VELIKA ANALIZA CNN-a: Evo zašto ISIL nije najopasnija teroristička grupa u razorenoj Siriji
Teško da i jedan dan prođe bez vijesti o napretku u ratu protiv ISIL-a u Iraku i Siriji. U posljednjih nekoliko mjeseci, snage koje podržava SAD osigurali su veći dio sirijsko-turske granice, preotele Ramadi i zaustavile protok boraca i ostalog terorističke grupe u ključnim gradovima Raki i Mosulu, piše CNN.
No, moment nije ista stvar što i pobjeđivanje, a SAD je već upao u nekoliko zamki u Iraku i Siriji – od kojih je najsmrtonosnija bila ona koju je postavila Al Kaida.
Jabhat al-Nusra, Al Kaidina sirijska podružnica je opasnija od ISIL-a, a dok te dvije grupe dijele zajednički cilj uspostavljanja globalnog kalifata, koriste različite načine kako bi to postigli.
Nemilosrdni napadi
ISIL-ov zauzimanje ključnih iračkih i sirijskih gradova, kao i nemilosrdni napadi na zapadne ciljeve, učinili su tu grupu središtem američkih vojnih napora u zemlji.
Al Kaida, u međuvremenu, tiho priprema svoju dugoročnu igru. Američki fokus na ostalim stvarima, ide u prilog grupe, koja je uspjela iskoristiti svoje vrijeme izvan reflektora i postaviti povratak na svjetsku scenu, jednom kada ISIL bude poražen.
Dok ISIL nemilosrdno vlada nad teroritorijem koje kontroliše, Jabhat al-Nusra pokušava izgraditi lokalne odnose, koje u budućnosti planiraju iskoristiti protiv SAD-a.
Kako će izgledati nova Sirija?
Al-Nusra je sposobna i učinkovita u pružanju podrške opoziciji protiv režima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada. Ta borba na bojnom polju utiče na stvaranje odnosa sa civilnom zajednicom, stanovništvom i drugim sirijskim opozicionim grupama.
Ostavlja im to prostor za manipulaciju tih odnosa kako bi postigli dominaciju. I to direktno utiče, nastavlja CNN, na grupe koje podržava SAD. Al Kaida se bori protiv njih kada može, kako bi osigurali da umjerene snage ne nađu uporište u novoj Siriji.
Al-Nusra će iskoristiti legitimitet koji su dobili poreći se zajedno s opozicijskim grupama kako bi transformisali sirijsko društvo sve dok ne prihvati Al Kaidu. Grupa stvara strukture vlasti, poput sudova i socijalnih usluga. Zatim to koristi kako bi promijenila vjerske stavove sirijskih opozicionih grupa i stanovništva.
Slični religijski zakoni
Grupa već vlada dijelovima Sirije s jednom vrstom religijskog zakona nalik onome koji koristi ISIL: žene su, i u Raki koju kontroliše ISIL i u Idlibu koji kontroliše opozicija, prisiljene nosititi burke. U međuvremenu, preko vojnih i vjerskih trening kampova za djecu, indoktriniraju novu generaciju boraca koji će voditi budući rat protiv Zapada.
Jabhat al-Nusra je također prilagodljivija od ISIl-a. Oni namjerno ne kontrolišu određeno područje, čime ih je teže ciljati, a ne mogu niti direktno biti napadnuti bez uništavanja umjerenih sirijskih opozicionih grupa. Zaštitili su se od plemenskih ustanaka zbog toga što imaju lolanu podršku.
Ne samo da SAD ne prepoznaje Jabhat al-Nusru kao prijetnju, nego je politika SAD-a u Siriji, grupi nehotice daje i podršku.
Promjena američke politike
Američki pristank na ruske vazdušne napade omogućava Rusiji da naškodi održivim opozicionim grupama koje su istovremeno suočene s pritiskom al-nusre i ISIL-a. SAD u međuvremenu podržava diplomatski proces kojim Rusija, kako piše CNN, očito manipuliše u korist režima.
Sjedinjene Države još uvijek imaju potencijalnih saveznika protiv Jabhat al-Nusre i ISIL-a. No, rusko ciljanje opozicije dovest će te grupe u ruke al-Kaide. Da bi to postigli SAD mora odbaciti fiksaciju na ISIL i prepoznati Jabhat al-Nusru kao veću prijetnju