Fotografija je dokaz: Braća Angelin preživjela bijeg iz Alcatraza!

Svijet
Fotografija je dokaz: Braća Angelin preživjela bijeg iz Alcatraza!
Dugo se mislilo da su se pljačkaši banaka braća John i Clarence Angelin utopili prilikom savršeno isplaniranog bijega iz Alcatraza 1962.

Dugo se mislilo da su se pljačkaši banaka braća John i Clarence Angelin utopili prilikom savršeno isplaniranog bijega iz Alcatraza 1962.

No, novi dokazi to pobijaju. Pojavila se fotografija na kojoj zloglasni bjegunci iz Alcatraza braća John i Clarence Angelin sa sunčanim naočalama na licu poziraju na svojoj farmi u Brazilu 1975 .

Taj nevjerovatni dokaz da se ovi pljačkaši banaka nisu utopili 1962. godine prilikom bijega iz najčuvanijeg i najsigurnijeg zatvora na svijetu kako se godinama mislilo, uzburkao je duhove.

Naime, njihovi nećaci Ken i David Widner uvjereni su da su zatvorenici živi.

Kao dokaz pokazali su tu fotografiju istražiteljima. Kad ju je sudski vještak proučio izjavio je da je vrlo vjerovatno da su upravo braća Angelin na slici.

Fred Brizzi, koji je odrastao sa braćom, tvrdi da se s njima susreo u Brazilu, a Art Roderick koji je vodio slučaj odbjegle braće smatra da ti novi dokazi, a među njima su i božićne čestitke koje su braća slala godinama nakon bijega, totalno mijenjaju stvari.

Nećaci bjegunaca Ken i David Widner u dokumentarcu History Channela to su i potvrdili te priložili fotografiju.

Dugo je FBI tvrdio da su kriminalci, koji bi sad trebali imati više od 80 godina, utopili u opasnim vodama kojima je ostrvo Alcatraz na kojem je bio čuveni zatvor okružen.

Braća Angelin ostat će zapamćeni kao vjerovatno najpoznatiji bjegunci svih vremena. Za njihov legendarni status zaslužna je činjenica da se do dana današnjeg ne može sa sigurnošću utvrditi ishod njihovog bijega, a napravljen je čak i film iz 1979. sa Clintom Eastwoodom u glavnoj ulozi.

Braća su zajedno s Frankom Morrisom bijeg smišljali godinu i po dana

I odluka je pala da 11. juna 1962. godine bude dan kad će napokon ugledati slobodu.

Ali plan nije bio nimalo jednostavan. Pretpostavlja se da su pobjegli kroz ventilacijske otvore.

No, najprije su morali izraditi lutke koje su "glumile" zatvorenike kako se bijeg ne bi otkrio prilikom noćnog prebrojavanja.

Lutke su izrađene u prirodnoj veličini, a za kosu su čak koristili pravu kosu koju su krijući skupljali kod zatvorskog frizera.

Glave su izradili od smjese sapuna i wc papira. Bjegunci su također tokom dvije godine prošvercali u svoje ćelije i mnogobrojni alat kojim su prokopali ventilacijske otvore radeći u smjenama.

Jedni su kopali, a drugi su pazili da ih niko ne otkrije. Izradili su i lažne zidne segmente kako bi od čuvara sakrili radove koje su obavljali u popodnevnim satima.

Kroz ventilacijske otvore koje su prokopali, provukli su se u koridore između zidova. Kroz koridore, penjući se po cijevima bjegunci su se dokopali krova.

Pretrčali su tridesetak metara po krovu te se spustili niz cijevi sa visine od 20 metara na sjevernoj strani u blizini ulaza u prostorije za tuširanje.

Zatim su sklopili splav na napuhavanje od kabanica te navukli pojaseve, također izrađene od kabanica, i nestali u noći.

 Na noge je dignuta cijela policija San Francisca i Kalifornije, ali trojac nije pronađen.

Naći ih, bilo je pitanje časti za policiju koja je tvrdila da je Alcatraz najbolje čuvan zatvor na svijetu.

Tek je nekoliko sedmica kasnije na obali nedaleko San Francisca, pronađeno mrtvo tijelo za koje se pretpostavljalo da pripada nekom od zatvorenika, ali identifikacija tijela nije bila moguća zbog visokog stepena raspadanja, te su trojica bjegunaca evidentirana kao "nestali".

FBI je nakon dvije godine zaključio cijeli slučaj tvrdnjom da su se bjegunci sigurno utopili .

Najvažniji dokaz toj tezi je bio ruksak sa lažnim dokumentima koji su bili zamotani u kese kako se ne bi smočili. Struje u zaljevu su također jake a voda hladna, još jedna činjenica u prilog tezi o utapanju. Sudbina trećeg bjegunca Franka Morrisa nije poznata, ali s novim dokazima i izjavama svjedoka vrlo je vjerovatno da su se braća Angelin izvukla.

 

Novo