Putini Evropske unije

Svijet
Putini Evropske unije
Jedan od najtužnijih podsmijeha ovogodišnjeg obilježavanja 25. godišnjice raspada Sovjetskog Saveza jeste da Mađarsku i Poljsku, uvijek nespokojne nacije Sovjetskog carstva, sada predvodi čovjek koji oponaša stil vladavine ruskog predsjednika Vladimira Putina. Oni, također, podvaljuju samostalne demokratske institucije i suzbijaju slobodu građana. Kao što stara izreka kaže: “Mi postajemo ono što neprestano činimo.”

Jedan od najtužnijih  podsmijeha ovogodišnjeg obilježavanja 25. godišnjice raspada Sovjetskog Saveza jeste da Mađarsku i Poljsku, uvijek nespokojne nacije Sovjetskog carstva, sada predvodi čovjek koji oponaša stil vladavine ruskog predsjednika Vladimira Putina. Oni, također, podvaljuju samostalne demokratske institucije i suzbijaju slobodu građana. Kao što stara izreka kaže: “Mi postajemo ono što neprestano činimo.”

Nakon pada komunizma, Poljska i Mađarska su objavile da one nisu više zemlje Istočne Evrope. Umjesto toga, postale su dio centralne Evrope - Europa Srodkowa, kako su je Poljaci nazvali - ili čak zapadne Evrope, u rangu s Austrijom. Međutim, oni  danas prihvataju Putinov stil autoritarizma, do te mjere da Evropska Unija može nametnuti sankcije protiv njih. Takve opomene su potpuno zaslužene.

Poljska je, navodno predvođena od strane predsjednika Andrzeja Duda, pod kontrolom bivšeg premijera Jaroslava Kačinjskog, predsjednika  desničarske stranke (PiS). Kačinjski je brat blizanac bivšeg predsjednika Lech Kaczynskog, koji je poginuo u avionskoj nesreći u blizini Smolenska, u Rusiji, 2010. Godine kada je krenuo odati počast žrtvama masakra u Katinu Sovjeti 1940. godine. Pored toga što smatraju da se avion srušio slučajno, PiS to naziva rezultatom zavjere.

Naime, u Rusiji, manipulacija suđenja protiv neprijatelja režima je omiljena taktika Kremlja. Ovi navodni  neprijatelji su uključili i bivšeg predsjednika Yukos Oil kompanije, Mihail Hodorkovski, koji je sumnjao u Putinovu sposobnost da bude predsjednik. Advokat Aleksej Navalni je istraživao Putinovo bogatstvo; punk rock grupa “Pussy Riot”, koja je ismijavala rusku pravoslavnu crkvu, osnovna je izborna jedinica za Putina. Prošle sedmice, u poznatom sudskom procesu, ukrajinski pilot helikoptera Nadiya Savchenko je dobila zatvorsku kaznu u trajanju od 22 godine zbog falsifikovanih dokaza da je učestvovala u ubistvu dva ruska novinara tokom separatističkih sukoba u istočnoj Ukrajini.

Poljska vlada je otkazala imenovanje sudaca Ustavnog suda, na čelu s građanskom platformom. Iskorištvanje igre Poljskog pravnog sistema, vlasti odbijaju da objave neke odluke Ustavnog suda, što predstavlja zaprvo potez koji  je u suštini ukida ovlasti Suda, jer neobjavljene odluke zvanično nemaju status zakona. Poljska vlada prati znakove od Kremlja u svom odgovoru na građanski protestantski pokret koji je nastao kao odgovor na takve akcije. Nije samo Poljska vlada osudila pokret kao anti-patriotski, koji je vođen od strane stranih interesa; lider tog pokreta, specijalista računarstva Mateusz Kijowski, je došao u sukob s Kaczyńskim.

Mediji su još jedno područje gdje Kaczyński gradi Kremlj na Vistuli. U Rusiji, 2000-ih, Putinovoj vladi su oduzete nezavisne mreže,  kao što su NTV i ORT (kasnije  kanal “One”) iz njihovih medija - vlasnici Vladimir Gusinski i pokojni Boris Berezovski, koje je Putin vidio kao neprijatelje. Poljska nova administracija je nedavno donijela slične zakone, omogućavajući, na primjer, da vlada imenuje menadžere televizijskih stanica, čime se osigurava politička odanost emitera.

Situacija nije ništa bolja ni u Mađarskoj, gdje je Viktor Orban, još od 2010. godine, bio zagovornik liberalnih ideja. U stvari, on je postavljen da radi na neposrednoj promjeni Ustava te da utvrdi moć njegove stranke “Fides” i ograniči nezavisnost Ustavnog suda. Kritičari također navode da Poljska Zakonom o medijima samo slijedi scenario mađarskog premijera, kojim je on u posljednjih pet godina "uredio" medijsku scenu svoje zemlje. Na taj način je učvrstio svoju moć i neutralisao kritičare stranke koju vodi.

Osim toga, kao Putin i Kačinjski, Orbán je utvrdio kontrolu nad medijima, s novim zakonodavstvom osnaživanja  da diktira sadržaj i nametnute sankcije za medije, kao i da se odobri dozvola za emitovanje omiljenih stanica. Ovi zakoni su osigurali prednost za oglašavanje Fides kampanje, uključujući i ograničavanje lokacije za bilborde i poruke nevladine organizacije.

Kao omiljeni europski političar hrvatske neokonzervativne i klerikalne desnice, zagovornik “neliberalne demokratije” koji je u Mađarskoj preuzeo kontrolu nad sudstvom, javnim medijima i ostalim neovisnim institucijama svakog demokratskog poretka, Orban se također istaknuo nizom homofobnih poteza i izjava. 

Naime, u prvim danima Putinove vlasti, on je predložio režim zasnovan na "suverenoj demokratiji", tvrdeći da je Rusiji potreban "poseban sistem" da se zaštiti od svojih neprijatelja, kako domaćih tako i stranih. 

Kaczyński i Orban smatraju da potpuno nedostaje, po svemu sudeći, podsmijeh u upotrebi "suverenih" - termin se obično primjenjuje na monarha, a ne na demokratske vođe. Zaista, šta je Putin stvorio, i  na šta se Kaczyński i Orbán ugledaju, je više kao "suverena diktatura."

Pitanje je da li će EU nametnuti političke i ekonomske sankcije Poljskoj i Mađarskoj, ili nastaviti, radi jedinstva, da se izbjegne djelovanje protiv nastajanja neliberalnog režima u zemljama koje su nekada bile svjetionici post-sovjetske nade.

 

Novo