LISTA NAJOPASNIJIH ZEMALJA: Evo koje su države najveća prijetnja miru i gdje je BiH
Iako bi ‘na prvu’ pomislili da je Sirija trenutno najnestabilnija zemlja u svijetu, to nije tako. Prema istraživanju Indeksa nestabilnih zemalja (Fragile State Index) koje je provela američka fondacija Fund For Peace, Sirija dijeli ‘tek’ osmo mjesto s Afganistanom dok je na vrhu Južni Sudan.
U kategoriju ‘vrlo opasnih zemalja’ koje predstavljaju najveću prijetnju svjetskom miru, uz Južni Sudan još su se svrstale Somalija, Centralnoafrička Republika i Sudan. U drugoj ‘jakosnoj grupi’ zemalja koje predstavljaju ‘visoku prijetnju’ svjetskom miru redom su Kongo, Čad, Jemen, Sirija, Afganistan, Gvineja, Haiti, Irak, Pakistan, Nigerija, Obala Slonovače i Zimbabve.
Nasuprot njima, na dnu ljestvice (u ovom slučaju poželjnom) očekivano se nalaze skandinavske zemlje – Danska, Norveška i Švedska, a na samom dnu je Finska, jedina koja je prema dobivenom indeksu proglašena ‘vrlo stabilnom’ zemljom i najmanjom prijetnjom po svjetski red i mir.
Indeks (ne)stabilnosti dobiven je uzimanjem u obzir nekoliko različitih faktora: ekonomskog stanja, sigurnosti, poštivanja ljudskih prava i sloboda, slobode govora, politike prema izbjeglicama, stabilnosti političkog sistema, demografije i položaja žena. Južni Sudan kao najeksplozivnija zemlja na ovoj listi ima indeks 114,5, dok je najmiroljubivija Finska zaradila indeks 17,8.
Najlošije rangirana evropska zemlja na ovoj listi je Rusija na 65. mjestu. Iza nje je Gruzija na 70. te Bosna i Hercegovina na 79. mjestu. Najlošije rangirana članica Evropske unije je Bugarska na 130. mjestu, zatim Rumunija na 132. i Grčka na 134.
BiH je ocijenjena na sljedeći način:
Ljudska prava: 5,8
Legimitet vlasti: 7
Siromaštvo i ekonomski pad: 5,8
Izbjeglice i raseljene osobe: 7,3
Sigurnosni aparat: 6,2
Od zemalja regiona Srbija zauzima 92. mjesto, Hrvatska 137. poziciju, Crna Gora 132., Slovenija 162. i Albanija 125.