Danas je Međunarodni dan Roma: Pogledajte šta su reporteri Novi.ba zabilježili u sarajevskom romskom naselju Gorica

Bosna i Hercegovina
Danas je Međunarodni dan Roma: Pogledajte šta su reporteri Novi.ba zabilježili u sarajevskom romskom naselju Gorica
Danas se obilježava Međunarodni dan Roma. Reporteri našeg portala su obiši roMsko naselje Gorica u Sarajevu i upitali naše sugrađane sa kojim problemima se susreću u bosanskohercegovačkom društvu.

Romi spadaju u etničku manjinsku grupu koja nema matičnu domovinu. Analiza romske manjine u Bosni i Hercegovini pokazuje da ova manjinska etnička grupa spada u red najbrojnijih etničkih manjina u Bosni i Hercegovini. 

Tačan broj Roma se pouzdano ne zna. Postoje različiti izvori o broju Roma ali je razlika između njih ponekad drastična. Primjerice, prema zvaničnim statističkim podacima sa popisa stanovništva u Bosni i Hercegovini je 1991.godine živjelo 9.000 pripadnika romske manjine. Prema podacima romskih udruženja u Bosni i Hercegovini je 1991.godine živjelo do 80.000 pripadnika ove etničke skupine. 

Više podataka o romskoj zajednici u BiH i problemima sa kojima se susreću, pročitajte OVDJE.

Svjetski dan Roma obilježava se 8. aprila na godišnjicu Prvog svjetskog kongresa Roma, koji je održan 1971. godine u Londonu i kojem su prisustvovali predstavnici 14 zemalja. Na kongresu je usvojena himna i zastava Roma, kao simboli međunarodnog pokreta Roma. Odlukom UN-a, 8. april proglašen je za Svjetski dan Roma.

Prema nezvaničnim i nepotpunim podacima, u svijetu danas živi oko 20 miliona Roma, a u nekim evropskim državama oni čine i do pet posto ukupne populacije.

- Prema istraživanju provedenom u septembru 2009., u BiH živi oko 76.000 Roma. Prema podacima romskog nevladinog sektora svega pet posto Roma u BiH je zaposleno, 40 posto je bez sigurnog krova nad glavom, 30 posto je zdravstveno osiguranih, a svega 35-40 posto djece Roma uključeno je u proces obrazovanja na svim nivoima - navode iz Udruženje "Kali Sara - romski informativni centar ".

Dodaju da sada, kada je 'Dekada socijalne inkluzije Roma 2005-2015' završena, treba konstatovati „da je ovo prvih 10 godina historijske institucionalne posvećenosti rješavanju problema Roma, da su neka pitanja postala otvorena i da ostaje obaveza daljeg institucionalnog pristupa na pitanju Roma u BiH“. 

- Kada ovo ističemo kao dalju potrebu onda sigurno treba naglasiti i "Platformu socijalne inkluzije Roma 2020" koja je kreirana pod okriljem Evropske unije. Evropski put BiH, ako ne sad, onda sigurno prilikom otvaranja pregovora s Evropskom unijom bit će uslovljen pitanjem ljudskih prava u BiH. Pitanje Roma već sad nameće obavezu Bosne i Hercegovine u kreiranju Strategije i Akcionih planova za rješavanje problema Roma, a koji bi trebali biti u skladu sa standardima i principima Evropske unije i njene "Platforme za Rome 2020" - ističu iz Udruženje "Kali Sara - romski informativni centar ".



Fena/ Novi.ba

Novo