Elektronska demokratija u BiH?

Bosna i Hercegovina
Elektronska demokratija u BiH?
Bosna i Hercegovina je jedna od rijetkih zemalja koja će uskoro uspostaviti takozvanu elektronsku demokratiju, kojom će se omogućiti neposredno učestvovanje građana u kreiranju javnih politika i zakonskih rješenja koja donose institucije BiH - kazala je u razgovoru za Fenu glasnogovornica Ministarstva pravde BiH Marina Bakić.

Bosna i Hercegovina je jedna od rijetkih zemalja koja će uskoro uspostaviti takozvanu elektronsku demokratiju, kojom će se omogućiti neposredno učestvovanje građana u kreiranju javnih politika i zakonskih rješenja koja donose institucije BiH - kazala je u razgovoru za Fenu glasnogovornica Ministarstva pravde BiH Marina Bakić.

Dodala je da je u toku finalizacija uspostave aplikacije eKonsultacije putem koje će građani "jednim klikom" moći uticati na različita pitanja od javnog značaja.

Po njenim riječima, od 20. aprila svi građani BiH imat će mogućnost da putem aplikacije eKonsultacije na najjednostavniji način učestvuju u kreiranju zakona i drugih propisa svih državnih institucija.

Bakić ističe da će uspostavom "ovog savremenog sistema konsultacija, kao jednog od najnaprednijih sistema u regionu, javnost imati potpuni uvid u izradu aktuelnih propisa i politika, moći će dati svoja mišljenja i sugestije te samim tim biti kreator javnih politika i propisa za koje su zainteresirani".

- Mi smo jedna od rijetkih zemalja koja će uskoro uspostaviti ovakav oblik takozvane elektronske demokratije i omogućiti neposredno učestvovanje građana u kreiranju javnih politika i propisa. U širem okruženju sličan sistem je uspostavila samo Republika Hrvatska i zaista se pokazao jako uspješnim, jer se sve veći broj građana registruje i direktno uključuje u zakonodavni rad državnih organa. Jednostavno, korist od ovog procesa imaju i građani i vlast - ocijenila je Bakić.

Pojašnjava da se na ovaj način u proces kreiranja javnih politika mogu uključivati sve javne institucije, jedinice lokalne samouprave, medijske kuće, sindikati, strukovna i sva druga nevladina udruženja.

- Što je jako važno, proces uključuje i povratne informacije, odnosno objavljivanje izvještaja o rezultatima provedenih konsultacija. Ovim se povećava državna odgovornost i ukupan kvalitet javnih politika. Sve informacije prikupljene na ovaj način bit će korištene za unapređenje javnih politika koje su u nadležnosti institucija BiH - navodi Bakić.

Podsjeća da je tokom prošle godine usvojeno 12 zakona Ministarstva pravde BiH.

- Ministarstvo je ove zakone radilo tako da istinski poboljšamo neka rješenja i da ona u potpunosti odgovaraju građanima i njihovim praktičnim potrebama. Za sve njih je proveden  proces javnih konsultacija. Ono što sada želimo jeste da taj proces učinimo još širim i dostupnijim, da ga u potpunosti približimo javnosti i da u njega uključimo sve zakonodavne institucije na nivou BiH - naglasila je Bakić.

Po njenim riječima, Ministarstvo pravde BiH je u prethodnim godinama uložilo znatne napore da bi unaprijedilo sistem transparentnosti, saradnje i otvorenosti prema građanima i organizacijama civilnog društva.

- Kruna tih napora je i ova aplikacija i vjerujemo da će korist od njenog postojanja vrlo brzo biti prepoznata - smatra Bakić.

Navodi da nas "sama predaja aplikacije za članstvo u EU nepovratno vodi u suštinsku uspostavu efikasnog sistema, kroz potpuno usklađivanje zakonodavstva s pravnim naslijeđem EU".

- Upravo zbog toga jako je važno što zahvaljujući novom sistemu elektronskog savjetovanja, uspostavljenom uz podršku CBGI projekta i Evropske unije, imamo priliku pozvati sve građane koji se osjećaju odgovornim za svoju budućnost da postanu naši istinski saveznici, skupa s nama kreiraju najbolja rješenja za svoj svakodnevni život i daju vlastiti doprinos neophodnim promjenama - zaključila je Bakić.

Novo