Evo u šta su Amerikanci za vrijeme najveće ekonomske krize uložili 5 milijardi dolara
Američki muzeji potrošili su u periodu između 2007. i 2014. na proširenja svojih izložbenih prostora više od 5 milijardi dolara, pokazala je studija koju je proveo list The Art Newspaper.
Zanimljivo je da se upravo to razdoblje smatra najvećom američkom recesijskom krizom nakon vremena Velike depresije. Isto istraživanje pokazalo je da je SAD na proširenja muzeja u tom razdoblju potrošio više od svih drugih 37 zemalja uključenih u istraživanje.
Direktori muzeja ustraju na tome da su takva proširenja nužna jer postojeći galerijski prostori svojom formom više ne zadovoljavaju zahtjeve savremene umjetnosti. Tvrde da je performanse nemoguće izvoditi u klasičnom modelu bijele kocke. Ostali argumenti koji se navode uključuju potrebu za širenjem izložbenih prostora zbog prilagođavanja potrebama lokalnih zajednica te nadogradnju postojećih prostora zbog stalno rastućih muzejskih zbirki, prenosi Telegram.hr.
Neke ekspanzije uslovljene su čak i potencijalnim donacijama muzejima. Takav je slučaj, primjera, u losandželeskom muzeju Lacma (Los Angeles County Museum of Art) kojem je donator Jerry Perenchio kao uslov za darovanje svoje zbirke vrijedne više od 500 miliona dolara postavio izgradnju novog izložbenog prostora u koji bi se njegova vrijedna kolekcija umjetnina smjestila.
“Kad nemate dovoljno izložbenog prostora jednostavno niste u mogućnosti obratiti se nekom privatnom kolekcionaru koji posjeduje artefakt koji vam treba kako biste upotpunili neku svoju zbirku”, tvrdi Neal Benezra, direktor SFMoMA-e (San Francisco Museum of Modern Art) u kojem se upravo završava projekt izgradnje dodatnog izložbenog prostora vrijednog 305 miliona dolara.
Osim toga, novi dodaci muzejima vidljiv su i materijalan dokaz uspješnosti nekog muzejskog direktora ili njegovog odbora.
“Neki ljudi grade muzeje jer ih smatraju potvrdom statusa”, kaže Renzo Piano, jedan od najznačajnijih autora djela savremene arhitekture koji je dosad realizovao 25 velikih projekata izgradnje muzeja. “Takav stav obično prepoznajete u prvih 5 minuta razgovora”, tvrdi italijanski arhitekt.
Studija je, naime, pokazala da se muzeji u drugim državama u mnogo većoj mjeri oslanjaju na državne dotacije. Provedenim istraživanjem utvrđeno je da je 0d 2007. do 2014. u svijetu na 75 projekata širenja muzeja potrošeno ukupno 8.9 milijardi dolara.
Od toga je u Velikoj Britaniji na ekspanzije 15 institucija potrošena milijarda dolara, a prosječni projekt stajao je 69 miliona dolara dok je, za usporedbu, u SAD-u na sličan projekt prosječno potrošeno 190 miliona dolara.
“Volio bih da i mi ovdje imamo mogućnost potrošiti 800 miliona na neki projekt”, kaže Saumarez Smith. “No SAD i Velika Britanija imaju značajne razlike u poreznim sistemima i dostupnosti bogatstva što nam ne ide u prilog”, tvrdi Smith, prenosi Telegram.hr.