Stisak koji liječi: Umanjuje stres, popravlja raspoloženje, ublažuje glavobolju!
Moderna medicina napreduje svakog dana, ali drevne tehnike liječenja opstaju i postaju sve popularnije. To je slučaj i sa akupresurom, drevnom tehnikom za koju kažu da postoji od kada i ljudski instinkt.
Prema legendi, akupresura je rođena prije 5000 godina kada je jednog kineskog generala, koji je patio od oštrog bola koji se kretao od donjeg dijela leđa do butine, tokom bitke strijela pogodila u ahilovu tetivu. Bol je nestao, a akupresura je rođena. Od tada do danas, narodi Bliskog istoka, a sve češće i na Zapadu, koriste akupresuru da umanje stres, poprave raspoloženje, ublaže glavobolju, pa čak i se podmlade. A sve to postiže se masažom određenih tačaka na tijelu.
- Akupresura se bazira na jverovanju da su bolesti uzrokovane prekidom uravnoteženog toka energije kroz tijelo, a cilj je da se ponovo uspostavi protok i ravnoteža energetskog toka, kaže akupresurolog Suzana Jovanović, prenosi blic.rs.
U osnovi, akupresura slična je akupunkturi, pa je zato često nazivaju i njenom "starijom sestrom”.
Obe tehnike koriste iste tačke i meridijane, ali kod akupresure se ne koriste igle, već se tačke tretiraju pritiskom prsta, kažiprsta ili šake. Sličnost ove dvije tehnike ogleda se u efektu. Pritiskanje pravih tačaka oslobađa organizam od mnogih tegoba.
- Kroz tijelo prolaze četrnaest meridijana ili kanala primarne energije. Svaki meridijan je imenovan za organ ili funkciju koja je povezana sa svojim protokom energije. Ručnom stimulacijom ovih tačaka oslobađa se blokirana energija i uspostavlja balans koji je tijelu potreban, objašanjava naša sagovornica.
Pored toga što olakšava bol, akupresura uklanja napetost koja negativno utiče na imunitet i skraćuje vrijeme oporavka od bolesti. Takođe, ova tehnika pored otklanjanja zdravstvenih tegoba, svoju primjenu našla i kod podmlađivanja. Kineski iscjelitelji je koriste u tretmanima ljepote, jer stimulacijom određenih tačaka može se poboljšati svježina kože, uskladiti i opustiti mišići lica čime se usporava nastajanje bora.
Ipak, ono što treba da znamo je da akupresura, ili tačkasta masaža kako je još nazivaju, nema identičan efekat na svakog pojedinca.
- Neke osobe efekte akupresure osjete već nakon jednog ili dva tretmana, dok je drugima potrebno malo više vremena i tretmana da bi im tijelo reagovalo i da bi mogli da osjete pozitivne pomake u duševnom, fizičkom i emocionalnom stanju.
Akupresura jedinstvena je i po tome što su rizici njene primjene mali. Čak, ako dobro poznajte osnovna pravila primjene i sami sebi možete pomoći simulacijom tačaka na šaci ili licu.
- Ono na šta treba obratiti pažnju je da se ne pritiskaju otvorene rane, proširene vene, upaljena ili inficirana koža. Takođe, postoje određene tačke koje se ne smiju pritiskati tokom trudnoće, kao što su abdomen i pojedina mjesta na nogama, pa je savjet za sve buduće mame da se prije tretmana ipak savjetuju sa iskusnim akupresurnim terapeutom, kaže naša sagovornica.
Iako vam može olakšati život, nemojte zaboraviti da akupresura sama po sebi nije lijek. Koliko god bila blagotvorna po cijeli organizam, ne bismo smjeli prema njoj da se odnosimo kao prema rješenju za sve zdravstvene probleme. Ona može ubrzati ozdravljenje, ali se za sva ozbiljnija stanja i tegobe ipak treba obratiti ljekaru.