva koje uvažava različitosti, poštuje dostojanstvo pojedinca, društvo gdje vlada jednakost, pravda i razumijevanje. 


 Odavanjem poštovanja žrtvama i polaganjem vijenaca na spomen-obilježjima Slana Banja, danas je u Tuzli obilježen 9. maj, Dana pobjede nad fašizmom, Dan Evrope i Dan "Zlatnih ljiljana".

Predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti Grada Tuzla, te mnogobrojnih udruženja položili su cvijeće i odali počast narodnim herojima tuzlanskog kraja  od 1941. do 1945. godine, potom poginulim pripadnicima Armije RBiH koji su Tuzlu branili od 1992. do 1995. godine, kao i na spomeniku "Zlatnim ljiljanima", te civilnim žrtvama agresije na BiH. 

Gradonačelnik Grada Tuzla Jasmin Imamović kazao je da je fašizam najveće zlo 20. stoljeća i da je, nažalost, prisutan u i 21. stoljeću, kao vječita opasnost za čovječanstvo.

-Kada antifašisti zašute, tada fašisti progovore i onda nastaje veliki problem. Danas imamo prisutno širenje neonacizma po cijelome svijetu. Kada su od njega ranjive ekonomski bogate zemlje, možemo zamisliti koja je to opasnost za ovako loše uređenu BiH - smatra Imamović.

Naveo je da je ove godine Tuzla domaćin obilježavanja Dana "Zlatnih ljiljana", nosilaca najvećeg ratnog priznanja, kojih je danas u Tuzli prisutno oko 800, a koji su, kaže on, svečanost obilježavanja Dana antifašizma, Dana Evrope i Dana "Zlatnih ljiljana" obogatili svojim prisustvom.

Poručio je također da je svima obaveza podsjećati na borbu protiv fašizma i njegovati antifašizam na različite načine, kako ne bi više nikada prodro na ove prostore.

Novo