Razlog za zabrinutost: Nove poplave i klizišta prijete BiH

Aktuelno
Razlog za zabrinutost: Nove poplave i klizišta prijete BiH
Obilne padavine u protekla dva dana, "pojačane" topljenjem snijega, izazivaju strah od novih poplava i pojave klizišta u Bosni i Hercegovini. Na području opštine Ilidža usljed obilinih padavina došlo je do poplava. U ulici Rakovička cesta, iza pilane Hulio, poplavljeno je deset kuća, a poplavljeno je i u ulicama Vlakovo, Stara pruga, Stanjevac. Prema prikupljenim informacijama s terena, Miljacka i Bosna nadolaze i ugroženo je 50 kuća.

Obilne padavine u protekla dva dana, "pojačane" topljenjem snijega, izazivaju strah od novih poplava i pojave klizišta u Bosni i Hercegovini.

Na području opštine Ilidža usljed obilinih padavina došlo je do poplava. U ulici Rakovička cesta, iza pilane Hulio, poplavljeno je deset kuća, a poplavljeno je i u ulicama Vlakovo, Stara pruga, Stanjevac.

Prema prikupljenim informacijama s terena, Miljacka i Bosna nadolaze i ugroženo je 50 kuća.

Kiša je izazvala velike probleme i mještanima Gladnog Polja, Osjeka, Reljeva, Dogloda i Vlakova, javlja novinar Nezavisnih.

Poplavljeno je i ulicama Karamušići, Osječki put, Bregovi, Hendekuša. Zatvorena je putna komunikacija Pejton-Osjek. Pripadnici CZ evakuisali su Behku Zebo, iza pilane Hulio.

Nivo rijeke Bosne je, prema jutrošnjem izvještaju Kantonalne uprave Civilne zaštite (KUCZ) u Zenici, u 8 sati iznosio 340 cm, a dva sata poslije vodostaj se povećao za pet centimetara.

Prema najnovijem izvještaju Kantonalne uprave Civilne zaštite od 10 sati na području Zeničko-dobojskog kantona zabilježeni su odroni u mjestima Bistričak, Plahovići, Kula i Seoci, a povišen nivo vode u Nemili izazvao je blokadu podvožnjaka i obustavu autobuskog saobraćaja, javlja Klix.

Poplava je zahvatila i vogošćansko naselje Hotonj.

Klizišta su pokrenuta u opštini Visoko, u naselju Pertac, Čekrekčije i Donja Vratnica. Povrijeđenih nije bilo, a u naselju Donja Vratnica klizište je uništilo veći dio puta.

Najviše padavina u RS zabilježeno je u Gacku, i to 110 litara po metru kvadratnom, zatim Nevesinju - 108 litara po metru kvadratnom, Bileći - 91, te Trebinju - 89,4 litara po metru kvadratnom.

Porast vodostaja naročito je izražen na rijeci Vrbas na hidrološkoj stanici Delibašino selo kod Banjaluke, podaci su Hidrometeorološkog zavoda RS.

Prema osmatranju od jutros u 8 sati, na ovoj mjernoj tački premašena je kota vanredne odbrane od poplava za 25 centimetara i trenutni vodostaj iznosi 345 centimetara.

Za prostor Trebinja za danas je "upaljeno" narandžasto upozorenje na Meteoalarmu, jer se očekuje više od 40 litara kiše po metru kvadratnom.

U Mostaru je palo je 86 litara kiše po metru kvadratnom, što je stvorilo uobičajene bujice i jezera na pojedinim dijelovima saobraćajnica, javlja Dnevni avaz.

Takođe, prema podacima Operativnog centra civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona, nakon jučerašnjih padavina vodostaji rijeka su u značajnom porastu.

Tako  vodostaj Neretve u gornjem toku, odnosno na području Glavatičeva trenutno iznosi 2,48 metara, dok je redovno obavještavanje stanovništva na 1,60 metara, a  u Konjicu vodostaj iznosi 3,42 metra.

Prema informacijama Centra za obavještavanje i uzbunjivanje opštine Maglaj, nivoi rijeke Bosne i njenih pritoka su u porastu ali za sada ne ugrožavaju stambene i objekte infrastrukture.

Prema podacima Agencije za vodno područje rijeke Save, jutros u 8 sati nivo rijeke Bosne na mjernom mjestu u Maglaju iznosio je 318 cm, sa tendencijom porasta.

"U srijedu možemo očekivati znatno jače padavine, od 20 do 40 litara po metru kvadratnom, a krajem sedmice možemo očekivati smanjenje intenziteta, od 5 do 20 litara po metru kvadratnom u 24 sata", rečeno je iz Hidrometeorološkog zavoda FBiH (FHMZ).

Količine padavina u protekla 24 sata: Stolac 117 milimetara, Gacko 111, Nevesinje 108, Bileća 92, Trebinje 89, Mostar 86, Ivan-sedlo 70, Foča 49, Sarajevo 42, Mrkonjić-Grad 40, Livno 33, Banja Luka, Jajce 32, Bjelašnica, Bugojno 28, Zenica 26, Doboj, Sokolac 22, Gradačac 20, Gradiška 16, Drvar, Han-Pijesak, Tuzla 15, Kupres 12, Sanski Most 10, Višegrad, Zvornik 9, Prijedor 7, Srebrenica 4, Rudo 3, Bihać 2, Novi 1 mm.

Usljed obilnih padavina i topljenja snijega, rijeka Bistrica jutros se izlila u naselju Miljevina i poplavila podrume jedne stambene zgrade, dok je voda iz gradskog vodovoda zamućena.

Šef Odsjeka civilne zaštite u Foči Čedo Zelović rekao je Srni da Bistrica prijeti i da se izlije na magistralni put Foča - Sarajevo, kod šljunkare u Baljevom Polju.

"Bistrica je podivljala. Poplavljeni su podrumi zgrade, koja je u potpunosti okružena vodom, a u kojoj živi pet domaćinstava. Za početak ćemo im odnijeti vodu za piće, pa ćemo, u zavisnosti kako se dalje situacija bude odvijala, preduzimati potrebne mjere", rekao je Zelović.

On je naglasio da je dodatni problem što u Bistricu ide kanalizacija, pa prijeti opasnost zaraze od izlivanja fekalija.

Iz Civilne zaštite su upozorili stanovnike u priobaljima rijeka da povedu računa i sklone materijalna dobra, s obzirom da se očekuju nove padavine i porast vodotoka.

"Pogotovo apelujemo na učenike da vode računa prilikom prelaska bujičnih potoka i rijeka. Ako dođe do određenih problema, građani mogu nazvati besplatan broj 123, a mi ćemo preduzeti određene mjere", dodao je Zelović.

Iz preduzeća "Izvor" saopšteno je da je voda iz gradskog vodovoda zamućena, te da će danas biti uzeti uzorci za analizu.

Na području Semberije za sada nema prijetećeg povećanja vodostaja, izjavio je Srni pomoćnik direktora u Javnoj ustanovi "Vode Srpske" za riječni sliv Save Saša Avakumović.

U gradskoj Civilnoj zaštiti kažu da se prati rast brdskih vodotoka i da je stanje na Drini i Savi bez značajnijih promjena vodostaja.

Prema podacima Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske, na području Bijeljine je od juče i u toku dana palo oko 10 litara kiše po metru kvadratnom, što je minimalno u odnosu na padavine koje su pogodile Hercegovinu i Krajinu.

Meteorolozi najavljuju da će količina padavina i u dužem narednom periodu biti najmanja na području Semberije i Bijeljine.

Prognoza
 

U BiH u će utorak biti pretežno oblačno vrijeme s kišom, a na planinama sa susnježicom i snijegom. Očekivana količina padavina u toku 24 sata: jug i jugozapad zemlje od 15 do 40, a u ostatku naše zemlje od 2 do 10 l/m2. Jutarnje temperature će se kretati od 0 do 4, na jugu do 9, a dnevne od 4 do 9, na jugu do 12 stepeni.

U BiH će u srijedu biti pretežno oblačno vrijeme s kišom. Očekivana količina padavina u toku 24 sata: jug i jugozapad zemlje od 20 do 40, a u ostatku zemlje od 5 do 20 l/m2. Jutarnje temperature će se kretati od 1 do 6, na jugu do 9, a dnevne od 4 do 11, a na jugu zemlje do 13 stepeni.

U četvrtak će u BiH biti pretežno oblačno vrijeme s kišom. U jutarnjim satima kiša se očekuje u većem dijelu zemlje, a u ostatku dana, uglavnom, u južnim i zapadnim područjima. Očekivana količina padavina u toku 24 sata: jug i jugozapad zemlje od 10 do 20, a u ostatku  zemlje od 1 do 8 l/m2. Jutarnje temperature iznosiće od 1 do 6, na jugu do 9, a dnevne od 8 do 14 stepeni.

U BiH će u petak biti pretežno oblačno vrijeme s kišom, a na planinama sa snijegom. Intenzivnije padavine očekuju se u južnim i jugozapadnim područjima. Očekivana količina padavina u toku 24 sata: jug i jugozapad zemlje od 10 do 25, a u ostatku  zemlje od 2 do 10 l/m2. Jutarnje temperature će se kretati od 0 do 6, na jugu do 10, a dnevne od 5 do 12 stepeni, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.

Ukupna suma padavina u narednih 10 dana:

  • jug i jugozapad od 80 do 120
  • sjeverozapad od 40 do 70
  • sjever od 20 do 35
  • istok od 20 do 50
  • sjeveroistok od 10 do 30 l/m2

Novo