Čović iznio prijedloge izmjena Izbornog zakona BiH

Bosna i Hercegovina
Čović iznio prijedloge izmjena Izbornog zakona BiH
Predsjednik HDZ-a BiH i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH Dragan Čović iznio je detalje prijedloga izmjena Izbornog zakona BiH koje se odnose na Mostar, prema kojem bi se mostarski gradonačelnik birao u Gradskom vijeću kao i ranije, a bile bi zadržane i postojeće izborne jedinice.

Predsjednik HDZ-a BiH i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH Dragan Čović iznio je detalje prijedloga izmjena Izbornog zakona BiH koje se odnose na Mostar, prema kojem bi se mostarski gradonačelnik birao u Gradskom vijeću kao i ranije, a bile bi zadržane i postojeće izborne jedinice.

Na konferenciji za novinara održanoj nakon sjednice Predsjedništva HNS-a BiH, Čović je kazao kako bi se, prema prijedlogu stranaka okupljenih oko HNS-a BiH, mijenjao broj mandata koje bi određene izborne jedinice davale što je, po njegovim riječima, suština presude Ustavnog suda BiH koja se odnosi na izborna pravila za Grad Mostar.

"Također, uveo bi se kompenzacijski mehanizam podjele mandata, po uzoru na izborno zakonodavstvo Federacije BiH. U Gradskom vijeću bilo bi 35 mjesta kao i do sada, a što se tiče kvota, predlažemo minimalno tri predstavnika konstitutivnih naroda, dok bi maksimalni broj bio 17, čime bi se dobila struktura Gradskog vijeća koja otprilike odgovara strukturi stanovništva u Mostaru", kazao je Čović.

Dodao je kako bi se gradonačelnik birao u Gradskom vijeću, dok bi sam Mostar ostao jedinstvena jedinca lokalne samouprave bez podjela na općine.

"Dali smo vrlo racionalno razmišljanje o Gradu Mostaru koje do zavidne mjere štiti predstavnike malobrojnijih naroda, kroz mehanizme odlučivanja i zaštitu vitalnog interesa koji i dalje postoji. Ako u Parlamentarnoj skupštini ne budemo imali kvalitetnu većinu tada treba sjesti i vidjeti kako dalje se ponašati. Naša je mišljenje da se izbori svakako trebaju održati", istaknuo je Čović.

Članica Predsjedništva HNS-a BiH Borjana Krišto naglasila je kako vremena nema pune jer bi lokalni izbori trebali biti raspisani u maju.

"Imamo još treći i četvrti mjesec. Ako se pojave još neki usuglašeni prijedlozi mi ćemo ih vrlo rado prihvatiti i usuglasiti kroz Interresornu radnu skupinu i poslati u parlamentarnu proceduru. Ostalo je sve stvar političkog dogovora jer implementacija ovih odluka nije stvar samo jedne političke opcije", kazala je Krišto.

Predsjedništvo HNS-a BiH danas je razmatralo i prijedlog izmjena izbornog zakonodavstva koje se odnose na izbor članova Predsjedništva BiH iz Federacije BiH, kao i prijedlog izmjena broja delegata u Domu naroda BiH.

"Ti prijedlozi idu u smjeru da se nikome ne ograničava mogućnost kandidiranja za Predsjedništvo BiH. Dali smo dva modela biranja: prvi koji se veže za općine, a drugi prijedlog je da to radimo kroz kantone. Mi smo procijenili da i jedan i drugi model može zadovoljiti interese da jedan narod ne bira predstavnike drugom narodu, a da se u isto vrijeme u potpunosti ispoštuje odluka Suda za ljudske prava u Strasbourgu", kazao je Čović.

Kada je u pitanju struktura Doma naroda BiH, HNS BiH, također, predlaže dva modela. Prema prvom, konstitutivni narodi imali bi po pet delegata, a predstavnici ostalih jednog, dok bi prema drugom modelu broj delegata bio povećan na 42, od čega bi konstitutivni narodi imali po 13 mjesta, a ostali 3.

Po Čovićevim riječima, o svim prijedlozima prvo će se razgovarati s predstavnicima SDA, a zatim će se prijedlozi izmjena Izbornog zakona BiH uputiti u parlamentarnu proceduru.

HNS BiH osudio je napad na Duju Šantića, sina nestalog generala HVO-a Vlade Šantića te je pozvao mjerodavne institucije da učine sve kako bi se otkrili napadači i nalogodavci napada.

(Fena)

Novo